Tuhaf Meslekler: John Lennon Gözlüğüne Bekçilik Yapmak

Aleeda Rodriguez Pedrasa dünyanın en tuhaf mesleklerinden birine sahip. Küba Devleti, Pedrasa’a Havana’da John Lennon’un heykelinde bulunan gözlükleri koruması için ona maaş ödüyor.

1964 yılında Fidel Castro, anti-kapitalizm gerekçesiyle Küba’da Beatles dinlenmesini yasakladı. Grup daha sonra öyle popüler oldu ki ülkeye kaçak yollarla Beatles albümleri getirilmeye başlandı. Grubun üyelerinden John Lennon ABD ve savaş aleyhine söylemlerde bulunmaya başladığında Castro, Lennon’a sempati duymaya başladı. 2000 yılında, yani Lennon’un ölümünün 20. yıldönümündeyse John Lennon ismi Havana’da bir parka verildi ve parka bronz bir John Lennon heykeli dikildi.

Bu heykel kısa sürede turistlerin gözdesi oldu, ancak hırsızlar Lennon’un gözlüklerine göz dikiyordu. Başlangıçta çalınan gözlüğün yerine yenisi getiriliyordu, ancak bu gözlük de hemen çalınıyordu.

2014 yılında Aleeda Rodriguez Pedrasa isimli bir kadın, heykelle özel olarak ilgilenmeye başladı. Yaşlı kadın çalınan gözlüğün yerine kendi imkanlarıyla hemen yenisi alıp takıyordu. Bunun üzerine yetkililer 72 yaşındaki bu kadının özverisini takdir ederek onu heykelin bekçisi olarak görevlendirdi. 2 yıldır bu görevi sürdüren Pedrasa, dünyanın en önemli mesleğini icra etmese de devletten aylık 245 peso, yani yaklaşık 950 lira maaş alıyor.

 

İlginizi çekebilir

En İlginç Meslekler
En İlginç Para Kazanma Yolları
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir