Başarılı İnsanların Sahip Olduğu 30 Özellik

başarı hikayesi

Ünlü girişimci Vaibhav Shah’a ait şöyle bir söz var:

“Başarılı bir insan gördüğünüzde onun ulaştığı başarıyı görürsünüz, ancak o kişinin başarıya ulaşmak için yaptığı fedakarlıkları göremezsiniz.”

Kevin Kruse da içlerinde 7 milyarder, 13 olimpiyat şampiyonunun bulunduğu başarılı 200 insanla yaptığı röportajların ardından bu kişilerin başarıya ve üretkenliğe nasıl ulaştıklarına dair önemli veriler elde etmiş durumda.

Biz de bu yazıda başarılı insanların alışkanlıklarını ve başarıya ulaşmak için izledikleri adımları aktaracağız.

 

Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri:

1. İlk Önce En Zor İşi Halledin

Mark Twain’e ait bir söz var: “Sabah ilk iş olarak bir kurbağayı canlı canlı yiyin.”

Bu söz tabii ki kurbağa yemeyi değil, güne en zor işi hallederek başlamayı ifade ediyor. Zira sabahın ilk saatlerinde o günkü en zor işi tamamlamanız, günün geri kalanındaki yükünüzü hafifletir. Bu durum size gün içinde “başarı” hissini aşılar ve gün boyunca yapacağınız işler gözünüzü korkutmaz.

 

2. Başarısızlığı Fırsat Olarak Görün

Opray Winfrey, 2013 yılında Harvard Üniversitesi mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada “Başarısızlık diye bir şey yoktur. Başarısızlık, hayatın sizi doğru yola yönlendirmesidir.” diyor.  Oprah’ın bu sözleri gerçeği yansıtsa bile kabul etmek gerekir ki başarısızlık hepimizin korktuğu bir şeydir. Ancak yaptığınız hataları neden yaptığınızı analiz ederseniz, bir sonraki denemenizde aynı hatayı yapmazsınız.

Mutlaka okuyun: Başarısızlığı Başarıya Dönüştürmek İçin İzlemeniz Gereken 7 Yol

 

3. Giyim Kuşama Fazla Zaman Ayırmayın

Steve Jobs ve Mark Zuckerberg’in ortak özelliği nedir?

Hemen söyleyelim, bu iki başarılı insan da gün içinde sürekli aynı kıyafetleri giyiyorlar. Mark Zuckerberg için bu kot ve sade bir tişörttür. Steve Jobs için siyah balıkçı yaka kazaktı.

Buradaki olay, giyime özenmemek değil; enerjinizi ve motivasyonunuzu giyim kuşama harcamamaktır. Yani “Bugün ne giysem?” diye düşüneceğiniz zamanı, daha verimli şeyler için harcamalısınız.

Zuckerberg de bu konuyu çok iyi özetliyor: “Hayatıma doğrudan bir katkı sağlamayan şeylere vakit harcadığım zaman kendimi huzursuz hissediyorum.”

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimciler Neden Her Gün Aynı Şeyi Giyerler?

 

4. Spor Yapmayı Asla İhmal Etmeyin.

Laura Vanderkam’in What the Most Successful People Do Before Breakfast (En Başarılı İnsanlar Kahvaltıdan Önce Ne Yapıyor?) adlı kitabın kitabında Al Sharpton, James Citrin ve Steve Reinemund gibi üç ismi inceliyor. Kendi alanlarında son derece başarılı olan bu kişiler sabah ilk iş olarak spor ve egzersiz yapıyorlar. Zira fiziki egzersiz hem bedeni hem de psikolojiyi olumlu yönden etkiler, insanın güne daha dinç ve enerjik başlamasını sağlar. Başarılı bir girişimci de sabah saatlerini verimli geçirmek zorundadır!

Mutlaka okuyun: Egzersiz yapmanın işimden daha önemli olmasının nedeni

 

5. İş ve Özel Hayat Dengesini Yakalayın

Huffington Post’un kurucusu Arrianna Huffington, “Thrive” adlı kitabında şöyle diyor:

“Bir işe çok zaman ayırmak o işte başarılı olunacağı anlamına gelmez. Önemli olan kaliteli zaman ayırmaktır.”

Pek çok girişimci adayı, sosyal hayatın iş hayatından zaman çaldığı yanılgısına düşer. Ancak daha verimli ve daha başarılı olmanın sırlarından biri, sosyal hayata önem vermektir.

Mutlaka okuyun: Ofis Dışı Saatlerde İşinizden Uzaklaşmak

 

6. Mentora Sahip Olmalısınız

Ünlü İngiliz girişimci Richard Branson, her girişimcinin iyi bir mentora, akıl hocasına ihtiyacı olduğunu düşünüyor. Yakın bir arkadaş, bir aile üyesi, girişimci bir arkadaş, faaliyet gösterdiğiniz sektörün önde gelen isimlerinden biri mentorunuz olabilir.

İyi bir mentor, size olaylara farklı açılardan değerlendirme özelliği kazandırır. İş hayatındaki deneyimleriyle sizin önünüzü aydınlatır, size yeni fikirler verir ve sizi zor zamanlarda destekler.

Mutlaka okuyun: Doğru Akıl Hocasını Bulmak İsteyenlere

 

7. “Hayır” Demeyi Öğrenin

Steve Jobs, “Odaklanmak ‘evet’ demekle değil, ‘hayır’ demekle mümkündür.” diyor. Yani başarılı bir girişimci kendine sıkı kurallar koyar ve kurallara riayet eder. Diğer ifadeyle zaman, para ve risk açısından uygun bulmadığı teklifleri reddetmek konusuna daha rahat davranır. Hem bir teklife ‘hayır’ demek, o teklife sonsuza dek ‘hayır’ diyeceğiniz anlamına gelmez.

Mutlaka okuyun: Girişimci Olarak “Hayır” Demeniz Gereken 6 Şey

 

8. Risk Alın

Dell’in CEO’su Michael Dell, 2003 yılında Teksas Üniversitesi mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada şöyle diyor: “Yola çıkacağınız zaman size verilen haritayı çöpe atmalı ve kendi haritanızı oluşturmalısınız.”

Yani girişimci olarak risk alabilmelisiniz. Başkalarının sizin önünüze hazır bir şeyler koymasını beklemeden, kendi başınıza inisiyatif almalısınız.

Mutlaka okuyun: Rahatınızı Bozup Risk Alabilmeniz için Denemeniz Gereken 10 Yol

 

9. İşinizi Tutkuyla Sevin

Kişinin yaptığı işte tutkulu olması çok önemli. Yaptığınız işi neden yaptığınızı sorgularsanız işinizde sevdiğiniz pek çok yönün olduğunu fark edersiniz. İş hayatında bazen sıkıntılı ve zor dönemler olabilir. Bu dönemleri atlatabilmeniz için mesleğinizi, şirketinizi, işinizi tutkuyla sevmelisiniz.

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’ın dediği gibi: “Tutkusu Olan İnsanlar Dünyayı Değiştirebilir!”

 

10. Çevrenizi Genişletin

“Başarılı olmak için insanlarla iletişim halinde olmalı, onlarla iyi anlaşmalısınız. Bu kişiler sizle ortak iş yapacak kadar sizden memnun kalmalı.” Bu nedenle girişimci olarak gün içinde yaptığınız görüşmelerde, katıldığınız toplantılarda yeni insanlarla tanışmaya, çevrenizi genişletmeye çalışmalısınız. Bu çoğu kişi için kolay bir şey değildir, ancak insanlarla iletişiminizi geliştirdiğinizde tanıdığınız kişilerin size pek çok kapı açacağından emin olabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: İş Dünyasında Çevre Edinmenin Yolları

 

11. Planlama Yapın

Benjamin Franklin’in bir sözü var: “Eğer plan yapmazsanız, başarısızlık garantili bir plan yapmışsınız demektir.”

Başarılı insanlar hislerinin peşinden gidiyor olsalar bile yine de plan yaparlar. Uzun, orta ve kısa vadeli plan yapmak başarıya ulaşmak için elzemdir. Girişimcilerin pek çoğu her gün kendilerine bazı hedefler koyarlar ve bu hedefleri belli bir plan dahilinde gerçekleştirirler. Gün için bir planınız yoksa o günü nasıl verimli geçirebilirsiniz ki?

 

12. Soru Sorun

Kişinin her gün kendine sorması gereken tek bir soru var: “Bugün kendimi nasıl geliştirebilirim?”

Elbette bu soruyu kendi kişiliğinize ve hayatınıza göre düzenleyebilirsiniz, ancak yine de kendinizi sürekli sorgulamalı, günlük telaşeler içindeyken bile ana hedefinize ulaşma konusunda nasıl bir rota izlediğinizi görmelisiniz.Kendinize büyük sorular sormak,  sizi kendinize karşı sorumlu yapar. Kendine karşı sorumlu olan bir kişi de kendini geliştirmek için çaba harcar.

Mutlaka okuyun: Kişisel Gelişim

 

13. İç Sesinizi Dinleyin

Yaşam koçu ve girişimci Marie Forleo, kişinin kendi iç sesini dinlemesini ve kendine doğru gelen şeyleri yapmasını çok önemsiyor.

“Bir şey size doğru gelmiyorsa, ne olursa olsun kendi iç sesinizi dinlemelisiniz. Benim çevremde birçok başarılı insan var. Bu kişilerin ortak özelliklerinden biri kendi iç seslerini dinlemeleri ve farklı bir yola çıkmaktan korkmamalarıdır.”

 

14. Belli Bir Rutine Sahip Olun

Başarılı insanların ortak özelliklerinden biri de belli bir rutine sahip olmaları ve bu rutine sadık kalmalarıdır. Yani elinizde okumanız gereken bir kitap var diyelim. Bu kitabı tamamlamak için her sabah aynı saatte, aynı masada, aynı bardak kahveyle orada hazır olmalı ve kitabı okumalısınız. Belli alışkanlıklarınızın olması size tutunacağınız güven verici bir dal sunar…

Mutlaka okuyun: Milyarder Girişimcilerin Sabah Alışkanlıkları

 

15. Görev Dağılımı Yapın

“Gün içinde sizin için en önemi işleri halletmeli; geriye kalan ve birincil derecede önem arz etmeyen işleri başkalarına paslamalısınız.”

Başarılı insanlar genelde her şeye müdahil olmak isterler, ancak buna karşın yine de kendi zamanlarını en verimli şekilde kullanmak için yapılması gereken işleri başka insanlara, işin uzmanlarına paslarlar. Burada önemli olan şey, işinin ehli insanlardan oluşan bir ekibe sahip olmaktır. Zira bu kişilerin vereceğiniz işleri profesyonel bir şekilde yapacaklarından emin olursanız girişimci olarak vaktinizi daha değerli şeylerde geçirebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: İyi bir lider olmanın sırrı: Görev dağılımı yapabilmek

 

16. Beslenmeye Dikkat Edinin.

Enerjik ve dinç olmak için “enerji içeceklerine” yüklenmeyin. Zira verimli, dinç ve sağlıklı olmak için doğru ve düzenli beslenmek gerekir. Sağlığınız için size en yarayışlı besinleri tüketmek, uzun vadede sağlığınıza büyük katkı sağlar. Sağlıklı olmak da iş hayatında başarılı olmanın anahtarlarından biridir.

Başarılı insanlar öğünleri atlamazlar, uykuyu ihmal etmezler. Ne de olsa “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.”

Mutlaka okuyun: Ünlü Girişimcilerin Beslenme Alışkanlıkları

 

17. Bir Koltukta İki Karpuz Taşımayın

Multi-tasking, yani aynı anda birden fazla işle ilgilenmek, övünülecek bir özellik olarak sunulur. Ancak işin aslı pek de öyle değildir. Zira bilimsel araştırmalar, aynı anda birden fazla işle uğraşmanın performansı ve kaliteyi düşürdüğünü göstermekte. Bu nedenle kendinizi bir sürü işle meşgul etmek, genel kanının aksine verimliliğinizi köreltir. Yapacağınız işlerde seçici olmak ve önemli işlere öncelik tanımak, verimliliğin temel şartıdır.

Mutlaka okuyun: Aynı Anda Birçok İş Yapmak(Multitasking) Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

 

18. Kafanızı Boşaltacak Uğraşlar Bulun

Kendi işinizi kurduğunuzda 7-24 iş düşünmeniz normaldir. Ancak bu süreyi abartırsanız belli bir zaman sonra mental olarak yıpranırsınız. Bu nedenle kendinize zaman ayırmalı, sevdiğiniz şeyler de yapmalısınız. Warren Buffett her gün yarım saat kadar ukulele çalıyor, Richard Branson rüzgar sörfü yapmaya bayılıyor! Bu nedenle gün içinde 15-20 dakika olsa bile yapmaktan keyif aldığınız şeylerle uğraşın.

Mutlaka okuyun: Ultra Başarılı İnsanların Hobileri

 

19. En Verimli Olduğunuz Saatleri Tespit Edin

Başarılı girişimcilerin pek çoğu sabah erken uyanır. Bill Gates, Tim Cook, Richard Branson bu isimlerden bazıları. Peki ama erken kalkmak ne işe yarar? Richard Branson, “Erken kalktığımda gün içinde daha çok şey yaptığımı fark ettim. Bu da hayatta daha başarılı olmamı sağlıyor.” diyor. Gerçi Mark Zuckerberg’in gece geç saatlere kadar çalıştığını da biliyoruz. Bu da şu demek oluyor: Gün içinde en verimli olduğunuz saatleri tespit edin ve bu saatlerde çalışın. Yani sabah erken kalkınca verimli çalışamıyorsanız ve gece saatlerindeki sessizlikte daha verimli oluyorsanız gününüzü gece çalışmak üzere programlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Güne Mükemmel Bir Şekilde Başlamak İçin Sabah Rutini Oluşturma

 

20. Çevrenizdeki İnsanlara Yardım Edin

Give and Take: Why Helping Others Drives Our Success (Başkalarına Yardım Etmek Başarılı Olmayı Nasıl Sağlar?) adlı kitabın yazarı Adam Grant, insanın çevresindeki kişilere yardım olmasının önemini vurguluyor, ve yardımsever insanların üstün başarı elde etme konusunda daha avantajlı olduğunu söylüyor.  Grant’ın birçok araştırma ve örnek vaka sunarak kanıtladığı bu teori, incelemeye değer.

Mutlaka okuyun: Girişimcilikten Zengin Olmak, Başkalarına Yardım Etmekle Başlar

 

21. Azimli Olun

Mashable adlı popüler web sitesinin sahibi Pete Cashmore, siteyi kurduğunda henüz reşit bile değildi. Ancak siteyi ilk kurduğunda inanılmaz çalışan ve neredeyse gecesini gündüzünü Mashable’a ayıran Cashmore, azimli ve kararlılığı sayesinde bugün dünyanın en büyük medya şirketlerinden birinin sahibi. O dönemler İskoçya’da yaşayan Cashmore, Silikon Vadisi’ndeki haberleri anında yayımlamak için çalışma saatlerini San Francisco’ya ayarlamış. O kadar büyük bir ciddiyet ve tutkudan bahsediyoruz işte…

 

22. Mükemmeliyetçiliği Bırakın

“Başarı iyi fikirlere sahip olmakla değil, o fikirleri gerçeği dönüştürmekle gerçekleşir.”

Ne kadar doğru bir söz… Hepimizin şahane fikirleri vardır ve bu fikirlerin eyleme döküldüğünde bize büyük başarı kazandıracağını düşünürüz. Ancak çok azımız fikirleri icraate dökeriz. Başarılı insanların özelliği de tam olarak budur. Onlar eyleme geçmek için her şeyin olgunlaşmasını beklemezler. Direkt icraate geçerler ve süreçteki aksiliklerden ders çıkararak gelişirler. Bu bakımdan mükemmeliyetçiliği bırakmalı ve bir an önce hareket geçmelisiniz.

Mutlaka okuyun: Başarıyı Yakalayabilmek İçin Mükemmelliyetçilikten Kurtulma Yolları

 

23. İnsanlardan Bir Şeyler Öğrenin

“İzleyin, dinleyin ve öğrenin. Her şeyi tek başınıza yapmaya kalkarsanız ortaya vasat bir iş çıkarırsınız.” Gerçekten de ne kadar başarılı bir insan olursanız olun, her şeyi bilmeniz mümkün değildir. Bu nedenle çevrenizde işinin ehli insanlardan bir şeyler öğrenmeye çalışın, gücünüzün yetmediği yerlerde işi onlara bırakın. Mahatma Gandhi’nin de dediği gibi: “Yarın ölecekmiş gibi yaşayın, hiç ölmeyecekmiş gibi öğrenmeye devam edin.”

Mutlaka okuyun: Hayat Boyu Öğrenmeyi Benimseyerek Başarılı Olmak

 

24. Meditasyona Önem Verin

Russell Simmons’tan Oprah Winfrey’e kadar pek çok başarılı insan meditasyona büyük önem vermektedir. Winfrey’in günde 20 dakika boyunca sakin ve huzurlu bir biçimde oturup iç dünyasına döndüğünü biliyoruz. Oprah şöyle diyor: “Ancak iç dünyanızda huzuru yakalayarak iş hayatında ve özel hayatınızda başarılı olabilirsiniz.”

Mutlaka okuyun: Meditasyon Nasıl Yapılır?

 

25. Düzenli Olarak Not Tutun

Zihninizdeki fazlalıklardan kurtulmak ve daha berrak düşünebilmek için uygulayacağınız bir yöntem mevcut: Bir defter alın ve yapmanız gereken tüm işleri bu deftere yazın. Kafanızdaki planları bu deftere aktardıktan sonra önünüzü daha net görürsünüz. Düşüncelerin metne dökülmesi, onların somutlaşmasını sağlar ve bu düşünceleri belli bir öncelik sırasına koymak daha kolay hale gelir.

Richard Branson da “Eğer küçük  not defteri olmasaydı Virgin Holding’i kuramazdım” diyor. “Yanınızda daima not defteri taşıyın, aklınıza gelen her şeyi yazın. Bu size 1 milyon dolar değerinde bir tavsiyedir ve üniversitede size bunu öğretmezler.”

 

26. Tam Performans Çalışın

Google kurucu ortağı Larry Page, “Daima beklenenden daha fazlasını ortaya koyun.” diyor. Başarılı insanların özelliği de budur. Gün içinde performanslarının ve potansiyellerinin %100’ünü ortaya koyarlar. Google dünyanın en değerli şirketlerinden biri olduğu için Larry Page’in öğütlediği şeyi uyguladığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Mutlaka okuyun: Girişimcilerin Üretkenliğini Artıran Alışkanlıklar

 

27. Pozitif Düşünün

Motivasyon konuşmacısı Zig Ziglar olumlu düşünmenin, kişiye olumsuz düşünmeden daha çok şey kazandırdığını ifade ediyor. Pozitif bir düşünce yapısına sahip olmak size uzun vadede çok şey kazandırır. Araştırmalar, pozitif düşüncenin insana kendini geliştirme konusunda büyük fayda sağladığını, ancak pozitif düşünen kimselerin gelecek adına kendilerine yatırım yaptığını gösteriyor.

 

28. Zamanın Kıymetini Bilin

Bir günde 1440 dakika vardır ve zamandan daha değerli bir şey yoktur. Başarılı insanlar zamanın, paradan daha kıymetli olduğunu bilirler. Çünkü kaybedilen para geri kazanılabilirken kaybedilen zaman geri getirilemez. Olimpiyat şampiyonu jimnastikçi Shannon Miller, “Bugüne kadar saatlik değil, dakikalık planlar yaptım. Başarılı olmak istiyorsanız dakikalara bile önem vermeniz gerekir.” diyor.

Bunlara ek olarak başarılı girişimciler, kendilerine direkt fayda sağlamayan şeylere vakit ayırmazlar. Mark Cuban, “Eğer biri bana çek yazmayacaksa toplantılara asla katılmam.” diyor. Gerçekten de iş hayatında toplantıların büyük bir kısmı verimsiz geçer ve boş yere zaman harcamaya neden olur. Bu nedenle toplantılarınızı olabildiğince kısa tutmaya özen gösterin.

Mutlaka okuyun: Etkili Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?

 

29. “Yapılacaklar Listesi” Hazırlamayın

Yapılacaklar listesi hazırlamak yerine yapacağınız şeyleri takvime not edin. Yapılacaklar listesine yazılan şeylerin sadece %41’inin yapıldığını biliyor muydunuz?  Zeigarnik etkisi ise yapılmayan ve de yarım kalan işlerin kişinin bilinçaltına stres yüklediğini ifade etmektedir. Bu yüzden kendinizi mental olarak yormamalı, gününüzü takvime not etmelisiniz.

Başka bir örnek…

Örneğin bir e-mail geldi. Siz de bu e-maili açıp okudunuz, ancak daha sonra cevap vermeye karar verdiniz… Elektrik faturası geldi ve siz faturayı haftasonu yatırayım diye bir kenara attınız.

Bu başarılı insanların pek tercih etmediği bir durumdur. Onlar bir iş 10 dakikadan daha kısa sürecekse onun hemen halletmeyi tercih ederler. Bu durum hem stresi azaltır hem de kafanızı kurcalayan şeylerin ortadan kalkmasını sağlar.

 

30. 80/20 Kuralını Uygulayın

Pareto Prensibi olarak da bilinen 80/20 kuralına göre, başarınızın %80’ini yaptığınız işlerin %20’sinden kazanırsınız. Bu bakımdan hangi işlere öncelik vereceğinizi, size en çok değer katacak aktiviteleri iyi tespit etmeli, en çok verim alacağınız şeylere yatırım yapmalısınız.

Mutlaka okuyun: 80/20 Kuralı(Pareto Prensibi) Nedir? Hayatınızı Nasıl Değiştirebilir?

 

Bonus:

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir