Ayda 10.000 TL Maaşla Çalışacak Eleman Aranıyor!

İster inanın ister inanmayın ama piliçlerin cinsiyetini belirlemek gerçek bir iş ve kazancı da oldukça iyi. Ayda 10.000 TL’nin üzerinde gelir elde etmek istiyorsanız farklı bir meslek olan seksörlüğe adım atmayı düşünebilirsiniz. Bu işte civcivlerin erkek mi dişi mi olduğunu anlamak için bütün gün civcivleri incelemeniz gerekiyor.

Cinsiyet belirleme işleminde civcivin erkek olduğunu gösteren küçük çıkıntıyı kontrol etmek için civciv sıkılarak dışkısı çıkartılıyor ve temizleniyor. İşlemden de anlaşılacağı üzere bu işi yapmak isteyenlerin sayısı oldukça az ve tavuk çiftliği sahipleri bu pozisyonu doldurmak için eleman bulmakta zorlanıyor. Türkiye’de şu anda bu işi yapan sadece 18 kişi bulunuyor ve eleman ihtiyacı genellikle yurtdışından karşılanıyor. Yurtdışındaki maaşlar ise çok daha dudak uçuklatan cinsten. Türkiye’de bu işi ilk yapanlardan biri olan Okan Kavlak şu an Macaristan’da çalışıyor ve ayda 8 bin Euro yani yaklaşık 50.000 TL kazanıyor.

Kolaymış gibi görünse de civciv seksörlüğü oldukça karmaşık ve ciddi anlamda beceri gerektiriyor. Bu sebeple çalışan elemanlar civcivlerin horoz mu yoksa tavuk olduğunu belirleyebilmek için civcivlerin cinsel organlarının  boyutlarındaki çok küçük farklılıkları nasıl ayırt edebileceklerine ilişkin eğitiliyorlar.

 

Aranan elemanlar ne şartlarda çalışacak?

Civciv seksörlerinden bir saat içinde %97- %98 doğrulukla 800 ila 1,200 arasında civcivin cinsiyetini belirlemesi beklenir. Bu da sadece üç saniyede bir civciv demek oluyor. “Civciv seksörlerinin civcivin cinsiyetini anlayacak hassasiyeti ve beceriyi kazanmasını için belli bir süre eğitim alması gerekiyor ve bu eğitim 1 seneden uzun sürebiliyor. Bütün gününüzü civcivlerin arka tarafına bakarak geçiriyorsunuz. O sebeple oldukça zor bir iş: büyük bir sabır ve sürekli dikkat istiyor.”

Civciv seksörlüğü henüz ülkemizde pek yaygın değil ve insanlar tarafından neredeyse hiç bilinmiyor. Ancak Güney Kore’de bu ilginç meslek 100 yıllık bir maziye sahip ve yüksek statülü işler arasında yer alıyor.

Aşağıdaki videoyu izleyerek civciv seksörlüğü hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Dünyada ve ülkemizde en çok kazandıran ilginç meslekleri araştırmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

En İlginç İşler
Maaşınızı Artırmanın En Kolay Yolu
Maaş Pazarlığı Yaparken Bilmeniz Gereken 33 İpucu

Evde Çevirmenlik Yapacak Arkadaşlar Arıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir