Başarılı İnsanlar Hafta Sonlarını Nasıl Geçiriyor?

Özellikle tatillere denk gelen uzun haftasonlarını hepimiz dinlenerek ve eğlenerek geçirmek isteriz. Peki başarılı profesyoneller haftasonlarını nasıl değerlendiriyor? Profesyonellerin bu konudaki önerileri genelde öncelikli işleri bitirme, teknolojiyle ilişkilerini askıya alma ve sevdikleriyle zaman geçirme odaklı oluyor.

Peki normal bir haftasonundan daha uzun bir tatiliniz varsa neler yapmalısınız? Eğer bu uzun haftasonlarını nasıl değerlendireceğinizi bilemiyorsanız iş dünyasının en profesyonellerinin uyguladığı bu 17 öneriye göz atmanızı öneriyoruz.

 

1. Önceden planlama yaparlar

Uluslararası konuşmacı ve ‘The Humor Advantage’ kitabının yazarı Michael Kerr çoğu başarılı profesyonelin hafta sonu yapacakları aktiviteleri önceden planlayarak hafta sonu da çalışma isteğini dizginlemeye çalıştığını söylüyor. “Rezervasyon yaptırıyor, ya da çocuklarıyla yapacakları aktiviteleri önceden planlıyorlar” diyor Michael Kerr.

Kısaca başarılı insanlar, normalden daha uzun bir haftasonu için hem önceden plan yapacak kadar stratejik düşünüyor hem de tatil sırasında ortaya çıkabilecek acil sorunları çözebilecek kadar da esnek bir program yapıyor.

 

2. İşte hazırlık yaparlar

Profesyoneller işlerinin çoğunu haftasonu tatiline çıkmadan önce hallettiği için tatil sırasında psikolojik olarak daha rahat oluyor ve tatilin tadını daha fazla çıkarabiliyorlar. Halledilmesi gereken işler arasında çalışma arkadaşlarına veda etmek, ofisi temizlemek, bekleyen görevleri tamamlamak ve ofise dönünce neler yapılması gerektiğine dair bir hareket planı oluşturmak bulunuyor.

 

3. Fişlerini çekerler

Profesyoneller sadece tatil için plan yapmıyorlar, gerçekten başarılı olan kişiler aynı zamanda telefonlarını ve bilgisayarlarını en azından tatil için bir kenara bırakmayı da biliyorlar.

Boş zamanınızda oturup ekrana bakmayın. Teknolojik aletlerinizin fişini çekini ve telefon ve bilgisayarınızı olabildiğince az kullanmaya çalışın. Bu sayede daha rahat bir uyku çekip zihninizi tatilden döndükten sonra yapacağınız işlere hazırlayabilirsiniz.

 

4. Teknoloji kullanımını sınırlamak için kendilerine kurallar koyarlar

Başarılı insanlar hem kendilerini hem de beraber çalıştıkları kişiler için email ve telefon kullanımına dair kurallar koyarak teknolojiyle ilişkilerini tatil sırasında ellerinden geldiğince sınırlamaya çalışırlar. Çalıştıkları kişileri de bu kurallar konusunda bilgilendirerek telefonlara ve maillere bakabilecekleri saatler dışında rahatsız edilmezler.

Kerr’e göre bu yaklaşım, çalışanlara gerçekten işe ara vermenin önemini ve tatilde her işin bekleyebileceği mesajını veriyor. “Çalışanlar tabii ki tatillerini böyle geçirmeleri gerektiğinin farkındalar, ama liderlerinin de aynı mesajı vermesi bu konuda daha rahat olabilmeleri sağlar.”

Mutlaka okuyun: Ofis Dışı Saatlerde İşinizden Uzaklaşmak

 

5. Boş zaman geçirmesini de bilirler

Bütün hafta boyunca sürekli koşuşturma içerisinde olan birçok başarılı insan, yukarıda değindiğimiz üzere hafta sonlarını da planlar, ancak bazen zamanlarını boş geçirir. Hafta içi iş yoğunluğu, teslim tarihleri ve toplantılarla geçtiği için hiçbir şey yapmadıkları birkaç saatlerinin olmasını isterler. Bu yüzden hafta sonu planlarını bu doğrultuda yaparak kendilerine randevu, toplantı ya da herhangi bir aktivitenin olmadığı boş saatler ayırırlar.

 

6. Aileleri ve arkadaşlarıyla zaman geçirirler

Hafta boyunca sevdiklerinize zaman ayırmak oldukça zordur. “Uzun bir hafta sonu sevdiklerinizle kaliteli zaman geçirebilme imkanı sunar.” diyor Taylor.

Mutlaka okuyun: Aile içi iletişim problemine harika bir çözüm!

 

7. Spor yaparlar

Başarılı insanlar sporun fiziksel ve zihinsel sağlıkları için öneminin farkındadır, bu yüzden uzun hafta sonu tatillerinde tembelleşip sporu atlamazlar.

Mutlaka okuyun: Egzersiz yapmanın işimden daha önemli olmasının nedeni

 

8. Gönüllü olurlar

Birçok başarılı kişi gönüllü olup derneklerde görev almanın oldukça iyi hissettirdiğini söylüyor.

 

9. Dışarı çıkıp doğanın tadını çıkarırlar

Uzun bir haftasonu dışarı çıkıp temiz hava almak için en uygun zamandır, özellikle işle geçen yorucu bir haftadan sonra. Yaz ya da kış olması fark etmez, dışarı çıkın ve doğanın tadını çıkarın.

 

10. Kendi evlerinde kısa haftasonu kaçamakları yaparlar

“Bazı başarılı insanlar kendi evlerinde haftasonu tatili yapmayı tercih ederler. Kendi evlerinde yaptıkları tatiller sayesinde zihinlerini boşaltırken başka bir yere yolculuk yapmanın fazladan stresiyle uğraşmazlar. Haftasonu tatili planlamak işe döndüğünüzde sizi daha yorgun hissettirebilir.”

Başka bir seçenek: 1 ya da iki saat uzaklıktaki bir yere tatile gitmek. Hem yeni bir yer görmüş olursunuz hem de seyahati planlamanın getireceği stresi azaltmış olursunuz.

 

11. Tutkularını besleyen aktivitelerde bulunurlar

Haftasonu tatilleri en çok sevdiğiniz boş zaman aktivitesiyle ilgilenebilmeniz için harika bir zamandır. Sizi mutlu eden şeyleri yapın; hafta içi zaman bulamadığınız aktiviteleri yapmak için uzun haftasonlarını değerlendirin.

 

12. İşi düşünmezler

Büyük bir kısmımız için işi düşünmemek zor olsa da çoğu başarılı insan tatillerinde yapacakları sunumları ya da kaçırdıkları teslim tarihlerini düşünmez. Bunun yerine o sırada her ne yapıyorlarsa onun keyfini çıkarmaya bakarlar.

Mutlaka okuyun: Girişimcilere İşten Uzaklaşmaları İçin 5 Tavsiye

 

13. Deşarj olurlar

Hepimiz zaman zaman dinlenmeye ve deşarj olmaya ihtiyaç duyarız. Başarılı insanlar uzun haftasonu tatillerini bunun için kullanırlar.

Planlar yapıp aktif kalmaya devam ederler, ancak iyi bir uyku çekmeyi ya da kendilerine boş zaman ayırmayı da ihmal etmezler.

 

14. Bazen tatil günlerini değiştirirler

Bazı başarılı insanlar bazen tatilde işe gidip başka bir günde izin kullanırlar. Tatilde işe gittikleri için ofis tamamen kendilerine kalır ve dikkatleri dağılmadan işlerini bitirebilirler.

Eğer bunu yapacak lüksünüz varsa oldukça kazançlı olursunuz. Hem ofis sessiz sakinken işlerini tamamlarsınız hem de kişisel aktivitelerinize daha rahat zaman ayırabilirsiniz.

 

15. Yapmaları gereken şeyleri önceden düşünürler

Uzun haftasonu tatillerinin son gecesinde çoğu başarılı insan önlerindeki haftayı düşünür, planlar ve yerine getirmeleri gereken görevlere bakarlar. Bunu da kendilerini strese sokmadan yaparlar.

 

16. Zamanlarını korurlar

Başarılı insanlar zamanın en değerli şey olduğunu bilir. Bu kendinize ayırdığınız zamanlar için de geçerlidir.

Bu yüzden uzun haftasonu tatillerinizde zaman öldüren işlerle uğraşmayın. İlginizi çekmeyen planlara hayır demesini bilin. İşleri ertelemeyin. Haftasonu tatlinde olabilirsiniz ama bu zamanınızı aynı işteki gibi iyi yönetmeniz gerektiği anlamına geliyor.

Hayat zamanınızı boşa harcamak için çok kısa.

 

17. Kendi başlarına olmaktan zevk alırlar

Berbat bir haftasonu tatili önünüzdeki haftayı da berbat geçirmenize sebep olabilir. Bu yüzden biraz da kendinize odaklanın ve sizi tatmin eden şeyler yapın.

Anıl ERSOY

Yazar : Anıl ERSOY

Boğaziçi Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra, Milliyet, Doğan Burda ve Protranslate gibi birçok kurumda yönetici pozisyonlarında çalıştı. Son olarak uluslarası bir finansal firma olan Citi'de uygulama müdürü olarak çalışmakta. Sizler için marka, pazarlama ve girişimcilik alanında rehber niteliğinde içerikler oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir