Dünyanın En Başarılı İş İnsanlarının Benimsediği 6 Hayat Dersi

Başarılı olmak istiyorsanız her şeyden önce düşünce tarzınızı değiştirmelisiniz.

En başarılı iş insanlarını sıradan çalışanlardan ayıran şey nedir? Sizin en değer verdiğiniz eşyalarınızın alım satımını binlerce kez yapabilmelerinin dışında, geçimlerini sağladığı işleri ve kendi hayatları hakkında bazı basit gerçekleri benimsemiş olmalarıdır.

Genellikle mesleki başarı ilk olarak düşünce tarzının değişmesiyle elde edilir ve bunu stratejik kararlar takip eder. Aşağıda sıraladığımız zor yoldan öğrenilmiş hayat derslerinden bazılarını benimseyerek kendinizi muazzam başarılara giden bir yolda bulabilirsiniz.

 

1- Paranızı harcamanın en iyi yolu yatırım yapmaktır.

Ünlülerin ya da kendisine iş insanı diyen kişilerin Instagram hesapları sizi yanıltmasın. Geçekten başarılı olan insanlar, para harcamanın en iyi yolunun en son model Rolex ya da Ferrari almak değil, kazandıkları parayı ek gelir elde edebileceklerini düşündükleri başka girişimlere yatırmak olduğunu bilir.

Örnek olarak Warren Buffett’ı alalım. Buffett, dünyadaki en zengin insanlardan biri olarak gösterişten uzak sade bir hayat sürüyor. Kendisi, kazandığı parayı zamanla değeri azalacak şeylere harcamak yerine yeni girişimlere yatırıyor.

Biriktirdiğiniz parayı uzun vadede size para kazandıracak girişimlere yatırabileceğiniz sade bir yaşam sürmeyi öğrenin. Yeni aldığınız arabanın değeri, onu kullanmaya başladığınız andan itibaren azalır ama Amazon’dan birkaç hisse almak ya da gelişmekte olan bir muhitten mülk almak size ciddi bir getiri sağlayabilir. Başarının zıttı başarısızlık değil eylemsizliktir.

Mutlaka okuyun: Kazançlarınızla Şirketinize Yeniden Yatırım Yapmak

 

2- Başarının karşıtı başarısızlık değil, eylemsizliktir!

Başarısız olmaktan korkarız, bu doğamızda var. Başarısızlık hem utanç verici hem de moral bozucu olabilir. Ancak başarısızlık, başarının zıttı değildir çünkü başarısız olmak denediğiniz anlamına gelir. Eylemsizlik ise başarının tam anlamıyla karşıtıdır. Hayatta en büyük başarılarımı istediğime ulaşmak için harekete geçecek cesarete sahip olmamla elde ettim. Harekete geçemediğimde ise kendimi bir şeyi öğrenme ve hatta başarılı olma ihtimalinden mahrum bıraktım.

İnsanlar korkularının esiri olmayı kabullenirler. Harekete geçemediğinizde ve yeni deneyimler yaşayamadığınızda uzun vadede başarılı olma ihtimalinizi de azaltmış olursunuz. Bu yüzden başarısızlığa bir fiyasko gözüyle bakmayın. Onu sadece sizi başarıya ulaştıracak uzun yolda başka bir adım olarak görün. 

Mutlaka okuyun: Başarısızlığı Başarıya Dönüştürmek İçin İzlemeniz Gereken 7 Yol

 

3- Yaptığınız işi gerçekten severseniz çalışmış olmazsınız.

Bunu büyük ihtimalle ilk kez duymuyorsunuz ama bu kadar duymanızın sebebi gerçekten doğru olması. Mesleki başarının zirvesine çıkmak kolay bir şey değil. Bu nedenle yaptıkları işi sevenlerin başarıya ulaşması işini angarya olarak görenlerden daha olasıdır.

Jeff Bezos ya da Howard Schultz gibi önemli iş insanları için girişimcilik, benliklerinin çok önemli bir parçası. Yaptıkları işi onlara enerji ve zevk veriyor. 

Çok yetenekli bir insan da olsanız kendinizi başarılı bir kişiye dönüştürmek zaman alacaktır. Bu nedenle size enerji aşılayan bir kariyer yolunda ilerlediğiniz takdirde inanılmaz şeyleri başarmak için gereken çabayı sarf etmeniz daha kolay olacaktır.

Mutlaka okuyun: Sevdiğiniz İşi Yaparak Para Kazanmanın 7 Adımı

 

4- Kendinize yüksek hedefler koymak diğerleriyle olan rekabetinizi kolaylaştırır.

Mükemmeliyet ve başarı yakından ilişkilidir. En başarılı kurumlar dünyanın en yetenekli insanlarını şirketlerine çekebiliyor, onları elinde tutup motive edebiliyor. Bu kurumlar genellikle kendileri için yüksek hedefleri olan ve çalışma arkadaşlarını da yüksek hedefler belirlemeye teşvik eden kişiler tarafından yönetiliyor.

Sorumlu olun. Vasat performans için mazeret bulacağınıza mesleki hedeflerinize ulaşabilmek için elinizden gelen her şeyi yapın. Ayrıca, diğer yetenekli insanlar bunun farkına varacaktır ve böylece başarılı insanlar ağınız genişleyecektir.

Mutlaka okuyun: Milyar Dolarlık Şirket Nasıl Kurulur?

 

5- Cevabı ortada olan soruları sormak yetersiz olduğunuzu göstermez.

İş arkadaşlarınızın önünde rezil olmaktan korkmak ve önemli soruları sormaktan çekinmek başarısızlıktan korkmak ve dolayısıyla büyük hedefleri rafa kaldırmak kadar doğal bir şeydir.

Ancak en başarılı insanlar normları sorgulamaktan korkmayanlardır. Böyle yaparak diğerlerine net gözüken şeyleri sormaktan çekinmezler. Genellikle bu sorular, girişimcilerin çığır açan iş fikirlerini ortaya atmasını sağlar.

 

6- Sürekli karar vermek zorunda olmak gerçekten yaşanan bir şeydir ve gerektiği yerde azaltılabilir.

Steve Jobs, bir çift kot pantolon ve düz boğazlı siyah kazak giymesiyle bilinirdi. Mark Zuckerberg ise sadece kot pantolon ve gri t-shirt giymesiyle biliniyor. Her sabah giyecek bir şey seçme yükünden kurtularak her siz de daha önemli kararlara odaklanabilirsiniz.

Gardrobunuzu bağışlamanızı söylemiyorum, sadece her gün kendinizi almaya zorladığınız gereksiz kararları düşünmenizi öneriyorum. Daha az karar verebileceğiniz bir sabah rutini oluşturmaya çalışın. Böylece bütün enerjinizi mesleki başarınız için gerçekten önemli olan şeylere verebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimciler Neden Her Gün Aynı Şeyi Giyerler?

Başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız işe düşünce tarzınızı değiştirerek başlayabilirsiniz. Yeni girişimlere başarısız olma korkusuyla değil de bir şeyler öğrenme şansı gözüyle bakın.

Paranızı harcamak yerine bir şeylere yatırım yapın. Kendiniz ve etrafınızdaki kişiler için hedefleri yüksek tutun ve enerjinizi yapmaktan zevk aldığınız bir şeye harcayın. Son olarak önemli noktalardan bir tanesi de, cevabı net olan soruları sormaktan çekinmeyin. Genellikle en anlamlı başarılara ulaşan kişiler mevcut durumu sorgulayan kişilerdir.

Avatar

Yazar : Sinem AYAN

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir