Başarılı İnsanların Asla İkinci Kez Tekrarlamayacağı 25 Hata

Herkes hata yapar. Asıl başarısızlık aynı hatayı tekrar tekrar yapmaktır.

 Herkes hata yapar – bu hayatımızın bir parçasıdır. Aslında, hata ve başarısızlıklarımız sayesinde tecrübe kazanır ve bu tecrübelerle hareket ettiğimizde de başarılı oluruz.

Bazı insanlar hata yaptıklarında bunu kabul etmekte zorlanırlar. Ancak, başarılı insanlar hata yaptıklarının farkına vararak ondan ders alırlar ve hatalarını telafi edecek adımlar atarlar. Eğer bir hatayı görmezden gelirlerse, onları başarısızlığa uğratacak olumsuz bir döngüye gireceklerini bilirler. İşte gerçek başarısızlığın tam da bu olacağının her zaman farkındadırlar.

İşte size başarısızlıktan kaçınmanıza yardımcı olacak, başarılı insanların bir defa yaptığı ama asla ikinci kez tekrarlamadığı en büyük 25 hata.

 

1- İçgüdünüzü görmezden gelmek.

Bazen sebebini açıklayamasak da bir şeylerin kötü gittiğini hissederiz. Fakat bu içgüdülerimizi önemsememek çoğu zaman kolayımıza gelir, çünkü mantığımızda bir önseziye güvenmeme vardır. Fakat başarılı insanlar, içgüdülerinin asla göz ardı edilmemesi gerektiğini fark ettikten sonra bir hatayı asla tekrarlamazlar. İçgüdülerinizi işin içine katmanız, size daha geniş bir bakış açısı kazandıracak ve kararlarınıza daha fazla güvenmenizi sağlayacaktır.

 

 2- Zor sorular sormamak.

Bazen bir konunun tüm ayrıntılarını merak ettiğimiz için rahatsız oluruz çünkü konunun içine zorla dalmış gibi görünmekten korkarız. Ancak bazı soruları sormak zorunda olduğunuz zamanlar vardır. Başarılı insanlar başlarda soru sormaya çekinebilirler, fakat yeterince piştiklerinde, acemiliklerini bir kenara bırakırlar ve ihtiyaç duydukları tüm bilgilere sahip olmak isterler.

 

 3- İhtiyatlı olmak.

Eğer hayatta sürekli olarak ihtiyatlı hareket ediyorsanız, muhtemelen kitle içerisinde yalnız kalmamak için hata yapmaktan kaçınıyorsunuzdur. Fakat bu, en büyük hatalardan birisidir, çünkü sadece kendi başlarına cesurca bir işin peşinden giden insanlar başarıyı silip süpürürler. Başarılı insanlar başlangıçta ihtiyatlı olma tuzağına düşebilirler, ancak içlerinde bir his onları risk almaya yönlendirir. Hayatta başarılı olmuş insanlar yeni bir şeyi deneyip başarısız olmayı, kazanma şansı yüksek ihtiyatlı bir işle uğraşıp sıkıcı bir hayat yaşamaya tercih ederler.

Mutlaka okuyun: Rahatınızı Bozup Risk Alabilmeniz için Denemeniz Gereken 10 Yol

 

4- Mükemmel olmayı beklemek.

Harika bir fırsat gibi görünen bir şeyin peşine düşmek kolaydır. Ayrıca karizma ve çekicilik sahibi birine inanmak da bizi kolaylıkla yanıltabilir. Ama eğer bir şey gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen bir kusuru vardır. Kimse mükemmel değildir. Başarılı insanlar belki bir kez tongaya düşebilirler, ancak daha sonraki seferlerde şüpheci ve tarafsız kalmaya devam edeceklerdir.

Mutlaka okuyun: Başarıyı Yakalayabilmek İçin Mükemmelliyetçilikten Kurtulma Yolları

 

5- Başkalarını suçlamak.

Hatalarımızdan dolayı olaşacak başarısızlığın sorumluluğunu almak yerine başkalarını suçlamak kendimiz ve etrafımızdakiler için inanılmaz derecede yıkıcıdır. Fakat bu davranış, en insani eğilimlerimiz arasındadır.  Çünkü başarısızlıktaki payımızı kabul etmek istemeyiz. Başarılı insanlar her zaman sorumluluk sahibidir ve bu onlara başkalarının saygısını kazandırır. Hata yaptıklarında dahi sorumluluk alırlar ve bu da onları çok daha büyük yapar.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimciler Neden Bahanelere İhtiyaç Duymazlar?

 

6- Duygularımızla karar vermek.

Duyguların bazen kontrolü ele alma huyu vardır. Duygularımız zihnimizin arka planında olsa bile bazen geri adım atmamız gerektiğini fark ettirir bize. Kıskançlık, şüphe ve öfke gibi olumsuz duygular, en mantıklı insanların bile başını belaya sokabilir, kararlarını bulanıklaştırabilir ve kötü karar vermelerine yol açabilir. Başarılı insanlar, birden fazla kez bu tuzağa düşmezler.

 

7- Tükenmişlik sendromu yaşamak.

Hiç kimse çok çalışmadan ve sebat etmeden hayallerini gerçekleştiremez ve başarılı olamaz. Fakat başarılı insanlar, hayatta dengeli olmaları gerektiğini çabucak öğrenirler. İşkolik bir insan olmak sadece uzun vadeli strese ve sonuçta tükenmişliğe yol açacaktır. Tekrar şarj olmak ve rahatlamak için zaman ayırın – işe geri döndüğünüzde buna değeceğini göreceksiniz.

 Mutlaka okuyun: Mesleki Tükenmişlik ile Mücadele Etmenin Yolları

 

8- Kestirmeden gitmek.

İş hayatında veya genel olarak hayatta hızlı bir şekilde amaca ulaşmak yoktur. Kısayoldan gitmek veya bir anda ileriye sıçramak, büyük olasılıkla başarısızlığa veya en azından optimal olmayan bir sonuca neden olacaktır. Başarılı insanlar ilkinde kestirmeden gitmeye çalışabilirler, fakat bu davranış ellerinde patladığı zaman, sırasını bozamayacakları zorlu yolu öğreneceklerdir.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcinin Gizli Silahı: Azim

 

9- Herkesi memnun etmeye çalışmak.

Hepimiz başkalarının bizim davranışlarımızı onaylamasını isteriz ve hepimiz başkaları tarafından sevilmek isteriz. Fakat başarılı insanlar, herkesi mutlu etmenin imkânsız olduğunu erken öğrenirler. Herkesin bir fikri vardır ve ne kadar çabalarsanız çabalayın, bazı insanlar asla memnun olmayacaklardır. Başarılı insanlar, herkesi memnun etmeye çalışmanın onları daha az etkili yapacağını bilirler. İş dünyasının başarı kazanmış insanları asıl müşterilerilerine odaklanırlar ve açıkça tanımlanmış hedeflere sahiptirler. 

Mutlaka Okuyun: Müşteri Her Zaman Haklı Mıdır?

 

10- Sabit fikirli olmak.

Azim, başarılı olmak için hayatidir, fakat kararlı olmak ile dik başlı, inatçı bir bakış açısına sahip olmak arasında ince bir çizgi vardır. Sebat hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. İnatçı olmak ve fikrinizi değiştirmeyi reddetmek yada bir durumun gerçekliğini görmezden gelmek başarısızlığa neden olacaktır. Başarılı insanlar sabit fikirli davrandıkları sürece asla başarılı olamazlar.

 Mutlaka okuyun: Hatalarınızdan Çıkarabileceğiniz Dersler

 

11- Anlık hazzı tercih etmek.

Hazzı geciktirmek pek çok insan için zordur. Sonuçta, istediğimiz bir şeyin olması için bir süre beklemek saçma ve gereksiz görünebilir. Fakat hayatta büyük bir hedefe ulaşmak çok çalışmayı ve sebat etmeyi gerektirir. Başarılı insanlar, gecikmiş tatminin ne kadar değerli bir şey olduğunu erkenden öğrenirler ve başarılı olma kararlılıkları, yaşadıkları herhangi bir anlık zevkten daha büyüktür.

Mutlaka okuyun: Neden Erteliyoruz?

 

12- Tutku duymadığınız bir şeyi yapmak.

Başarılı insanlar bile işlerinin bütün her şeyini sevmeyebilirler fakat nihai hedefleri ve hayalleri konusunda sonuna kadar kararlı ve tutkuludurlar. Başarılı insanlar bazen kendilerini sonu gelmeyen bir işin içinde takılıp kalmış ya da nefret ettikleri bir şeyi yapıyor bulabilirler, fakat maaşları ne kadar kabarık olursa olsun, asla pes etmezler.

Mutlaka Okuyun: Steve Jobs’ın dediği gibi: “Tutkusu Olan İnsanlar Dünyayı Değiştirebilir!”

 

13- Yalan söylemek.

Hepimiz dürüstlüğün en iyi hareket tarzı olduğunu biliriz, fakat bazen başarılı gördüğümüz insanlar dahi kötü seçimler yapabilirler. Gerçek şu ki başarılı insanlar bazen hata yapsalar dahi aynı hatayı ikinci kez tekrarlamayacaklardır çünkü itibarlarına değer verirler ve hayattaki hiçbir şeyin saygınlıklarını ve güvenilirliklerini yok etmeye değmeyeceğini bilirler.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Güven İnşa Etmenin Yolları

 

14- Sınırlarını koymamak.

Başkalarıyla aranızdaki sınırların belirlenmesi, ihtiyaç duyulduğunda hayır demeyi ve geri durmayı becerebilmenizle ilgilidir. Sağlıklı sınırlar konulmadan, başkalarının merhametine kalırsınız ve yapmak istemediğiniz şeyler için zaman ve enerji harcıyor olursunuz. Başarılı insanlar sınırlarının ne olduğunu bilirler ve açıkça fakat kibar bir dille başkalarının bu sınırları bilmesini sağlarlar.

Mutlaka okuyun: Girişimci Olarak “Hayır” Demeniz Gereken 6 Şey

 

15- Olmadığınız biri gibi davranmak.

Başkalarının beğeneceği bir şekle bürünmek size cazip gelebilir. Fakat başarılı insanlar, gerçekte olmadığınız biri gibi görünmeye çalışmanın kötü bir şekilde sonuçlanacağını çabucak öğrenirler. Olduğunuzdan farklı biri gibi davranmak özgünlükten uzak ve samimiyetsiz bir duruş sergileyecektir.

 

16- Mağdur zihniyetli olmak.

Başarılı insanlar mağduru oynama tuzağına düşebilir ve bir kereliğine kendilerini acındırabilirler. Fakat, mağduru oynamanın başkalarının dikkat ve sempatisini kazanmak uğruna kontrolü kaybetmek ve sorumluluktan kaçmak anlamına geldiğini hemen anlayacaklardır. Başarılı insanlar, fark edilen yanlışlıklar veya çaresizlikler içinde kıvranmazlar. Her şeye rağmen sorunun üstesinden gelecek ve başarılı olacaklardır.

 

17- Aşırı umut verip beklentileri karşılayamamak.

İş dünyasının altın kurallarından birisi de düşük vaatlerde bulunup beklentinin üzerinde kaliteli iş yapmaktır. Böylece müşteri beklentilerini daima fazlasıyla karşılarsınız. Başarılı insanlar bile bazen kendilerini tutamayacakları büyük sözler vermiş olarak bulurlar fakat bir daha asla aynı hatayı tekrarlamazlar. Yapılan böylesi büyük bir hata sizi başarısızlığa sürükleyecektir. Söz senettir. Eğer bir söz verdiyseniz, onu mutlaka yerine getirin.

Mutlaka okuyun: Müşterilerin Beklentilerini Aşmak İçin 12 Şahane Tavsiye

 

18- Yardım istememek.

Hiç kimse başkalarının yardımı olmadan çok başarılı olamaz fakat yine de çoğu zaman bir işi yaparken onu kendi başımıza halletmek isteriz. Başarılı insanlar, başlangıçta kimseden yardım almama konusunda inatçı olabilirler. Ancak, kısa bir zaman içerisinde hepimizin başkalarının işimize bir el atmasına ihtiyacımız olduğunu ve aynı zamanda başkalarının da imdadına yetişmeye istekli davranmamız gerektiğini öğrenirler.

Mutlaka okuyun: Her Şeyi Tek Başına Yapmaya Çalışmaktan Vazgeçmeniz İçin 5 Neden

 

19- Büyük resmi görememek.

Hayatın günlük telaşesi ve koşuşturmasında kaybolup büyük resmi kaçırmak ve ana hedeflerimizden sapmak kolaydır. Ancak başarılı insanlar çabucak doğru yolu bulurlar. Ana hedeflerini daima akıllarının en ön planında tutmaları gerektiğini kavrarlar. Günlük önceliklerini belirlerler ve her zaman ana hedeflerine doğru emin adımlarla ilerlerler.

Mutlaka okuyun: Hayatınızla İlgili Hedef Belirleme Yöntemleri

 

20- Rakiplerinizi yenmeyi düşünmek.

Hayatımızda ve özellikle iş hayatında yaptığımız en yaygın hatalardan birisi de enerjimizi “rakiplerimizi yenmeye” odaklamamızdır. Başarılı insanlar, kazanmanın gerçek anahtarının müşterilerini mutlu etmeye odaklanmak olduğunu bilirler. Tabii ki de sektör trendlerine dikkat edeceksiniz ancak rakiplerinizi düşman olarak görmeyi bıraktığınızda, daha iyi bir bakış açısına sahip olabilir ve zayıf yönlerinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Rakiplerinize Değil, Müşterilerinize Odaklanın!

 

21- Telafisi mümkün olmayacak derecede bozulan bir şeyi düzeltmeye çalışmak.

Bir işe çok fazla zaman, enerji ve para yatırdınız ve bunun sonucunu görmeye kararlısınız. Ancak şöyle bir sorununuz var; bu iş düzeltilemeyecek bir hal almış. Haklı olarak o kadar emek verdiğiniz bu işi sonuna kadar götürmeye çalışıyorsunuz, çünkü zaten yatırım yaptığınız şeyi “kaybetmek” istemiyorsunuz. Buna batık maliyetli hata denir. Başarılı insanlar, ne kadar acı verici olursa olsun bir işi daha mürekkebi kurumadan bırakabilmeyi öğrenirler. Eğer yolunda gitmeyen bir işinizi düzeltmek istiyorsanız ne kadar erken davranırsanız o kadar iyidir, çünkü zaten henüz elinizde olan kaynakları boşa harcamadığınız için zararın neresinden dönerseniz kardır.

Mutlaka okuyun: İflas Eden Girişimciler İçin Sıfırdan Başlama Tavsiyeleri

 

22- Bütçeye bağlı kalmamak.

Mali hatalar yaygındır. Hatta başarılı insanlar bile yatırım hataları yaparlar. Ancak kaderinde başarılı olmak olan herkes, aynı zamanda bir bütçe sahibi olmanın ve ona bağlı kalmanın değerini de hızlı bir şekilde öğrenecektir. İster kendi kişisel bütçeleri isterse de işyerlerinin sağlam işletme bütçeleri olsun, başarılı insanların daima gelir ve harcamalara dayalı bir mali planı vardır.

Mutlaka okuyun: Nakit Akışı Nasıl Yönetilir?

 

23- Başkalarının önceliklerini kendilerinizinkilerin önüne koymak.

İhtiyaç duyduklarında çevrenizdeki insanlara yardımcı olmak ve onları desteklemek iyi bir şeyken sürekli olarak başkalarının önceliklerini kendi önceliklerinizin önünüze koymak kötü bir şeydir. Başarılı insanlar, kendilerine yatırım yapmaları gerektiğini ve sürekli olarak kendi önceliklerinin ilk sırada olması gerektiğini bilirler. Kendiniz ve öncelikleriniz için ayakta kalmak önemlidir.

Mutlaka okuyun: 80/20 Kuralı(Pareto Prensibi) Nedir? Hayatınızı Nasıl Değiştirebilir?

 

24- Kendine karşı dürüst olmamak.

Kendini tanımak dünyanın en kolay şeyi gibi görünür. Sonuçta, kendi düşüncelerimizin içinde yaşıyoruz. Fakat bazen gerçekleri kendimizden bile gizleriz, çünkü bizi bekleyen acı gerçekleri görmek istemeyiz. Başarılı insanlar, kendini kandırmanın kendi ayaklarına kurşun sıkmaya yol açacağını bilirler. Gerçek anlamda başarılı olmak kendinizi tüm derinliklerinizle tanıma ve kabul etme yeteneğinize bağlıdır.

Mutlaka okuyun: Kendinize yalan söylemeyi nasıl bırakabilirsiniz?

 

25- Küçücük şeyler için ter dökmek.

Hayat, incir çekirdeğini bile doldurmayacak basit konular üzerinde saplanıp kalmak ya da endişelenmek için çok kısadır. Eğer tüm yaptığınız küçük şeylere odaklanmak ve önünüzde duran önemli sorunları görememek ise değerli zaman ve  enerjinizi boşa harcıyorsunuzdur. Başarılı insanlar işletmelerinin en iyi yaptığı işe odaklanır ve bunları büyütmek için çalışırlar.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Önceliklendirmenin Önemi

Avatar

Yazar : Irmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir