Banka Nasıl Kurulur?

Bankacılık sektörü kar marjı en yüksek olan sektörlerden biridir. Kendi bankanızı açmakla ilgileniyorsanız böyle bir iş kurmak için fon sağlama, düzenleme ve form doldurma aşamalarına hazırlıklı olmalısınız. Aşağıdaki adımlar süreci daha kolay hale getirecektir.

 

Banka kurmak için atılması gereken adımlar

1 – Becerilerinizi değerlendirin. İş deneyiminizi gözden geçirin. İşletme yönetimi becerileri, finansal yönetim becerileri ve fon sağlama becerilerinizin olması gerekir.

2 – Piyasayı öğrenin. Banka açmadan önce güncel pazarda boşluk olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Müşterilerinize eşsiz bir hizmet sunamazsanız bir bankada açamazsınız. Bulunduğunuz çevre bankaya doymuşsa başka yerlere bakın.

3 – Bankanızın tepe yönetimi için profesyonelleri işe almaya başlayın. Birlikte uyumlu çalışabileceğiniz, bankacılık yeteneği ve deneyimi olan, işletme yönetimi becerileri ve deneyimi olan insanları araştırın.

4 – İlgili resmi kurumlara başvurarak yapmanız gerekenleri öğrenin.

5 – Gerekli olan yatırım fonlarını artırmak için iş planı hazırlayın. Yatırımcıları, teşvik programlarını ve bankanıza sermaye sağlayacak bütün yolları araştırın. Banka açabilmek için belli bir sermaye birikiminizin olması gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

6 – Banka açmak için gerekli olan belgeleri indirin ve doldurun. Bu belgelere online olarak ulaşabileceğiniz gibi resmi kurumlardan da alabilirsiniz. Başvuru formlarında genel bilgiler, doldurmanız gereken anketler, finansal raporlar ve uygunluk kontrol listeleri yer alır. Ayrıca sizden tamamlayıcı belgelerde isteyebilirler. Teklifleri bir araya getirmeniz ve iş planı hazırlamanız da gerekebilir.

7 – Onay için bekleyin. Birkaç hafta ve birkaç ay sürebilir.

8 – İlgili resmi kurumlardan onay aldıktan sonra iş planınızı uygulamaya koyun. Para toplamaya, bina bakmaya, sigorta yaptırmaya, personelleri işe almaya ve pazarlama kampanyası geliştirmeye başlayın.

Büyük bir iş kurmak isteyenler için için büyük iş fikirlerini ve en iyi yatırım fikirlerini araştırıp paylaşmaya devam edeceğiz. Sevgi ve para ile kalın.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir