Dünyanın En Gereksiz ve En Pahalı Mobil Uygulaması

Bazen müşteri davranışları çok da mantıklı değildir. Çılgın iş fikirleri olan insanlar işte tam da bundan istifade ederler. Bu hikaye milyonlarca dolar gelir kazandırmasa da bilinmesinde fayda olan enteresan bir hikaye. Neden mi?

Çünkü basit, herkesin yapabileceği bir şey ve üstelik işe yarıyor. Kalıpların dışında düşünmenin, at gözlüklerini çıkarmanın girişimcilikte son derece önemli olduğunun canlı bir kanıtı.

 

I am rich (Zenginim)

2008 yılında Armin Heinrich adlı girişimci, farklı bir mobil uygulamaya yapmaya karar verdi. Ancak bu sıradan bir uygulama olmayacaktı, önceki uygulamalardan farklı olmalıydı. Sonunda bulduğu uygulama en basit tabirle hiçbir işe yaramıyordu. Ekranın ortasındaki parlak yakut ikonuna basınca büyük harflerle aşağıdaki yazı beliriyordu:

“Ben zenginim”

“Bunu hak ediyorum.”

“Keyfim yerinde, sağlıklı ve başarılıyım.”

Ancak bu “I am Rich…” adlı uygulamanın en absürt kısmı değildi. Asıl ilginci, biri bu uygulamayı almak isterse 999.99 doları, 799.99 euroyu ya da 599.99 sterlini gözden çıkarması gerekiyordu. Bu miktarlar, bir mobil uygulama için en yüksek satış fiyatı niteliği taşıyor.

Bu fiyata böyle bir uygulama almak ister miydiniz? Kişinin ne kadar parası olursa olsun, neden alsın ki böyle bir uygulamayı. Bunlar mantıklı sorular. Ancak uygulama, App Store’da yasaklanmadan önceki 3 gün içinde 8 kişi tarafından satın alındı. Uygulama 3 gün boyunca internette kalmasına rağmen 8.000 dolar kazandırdı, yani günlüğü yaklaşık 2600 dolar. Vay canına! Günlük 2600 dolar hiç de kötü bir gelir değil.

 

Bu İnsanların Sorunu Ne?

Bu uygulama ayrıca rahatsız edici bir durumu net bir şekilde gözler önüne seriyor. Kapitalizmin anormalliklerinden biri olan tüketim çılgınlığını gösteriyor. Milyonlarca insan açlıktan, susuzluktan muzdaripken bazıları tek kelimeyle “çöp” şeylere para saçıyor. Bir sonraki “gereksiz” harcamanızı yapmadan önce bunu düşünebilirsiniz mesela…

Şimdilerde I Am Rich uygulaması iTunes üzerinden tekrar satışta, ancak fiyatı bu kez 9.99 dolar. Ne olursa olsun, iyi bir iş fikri bu. Ayrıca artık uygulamanın Android cihazlar için olanı da mevcut.

Siz değerli okuyucularımıza özel en ilginç girişim fikirlerini ve para kazanma yollarını araştırmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Para Kazandıran Mobil Uygulamalar
En İlginç Para Kazanma Yolları
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir