“Ben en iyisiyim” demeden kendi reklamınızı nasıl yaparsınız?

İşini ve markasını büyütmek isteyen girişimcilerin mutlaka kendi reklamını yapması gerekir.

Bir gün çok başarılı bir arkadaşımı, büyük bir şirketin CEO’suyla tanıştırdım. Ancak arkadaşım başarılarından hiçbir şekilde bahsetmedi ve bence konuşma esnasında başarılarından bahsetmesi ona avantaj sağlayacaktı. Kendisine bunun sebebini sorduğumda utangaç bir biçimde başarılarından bahsetmenin yakışıksız olacağını söyledi.

Ufak da olsa kendinizle övünmezseniz tıpkı arkadaşım gibi bir sürü fırsatı kaçırırsınız. İşte kendi reklam stratejinizi geliştirmeniz ve insanlara “ben en iyisiyim” demeden en iyisi olduğunuzu anlatmanın 6 adımı:

1 – Ne yaptığınızı ve neyi iyi yaptığınızı tanımlayın. Başarılarınızın listesini yapın. Bu liste ne kadar yol kat ettiğinizi ve neleri tanıtabileceğinizi gösteren kişisel bir performans haritasıdır. Sonuçta çok çalıştınız. Bize hep alçakgönüllü olmanın yüce bir şey olduğu ve nihai hedefimize ulaşana kadar sessiz bir şekilde çalışmamız gerektiği söylenir. Ancak unutmayın ki başarılarımızı kutlamak en büyük hakkımızdır.

2 – İletişim becerilerinizle ilgili alıştırma yapın. Söylemeden de “ben en iyisiyim” demenin bir sürü yolu vardır. İletişim kurarken “heyecanlı bir insanım”, “tutkulu bir insanım” ve “bunu yaptım” veya “bununla ilgili çok çalıştım” gibi cümleler kullanın. İnsanlar palavraya değil çaba ve hevese karşılık verir.

3 – Herkese anlatın. Şu şekilde düşünün. Karlı bir iş kurmak için günde 16 saat çalışıyorsanız başkalarının da bu başarıyı duyması gerekmez mi? Kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı dünyayla paylaşmak övünmek değildir. Basitçe gerçeklerden bahsetmektir. Bir konuşmaya “merhaba, ben bunu yapıyorum” diye başlamanız size bir sürü yeni fırsat kapısı açacaktır.

Diyelim ki tutkulu bir fotoğrafçısınız. Unutmayın ki etrafınızdaki insanlar bunu bilirse sizi başkalarına tavsiye eder. Tanıdıkları birinin fotoğrafçıya ihtiyacı olduğunda akıllarına ilk siz gelirsiniz. Nereden ne tür bir bağlantı çıkacağını bilemezsiniz. Bu nedenle mümkün olduğunca çok insana ne yaptığınızdan bahsedin.

4 – İspat için hazırlıklı olun. İnsanlara ne yaptığınızı ve markanızı anlattınız. Sıra geldi bunu sağlam kanıtlarla desteklemeye. İnternet sitenizi ve sosyal medya kanallarınızı düzenli olarak güncelleyin.

Örneğin sosyal medya strateji uzmanı olarak insanlara yardımcı oluyorsanız ve bu kişilerin Twitter hesaplarının linkinde sorun olursa tehlike çanları çalmaya başlar.

5 – Yaratıcı olun. Kendinizi alışılmışın dışında tanıtmanız kalabalığın arasından sıyrılmanıza yardımcı olur. Philippe Dubost bunun en iyi örneğidir. İnternet ürün müdürü olan Philippe Dubost online özgeçmişini Amazon reklam formatına dönüştürerek kendini ürün gibi konumlandırmıştır. Dubost’un bu ilginç reklam taktiği Today Show’ın dikkatini çekmiştir ve sonuçta 100’den fazla iş teklifi almasını sağlamıştır.

6 – Cömert olun. Sahne ışıklarını paylaşmanız size avantaj sağlayacaktır. Diğerlerini işlerini iyi yapmaları için cesaretlendirin ve teşvik edin. Aynı zamanda sizden yardım isteyenlere destek olun. Bir topluluk oluşturmanız ve cömertlik adına insanlara hiçbir karşılık beklemeden yardımcı olmanız hatırlanmanın en iyi yoludur.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir