Başarılı ve Başarısız İnsanlar Arasındaki 13 Önemli Fark

Başarılı ve başarısız insanların nitelikleri ve davranışları arasındaki farkları hiç merak ettiniz mi? Ettiyseniz bu yazımız tam size göre. İşte başarılı ve başarısız insanlar arasındaki farklar:

 

1- Başarılı İnsanlar Değişimi Kabullenir, Başarısız İnsanlar ise Değişimden Korkar

“Değişimi kabul etmek bir insanın yapabileceği en zor şeydir. Dünyanın hızla değişimi ve teknolojinin ilerleyişi arasında ondan korkup reddetmek ve ya kaçınmak yerine değişimi kabul ederek ona adapte olmamız kaçınılmazdır.” Başarılı insanlar da tam olarak bunu yapıyorlar.

Mutlaka okuyun: Girişimciler, Değişimlere Karşı Nasıl Dayanıklı Olabilir?

 

2- Başarılı İnsanlar Fikirlerden, Başarısız İnsanlar İse Kişilerden Bahseder

Size hiçbir şey kazandırmayan dedikodu yerine, başarılı insanlar fikirlerden bahseder. Fikirlerinizi başkalarıyla paylaşmanız onları daha iyi hale getirir.

 

3- Başarılı İnsanlar Hatalarının Sorumluluğunu Alırken, Başarısız İnsanlar Başkalarını Suçlar

Gerçekten başarılı liderlerin ve girişimcilerin hayatları iniş ve çıkışlarla doludur. Fakat bu insanlar başarısızlıklarının sorumluluğunu her zaman üstlenir.

Başkalarını suçlamak hiçbir sorunu çözmez. Aksine hatalarınızı kabul etmediğiniz için aynı hataları tekrar tekrar yapmanıza sebep olur.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimciler Neden Bahanelere İhtiyaç Duymazlar?

 

3- Başarılı İnsanlar Diğerlerine Hak Ettiği Övgüyü Sunarken, Başarısız İnsanlar Tüm Övgüyü Kendileri Alır

İnsanların başarılarını ödüllendirip, övgüleri almasını sağlamak, onların motivasyonunu arttırarak daha iyi işler çıkarmasını sağlar. Bu davranış aynı zamanda sizin daha iyi bir lider ve takım arkadaşı olmanıza önayak olur.

Mutlaka okuyun: Çalışanları Motive Etmenin 10 Bilimsel Yolu

 

4- Başarılı İnsanlar Başkalarının Da Başarılı Olmasını İsterken Başarısız İnsanlar İçten İçe Diğerlerinin Başarısız Olmasını İster

“Bir grubun içerisinde çalışırken başarılı olmak için gruptaki herkesin başarılı olması gerekmektedir.” Bu nedenle başarılı insanlar takım arkadaşlarının başarısız olmasını istemez. İş arkadaşlarının da başarılı olarak büyümelerini arzu ederler.

 

5- Başarısız İnsanlar Yerlerinde Sayarken Başarılı İnsanlar Öğrenmeyi Sürdürürler

Başarılı olabilmenin tek yolu, devamlı yeni şeyler öğrenmekten geçer. Daha çok şey bildiğinizde rekabeti üst seviyeye taşıyabilir ve daha esnek olabilirsiniz. Eğer yerinizde saymayı sürdürürseniz birçok fırsatı kaçırır ve kendinizi gelişmekten alıkoyarsınız.

Mutlaka okuyun: Hayat Boyu Öğrenmeyi Benimseyerek Başarılı Olmak

 

6- Başarılı İnsanlar Başkalarına Yardımcı Olma Yolları Ararken Başarısız İnsanlar Kendilerine Nasıl Yardım Edeceklerini Düşünür

Nüfuz sahibi biriyle tanıştığınızda soracağınız ilk soru “Bana nasıl yardım edebilirsiniz?” değil “Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?” olmalıdır. Karşınızdaki teklifinizi kabul ettiğinde ise ona yardımcı olabilecek konumda ve yardım etmeye istekli olmalısınız.

Öte yandan karşınızdaki kişi yardım teklifinizi kabul etse de etmese de, bu insanların hoşuna gidecek bir davranıştır ve ihtiyacınız olduğunda karşınızdaki kişinin size yardımcı olmaya meyilli hale gelmesini sağlar.

Mutlaka okuyun: Girişimcilikten Zengin Olmak, Başkalarına Yardım Etmekle Başlar

 

7- Başarılı İnsanlar İstediklerini Almak İçin Fırsatları Değerlendirirken, Diğerleri Başarısız Olmaktan Çekinir

“Reddedilme ve başarısızlık korkusu insanın donup kalmasına neden olan en büyük iki korkudur.”

“Eğer elde etmek istediğimiz şeyi istemekten vazgeçersek başarısız olmayacağımızı ya da reddedilmeyeceğimizi düşünürüz. Fakat işin aslı bu davranış nedeniyle baştan başarısızlığı kabul etmiş olduğumuzdur.”

Dave Kerpen’in “The Art Of People” kitabında, kendisiyle çalışmalarını istemediği için başarısız olan bir satış personeli örneği veriliyor. Satış elemanı daha açık davranmaya başladıkça satışları da artmaya başlıyor.

Eğer başarılı olmak istiyorsanız mottonuz; “Reddedilme korkusunu aşın ve evet cevabını almak için çabalayın” olmalıdır.

Mutlaka okuyun: Başarısızlık Korkusunu Yenmenin Yolları

 

8- Başarılı İnsanlar Kendilerini Daha İyi Tanımaya Çalışırken, Başarısız İnsanlar Bunu Göz Ardı Ederler

“İşinizde ve özel hayatınızda istediğinizi elde etmek için başkalarını ikna etmenin ilk adımı kendinizi tanımanızdır.”

Bilinçsizce yaptığınız seçimlerden motivasyon sebebinize, moralinizi neyin düzelttiğinden başkalarıyla nasıl daha iyi iletişim kurduğunuza kadar, kendinizle ilgili her şeyi öğrenmeniz gerekir.

Eğer kendinizi daha iyi tanımak istiyorsanız, Enneagram kişilik testini kullanabilirsinizi. Test insanları dokuz ayrı kategoriye ayırıyor.

 

9- Başarılı İnsanlar Önce Dinler ve Dinlemekten Vazgeçmez, Başarısız İnsanlar İse Çok Fazla Konuşur

İş hayatında, sosyal medyada ve hayatın kendisinde, en hafife alınan ve en önemli beceri; dinlemektir.

Bunu yapmak oldukça güç bir iştir zira bizi heyecanlandıran bir fikre sahip olduğumuzda, tek yapmak istediğimiz bu fikirden bahsetmektir. Fakat ne kadar az konuşursak, bu fikirlerden hoşlanacak insanları ikna etme şansımız ve bu insanların bizi sevme ihtimali o kadar yüksektir.
İnsanların konuşmalarına izin verip onları dinlemek, hem iş hayatında hem de özel hayatımızda onları kazanmanın en başarılı yoludur.

 

10- Başarılı İnsanlar Savunmasız ve Açıktır. Başarısız İnsanlar İse Sır Küpü ve Gardını Almıştır

Küçük yaşlardan itibaren ağlamanın ya da herhangi bir duygumuzu ifşa etmenin zayıflık belirtisi olduğuna ikna edildik. Fakat “The Art of People” kitabının yazarı meşhur yazarı Kerpen, kendinizi savunmasız bırakmanızın size güç verdiğini iddia ediyor. Kerpen bu mantıkla, yöneticisi olduğu firmada herkese, en zorlu anılarını anlatmalarını istedi ve bu deneyimden ne ders aldıkları sorusunu yöneltti.

Toplantıda Kerpen ile birlikte birkaç kişi göz yaşlarına hakim olamazken, grup olarak birbirlerine hiç olmadığı kadar bağlandıklarını hissettiklerini belirttiler.

Kerpen bu olayla ilgili şunları yazdı:

“Ortaya çıktı ki ağlamanıza neden olacak kadar güçlü duygular, diğerleriyle aranızda bir bağ kurulması için oldukça etkili oluyor. Eğer karşınızdaki insana kendinizi açıp savunmasız kalırsanız, o kişiyle derin bir bağ kurabilirsiniz.”

 

11- Başarılı İnsanlar Olumlu Düşünmeyi Sürdürürken Başarısız İnsanlar Sık Sık Umutsuzluğa Kapılır

Olumlu yaklaşımın, özellikle de bir lider tarafından benimsendiğinde, bulaşıcı olmaktadır.

İnsanlar size “Nasılsın?” diye sorduğunda “iyiyim” demek yerine “Olağanüstü” diyerek cevap verin.

“Nasılsın” sorusuna bu şekilde cevap vermenin, insanların sizin yanınızda olmak istemelerine neden olmaktadır.  Her kim ne hissediyorsa hissetsin “olağanüstü” hissetmek muhtemelen daha iyidir ve herkes daha iyi hissetmek ister.

 

12- Başarılı İnsanlar Şükran Duyar ve Kibar Davranır, Başarısız İnsanlar İse Bencildir

“İş ve özel hayatınızda istediğiniz her şeyi elde etmenin yolu insanlara iyi davranmaktır, elde etmek istediklerinizi doğrudan almaya çalışmak değil.” Bir diğer deyişle, iyi davranış her zaman kazanır.

İyi olmanın Kerpen’in kendi kariyerinde de yardımcı olduğu noktalar ver. Örneğin; Rich isimli bir yatırımcı ile görüşmesinin ardından Kerpen, vakit ayırdığı için ona teşekkür etmek amacıyla bir bonzai ağacı hediye etti.

Ne yazık ki, hediye ağaç henüz eline geçmeden Rich, Kerpen’in işine yatırım yapmamaya karar verdi. Bonzai ağacı Rich’in eline geçtikten sonra ise, Rich Kerpen’i daha uygun olacağını düşündüğü bir başka yatırımcı ile tanıştırdı ve bu sayede Kerpen ihtiyacı olan yatırımı bulabildi.

 

İlginizi çekebilir

Başarılı İnsanların Sahip Olduğu 30 Özellik
Başarılı İnsanların Asla İkinci Kez Tekrarlamayacağı 25 Hata
Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir