Günlük haberleri su şişelerinden takip etmeye ne dersiniz?

Japonya merkezli bir reklam ajansı, su şişelerinin üzerine çeşitli haberler basarak gazete okuma miktarını artırmaya başladı.

Bildiğiniz üzere dünyamız giderek daha da dijital hale geliyor ve bu yüzden markalar da tüketicilere ulaşmak için oldukça yaratıcı yöntemler kullanmak zorunda kalıyor. İnovasyonlar ve yeni ürünler hakkında yayınladığımız haberleri okuyorsanız sabun reklamı yapmak için canlı bakteriler kullanan reklam ajansı ile ilgili makalemizi görmüşsünüzdür.

Yakın tarihte yapılan pazar araştırmaları sonucunda genç Japonların gazete almayı tercih etmediği ancak bol bol şişe su tükettikleri belirlendi. Bunun üzerine Dentsu adlı reklam ajansı da Mainichi Gazetesi gençleri gazete haberleri okumaya teşvik etmek için iş birliği yapma kararı aldı. İş birliği kapsamında gençlerin su içme alışkanlıklarından yararlanılacak ve gazete haberlerini takip etmeleri sağlanacaktı. Bu amaçla Dentsu ‘haber şişesi’ adını verdiği bir ürün geliştirdi. Bu şişenin etiket kısmına günlük haberler basılabiliyor. Ayrıca söz konusu inovatif şişelerin ‘artırılmış gerçeklik’ özelliğinden yararlandığını da belirtelim; artırılmış gerçeklik özelliği sayesinde okurlar akıllı telefonlarını kullanarak Mainichi gazetesinin sitesine bağlanıp haberleri internet ortamından da görüntüleyebiliyorlar. Şişede boş kalan yerlerin maliyeti azaltmak için reklamcılara satıldığını da söylemeden geçmeyelim.

Söz konusu uygulama zamanında bir ay boyunca denendi ve yeni şişeler büyük başarı elde etti. Hatta öyle ki haber içeren etiketlere sahip su şişeleri sıradan su şişelerine göre çok daha fazla sattı. Bu başarıdan büyük mutluluk duyan Dentsu, bir süre sonra da ‘bağış şişeleri’ konseptini geliştirdi. Bu şişeler, haberler yerine hayır işleri yapan kurumlar ve yapılan yardımlar hakkında bilgiler içeriyor. Mesela şişenin etiketine baktığınızda Fuji Dağı’nı korumak için düzenlenen çevre kampanyaları veya Kamboçya’da HIV virüsüne maruz kalmış yetimlere yapılan yardımlarla ilgili bilgiler yer alıyor. Tüketiciler desteklemek istedikleri kampanya hakkında bilgi içeren şişeyi alıyor, buradan elde edilen gelir de doğrudan kampanyaya gidiyor.

Başarılı inovasyon fikri hakkında daha somut bilgi almak için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

“Gidip bu devirde gazete mi alacağım yahu?” diyorsanız ya da oturup gazete okumaya üşeniyorsanız bu şişeler sayesinde otobüs veya trenle işe giderken dünyada olan biteni öğrenebilirsiniz. Peki insanları gazete haberleri okumaya teşvik etmek için sizce başka hangi yenilikçi yöntemlerden yararlanabiliriz?

 

İlginizi çekebilir

Reklam ve Pazarlama Alanındaki En İyi İş Fikirleri
Reklam ve Pazarlama Sektöründeki Yenilikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.