Başarılı İnsanların Farklı Şekilde Yaptıkları 12 Şey

Tutarlı bir şekilde her yaptığı işte başarılarını sürdüren insanlar beni her zaman büyülemiştir. Özellikle de hayatı boyunca bu başarılarını farklı alanlara yansıtanlar. Her birimiz hayran olduğumuz birçok isim söyleyebiliriz. Peki onlar bunu nasıl yapıyor?

Yıllar boyu sayısız başarılı insanın hayatı üzerinde çalıştım. Kitaplarını okudum, söyleşilerini izledim ve ilgili araştırmalar yaptım. Öğrendim ki hiçbiri başarıyla birlikte doğmuyor. Yalnızca doğuyorlar ve yaşamlarını sürerken bazı şeyler potansiyellerini fark etmelerine yardım ediyor, hepsi bu. İşte sizlere başarılı insanların diğerlerinden farklı olarak yaptıkları 12 şey:

 

1- Akıllıca Hedefler Belirlerler


Başarılı insanlar objektiftir. Kafalarında gerçekçi hedefler vardır. Ne aradıklarını ve neden o şey için savaştıklarını çok iyi bilirler. Bu hedeflerin beş ana özelliği vardır: kesin, ölçülü, ulaşılabilir, uygun ve zamanlı. Bu beş özelliğe gelin birlikte biraz daha yakından bakalım:

  • Kesinlik – Hedefiniz forma girmekse bu hedef tek başına yeterince net değildir. Ancak bir spor salonuna yazılıp haftada üç gün düzenli egzersiz programı hazırlarsanız bu sizin hedefinizi netleştirir. Net bir hedefinizin olması sizi başarı şansına daha çok yaklaştırır.
  • Ölçülülük – Hedefinizin ilerleyişini ölçen mantıklı bir sistem olmalı. Bu sürecin ölçülebilir olup olmadığına karar vermek için kendinize şu soruları sorun: Ne kadar zamanım var? Ne kadarı kaldı? Hedefime ne zaman ulaşacağım? İlerleyişi değerlendirdiğinizde çoğu şey yolunda gider, gerekli aşamayı kaydedersiniz ve sizi daha ileriye götürecek olan başarı sarhoşluğunu tadarsınız.
  • Ulaşılabilirlik – Ulaşılabilir olmak için hedef, üzerinde çalışmak için gönüllü olmayı gerektiren bir nesneyi temsil etmeli. Bir diğer deyişle, hedef gerçekçi olmalı. Bu yüzden soru “Bu hedef nasıl başarılabilir?” olmalı.
  • Uygunluk – Uygunluk, önem arz eden hedefleri vurgular. Örneğin bir internet girişimcisinin kar elde etmek için öğlen saat ikiye kadar 75 sandviç yapılmasını hedeflemesi kesin, ölçülü, ulaşılabilir ve zamanlı; ancak online bir iş sektörü için uygunsuz.
  • Tam zamanlılık – Hedef belli bir zaman dilimi içine yerleştirilmelidir. İşin bitiş tarihine karşı duyduğunuz sorumluluk duygusu sizi hedefi tamamlamada daha erken başarılara ulaştırabilir. Zamanlı olma özelliği, tüm bu beş özellik içinde sizin emelinize ulaşmada engellere maruz kalmanıza mani olacak en büyük özellik.

 

2- Hızlı ve Kararlı Bir Şekilde Harekete Geçerler

Ne yazık ki çok az insan yaşamları boyunca hayal ettikleri başarıya ulaşır. Bunun tek bir nedeni var: asla harekete geçmemeleri!

Bilgi dağarcığınızın genişlemesi sizin geliştiğiniz anlamına gelmez. Gelişim, öğrendikleriniz hayatınızı etkilediğinde başlar. Çoğu insan  yalnızca hayatı idame ettirmek için çalışır, farklı şeylerin meydana gelmesi ya da hayallerinin gerçekleşmesi için çabalamaz.

Bir deha gibi bir IQ’nuzun ya da kuantum fiziğinde doktoranızın olması önemli değil. Harekete geçmeden hiçbir şeyi değiştiremez ve hiçbir ilerleme kaydedemezsiniz. Çünkü bir şeyin nasıl yapıldığını bilmekle o şeyi yapmak arasında kayda değer bir fark vardır. Bilgi ve akıl uygulama olmadan hiçbir işe yaramaz. Bu kadar basit.

Başarı, hayallerinizin ve hedeflerinizin peşinden gitmek için karar almaya dayanır. Bu yüzden, karar alın ve harekete geçin.

Mutlaka okuyun: Girişimciler fazla düşünmezler, bir karar verip ilerlerler!

 

3- Meşgul Değil, Üretkendirler

Tim Ferris, 4 Saatlik Hafta adlı kitabında “Yavaşlayın ve unutmayın: Birçok şey birbirinden farksızdır. Meşgul olmak çoğunlukla zihnin tembelliğinden başka bir şey değildir.” Bu, günümüz insan gelişimi için söylenen “çok değil, etkili çalış” klişesini söylemenin daha etkili bir yolu. Ancak çoğu klişe gibi bunun da gerçekle bir bağlantısı var ve çok az sayıda insan bunu önemsiyor.

Çevrenize bir bakın. Meşgul insan çok fakat bir şey üreten yok. Meşgul insanlar telaş içinde, son yarım saatte iş yerlerine, konferanslara, iş görüşmelerine ya da sosyal faaliyetlerine yetişmeye çalışıyorlar. Nadiren ailelerine ayıracak ya da yeteri kadar uyuyacak vakitleri var. Ama işle ilgili ajandaları yapmak zorunda oldukları şeylerle dolu. Bu meşgul programları onlara önemli hissettirir. Ama bu illüzyondan başka bir şey değildir. Onlar halkanın içinde dönen hamsterlar gibidir.

Çözüm: Yavaşlayın ve nefes alın. Sorumluluklarınızı ve hedeflerinizi gözden geçirin. Önceliklerinizi belirleyin. Bir işe tek bir zaman ayırın. Şimdi başlayın. İki saatte bir mola verin ve aynısını tekrar edin.

Ve hiçbir zaman unutmayın ki başarı için sonuçlar, harcanan zamandan daha önemlidir.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcilerin 20 Üretkenlik Sırrı

 

4- Akıllıca ve Bilgi Bazlı Karar Alırlar

Bazen kızgın ya da heyecanlı olduğumuzda çok aptalca şeyler yaparız. İçgüdüler anlık durumlarda çok etkili olmasına rağmen, iş uzun vadeli duygulara gelince bunlar sıklıkla insanı yanlış yola sokuyor. Çünkü duygusal olarak verilmiş kararlar daha az bilinçli düşünce ve daha fazla geçici his içeriyor. Tavsiye ise belli: Duygularınızın aklınızın önüne geçmesine izin vermeyin. Yavaşlayın ve hayatınızı değiştirecek kararları boylu boyunca düşünün.

 

5- Mükemmel Olma Tuzağına Düşmezler

Hepimiz kendi çapımızda mükemmeliyetçiyizdir. Kendimize sınırlar koyup onların ötesine geçeriz. Tüm zamanımızı ve dikkatimizi bu işe verir kişisel standartlarımızı yükseltmek isteriz. Mükemmel olma tutkumuz daha fazla yol almamızı aşılar. Ve şüphesiz ki bu tutku sonuca ulaşmamızda bize yardım eder. Tabii bu duygunun tuzağına düşmediğimiz sürece…

Peki ya bu mükemmeliyetçiliğin peşinden sürüklenirsek ne olur?

Örneğin yıllardır grafik tasarım sektörüne girmek isteyen bir arkadaşım var ama hala girmedi. Neden? Mazeretlerinin listesine baktığınızda aslında tek bir sebep görürsünüz: mükemmeliyet duygusu. Bu iş için yeteri kadar iyi olduğuna inanmıyor ve inanmayacak da.

Unutmayın, gerçek dünya mükemmeliyetçileri ödüllendirmiyor; bir şeyleri yapanları ödüllendiriyor. Bir şeyleri yapmanın tek yolu da kusurlu olabilmeyi kabul etmektir. Yalnızca bata çıka edinilen tecrübelerle bir şeyleri başarabiliriz. Bu yüzden karar verin. Harekete geçip sonuca göre davranın ve bu yolu tekrarlayın.

Mutlaka okuyun: Başarıyı Yakalayabilmek İçin Mükemmelliyetçilikten Kurtulma Yolları

 

6- Rahatlık Aramazlar

Akıllı insanları, bir fırsatla karşılaştıklarında geri planda tutan en önemli şey, kendilerini hazır hissetmemeleridir. Bir başka deyişle, bir işe kalkışmadan önce rahatsız hissederler ve ek bilgi birikimine, yeteneğe ve tecrübeye ihtiyacı olduklarını düşünürler. Ne yazık ki bu düşünce de kişisel gelişimi ve başarıyı baltalar.

Gerçek şu ki bir fırsat belirdiğinde kimse yüzde yüz hazır hissetmez. Çünkü hayattaki birçok fırsat bizi duygusal olarak sınırlarımızı aşıp konfor bölgemizden dışarı çıkmaya zorlar ki, bu ilk bakışta rahatsızlığa sebep olur. Fırsatların başarı için belirdiği önemli anlar hayatımız boyunca gelip geçecektir. Eğer bunları pozitif yönlere çekip kendiniz için dönüm noktaları yaratmak istiyorsanız bu fırsatlara kucak açmanız gerekiyor.

Mutlaka okuyun: Rahatınızı Kaçırmasına Rağmen Sizi Daha Başarılı Yapacak 10 Şey

 

7- İşleri Kolaylaştırırlar

Leonardo da Vinci “En üst düzey entelektüellik, basitliktir.” demiştir. Bundan daha doğru bir söz olamaz. 21. Yüzyılın ışık hızındaki bilgi aktarımı ve sonsuz olanakları hayatımızı ve kariyerimizi tasarlarken bize bir hayli seçenek sunar. Ama ne yazık ki o sayısız seçenek karışıklığa, zorluğa ve durgunluğa sebep olur.

Birçok pazarlama ve iş sahası çalışması gösteriyor ki tüketici için ne kadar çok seçenek varsa ürünleri alma olasılıkları o kadar düşüyor. Bir ürün satın alırken karşımızda 3 seçenek yerine onlarca seçenek olduğunda doğru karar verememkten korktuğumuz için satın almamayı tercih ederiz. Tıpkı bunun gibi siz de hayatınıza birçok seçeneği dâhil edersiniz, bilinçaltınız vazgeçmeye başlayacaktır.

Çözüm basit: Kolaylaştırın. Eğer hayatınızla ilgili bir karar veriyorsanız bütün zamanınızı tüm seçenekleri değerlendirmeye harcamaktan vazgeçin. Çalışıp şansınızı deneyebileceğiniz bir şey seçin. İşe yaramazsa tecrübenizi kar bilin ve başka bir şey seçip yolunuza devam edin.

Mutlaka okuyun: İş Dünyasında Sadeliğin Önemi

 

8- Azar Azar Fakat Verimli İlerlerler

“Bir işi küçük parçalara böldüyseniz o iş zor olamaz.” Bu, Henry Ford’un en ünlü sözlerinden biridir. Aynı sözün bir soruya uyarlanmış hali “Bir fili nasıl yersiniz?” e cevap ise “Tek ısırıkta.” olmuştur. Bu felsefe en büyük hedeflerinize ulaşma yönteminizi doğrular. Az fakat sağlıklı beslenmek ya da küçük küçük egzersizler yapmak gibi küçük ama pozitif değişiklikler başarıya ulaşmak için muhteşem adımlardır.

Üstelik azar azar başlarsanız büyük motivasyon kaynakları aramanıza gerek kalmaz. Çünkü aradığınız enerjiyi o küçük başlangıçla birlikte elde edersiniz. En sonunda ise kendinizi pozitif bir döngüde bulur, başarının basamaklarını kat etmenin heyecanını yaşarsınız.

Ufak bir başlangıç yapın ve meydana gelebilecek sıkıntılar için plan hazırlayın. Örneğin kilo vermeye çalışıyorsunuz. Canınız atıştırmalık şeyler çektiğinde yiyebilmeniz için sağlıklı atıştırmalıklar listesi hazırlayın. En başında sizi zorlayacaktır, ama üstesinden de geleceksiniz. İşte tüm olay bu; siz güçlendikçe zorluklarla daha iyi başa çıkacaksınız!

Mutlaka okuyun: Adım Adım Başarılı Bir Girişimci Olmak

 

9- Gelişim Basamaklarını İzlerler

Başarılı insanlar yalnızca bir işte çalışmaz; bir işin üstünde de çalışırlar. Geriye dönüp süreci düzenli olarak analiz ederler. Hedefleri karşısında kendilerini izler ve daha iyi, daha hızlı olmak için ne yapılması gerektiğini bilirler.

Ölçemediğiniz şeyleri kontrol edemezsiniz. Yani yanlış şeyleri ölçüyorsanız, olası fırsatların karşısında kör olursunuz. Küçük bir işletmeniz olduğunu hayal edin ve bu işte kaç kalem ve ataş kullandığınızı analiz etmek istiyorsunuz. Kulağa mantıklı geliyor mu? Hayır. Çünkü kalem ve ataş bir işletme için neyin önemli olduğunu açıklamaya yetmez. Bunların gelirle, müşteri memnuniyetiyle ya da market büyümesiyle ilgisi yoktur.

Öncelikli adım asıl hedefinizin ne olduğunu anlamak ve süreci takip etmek. Size tavsiyem, tam şu an istediğiniz şeyi ve bunun en önemli kısmını belirleyip hemen kaydını tutmaya başlayın. Haftalık bir düzen tutturup verileri bir çizelgeye geçirin. Bir sonraki indeksi kestirebilmek için aylık ya da haftalık grafikler yaratın. En sonunda da o indeksi yakalamak için işe girişin.

 

10-Hatalarının Geri Dönüşü: Pozitif Bakış Açısı

Başarılı insanlar daima pozitif şeylere konsantre olurlar. Çünkü pozitif olmanın onları başarıya ulaştıracağını bilirler. Bu yüzden, başarılı olmak istiyorsanız hayata karşı olumlu olmanız gerekir. Hayat sizi devamlı test edecektir. Eğer olumlu tarafınızı biraz kenara bırakırsanız asla hedeflediğiniz başarıya ulaşamazsınız.

Unutmayın; hatalarınız size bir şeyler öğretir ve sizi geliştirir. Yaptığınız her bir yanlışta hedefinize daha da yakınlaşırsınız. Size hiçbir şey sağlamayacak tek bir hata var, o da hata yapmaktan korkmak… Bu yüzden tereddüt etmeyin. Şüpheniz sizi ele geçirmesin. Negatifliğin sizi sabote etmesine izin vermeyin. Ne yapabileceğinizi ve hızla ilerlemeyi öğrenin.

 

11-Doğru İnsanlarla Vakit Geçirirler

Başarılı insanlar kendileri gibi düşünen, dikkatli ve destekleyici kimselerle bir araya gelirler. Etrafına enerji saçan insanlarla sosyalleşirler. Bu etkileyici ve ilişkileri sağlam kimseler başarılı insanların hedefleri için bire birdir. “Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.” sözü bunu doğrular. Çünkü sizin için yanlış insanlar negatifliği beraberinde getirir. Ancak doğru insanlarla birlikteyseniz, yalnızlıktan aldığınız beceri ve başarıyı ona katlarsınız. Takımınızı bulun ve hayatınızda fark yaratmak için birlikte çalışın.

Mutlaka okuyun: Kötü Bir Çevreniz Olduğunun 9 Belirtisi

 

12-Dengelidirler

İnsanlardan hayattan beklentilerini özetlemelerini isterseniz size para kazanmak, aşık olmak, aileyle vakit geçirmek, mutluluğu bulmak, hedeflerine ulaşmak gibi şeyler söyleyeceklerdir. Ama ne yazık ki çok az insan bu liste için gereken yaşam dengesini kurabiliyor. Genellikle birçoğunu aksıya alıp bir ya da iki tanesini başarabiliyorlar. Gelin bir örnek üzerinden gidelim: Geçtiğimiz yıl yaklaşık bir milyon lira kazanan çok bilgili ve yetenekli bir iş kadını tanıyorum. Bildiğim tüm girişimciler başarısı sayesinde ondan feyz alıyor. Ama bilin bakalım ne oldu? Birkaç gün önce, birden bire bana depresyonda olduğunu söyledi. Neden diye sorduğumda: “Yalnızım ve çok kötü hissediyorum. Son zamanlarda kendime yeteri kadar zaman ayıramıyorum ve birçok şeyi kaçırıyormuş gibi hissediyorum.” dedi. Şaşırdım. Çünkü hayatımda tanıdığım en başarılı insanlardan biri dengesiz yaşam koşullarından dolayı mutlu değil.

İş yaşamınızın sizi tüketmesine izin vermeniz dengenizi kaybetmenize sebep olur. Gerçekten başarılı olmak istiyorsanız hayatınızın dinamiklerini dengede tutmalısınız. Bir noktayı diğer bir nokta için kenara atarsanız stres peşinizi hiçbir zaman bırakmaz.

Mutlaka okuyun: Hem özel hayatta hem de iş hayatında başarılı olmak için 10 harika ipucu

Avatar

Yazar : Gizem

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir