Bilgisayar Tamir Dükkanı Açmak

Ne tür bir işletme açarsanız açın çok iyi araştırma yapmanız gerekir. Bilgisayar tamir dükkanları için de istisna söz konusu değildir ve hafife alınmaması gerekir. Bilgisayar tamir dükkanı açmadan önce aşağıdaki başlıklara bakmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Envanter

Bir dükkan açacağınız için envantere de ihtiyacınız olacak. Bu şu anlama geliyor. Envanterinizde sadece bilgisayarlar olmayacak aynı zamanda bilgisayar sistemleri için çeşitli bileşenlere de ihtiyacınız olacak. Müşteriler hizmetlerin hızlı olmasını isterler ve bu nedenle sizin de elinizin altında hızlı hizmet vermenizi sağlayacak parçalar olmalıdır.

Hafıza kartları ( RAM ), sabit sürücüler, ekran kartları ve bilgisayar işlemcileri elinizin altında olması gereken parçalardır. Bunlar envanterinizde olması gereken parçaların bir kısmıdır. Elinizde daha fazla parça olursa müşterilerinizi de daha az bekletirsiniz. Buna ek olarak kablolara ve vidalara da ihtiyacınız olacaktır.

 

Önerilen bilgisayar araçları

 • ESD kayışı veya diğer ESD koruma cihazları
 • Tornavida, yıldız tornavida ve allen anahtarı
 • Hassas tornavida seti
 • Flaş bellek
 • Elektrik kablosu, ağ kablosu, klavye ve mouse gibi ekstra parçalar
 • El feneri
 • Sıkıştırılmış hava
 • Boş anti statik kutular
 • Boş CD’ler ( bilgiler kopyalamak veya aktarmak için )
 • AA ve AAA bataryalar ( kablosuz mouse ve klavye için )
 • Multimetre
 • Penseler
 • Tel makas ve soyucu
 • Lehim aleti, fitil ( lamba) ve makara
 • Kablo sıkıştırma pensesi
 • Portatif elektrik süpürgesi

 

Lokasyon

Lokasyonla ilgili düşünmeniz gereken ilk şey evden mi çalışmak istediğinize yoksa dükkan mı tutmak istediğinize karar vermek olacaktır. Bir dükkan sahibi olmak herkesin görebileceği, ziyaret edebileceği ve yüksek gelir elde edebileceğiniz bir yer bulmanız anlamına gelir. Bununla birlikte işlerinizi bu tür bir yerden yürütmek risklidir ve sorumluluklarınızı arttırır.

Evinizden çalışırsanız çalışma saatleriniz esnek olur, genel masraflarınız az olur ve daha fazla kontrol sahibi olursunuz. Bununla birlikte geliriniz daha az olabilir ve müşteri bulmakta zorlanabilirsiniz.

Erişimi kolay, müşteri tabanınızı etkileyecek büyüklükte ve tercihen şehir merkezinde bir yer bulmanız size avantaj sağlayacaktır.

 

Fiyatlandırma

Tamir hizmetlerinizden ne kadar ücret almayı planlıyorsunuz? Hem müşterilerin bütçesine uygun hem de işletmenizi ayakta tutacak bir fiyat listesi hazırlayın.

Çevrenizde başka bilgisayar tamircileri varsa hizmetlerine karşılık ne kadar para talep ettiklerini öğrenin. Bu tarzda bir araştırma yapmanız rekabet edilebilir fiyatlar koymanıza ve rakiplerinizin müşterilerini almanıza yardımcı olur.

Düşünmeniz gereken bir diğer konuda yapacağınız indirimlerdir. Örneğin müşteriler belli ürünleri veya hizmetleri aldıklarında indirim yüzdeleri uygulayabilirsiniz veya kuponlar verebilirsiniz. İlk gelen müşterinize özel teklifler yapmanız isminizin yayılmasına ve yeni müşterilerin dükkanınızdan içerisi girmesine yardımcı olacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz beş önemli noktayı göz önünde bulundurmanız işe başarılı bir şekilde başlamanıza yardımcı olacaktır. Aklınızda tutmanız gereken en önemli şey sağlayacağınız hizmetlerin kalitesidir. Müşteri hizmetleri ve müşterilerinize olan yaklaşımlarınız çok önemlidir. Günümüzün modern dünyasında iyi müşteri hizmetleri işletmenizin başarılı veya başarısız olmasını belirler. Müşterilerinize mümkün olan en iyi hizmeti vermeye çalışın. Müşterilerinizle bir şekilde arkadaş olmaya çalışın ve onlara iyi davranın. Bu sayede sürekli müşteriler kazanırsınız ve kazanç sağlarsınız.

 

Reklam

Bilgisayar dükkanınızı açtığınızı ve müşterilere hizmet etmek için hazır olduğunuzu halka duyurmak için nasıl bir plan yapmalısınız? İşletmenizin reklamını yapmak için kullanabileceğiniz farklı birçok yol vardır. Örneğin internet, gazete, televizyon, radyo, el ilanları ve ağızdan ağza pazarlama… Karar verme aşamasında ve aynı zamanda başarı grafiğinde reklam bütçeniz büyük rol oynayacaktır.

Düşük maliyetli yöntemleri araştırıyorsanız en iyi seçenek internet, gazete ve el ilanları olacaktır. Ağızdan ağza pazarlamada bu kategoriye girebilir ancak işe yaraması için daha çok çalışmanız gerekir. İnternetin tek başına sağlayacağı banner reklamlar, arama motoru oranları  gibi birçok seçeneği vardır. Doğru kitle hedeflenirse e-posta pazarlaması da iyi bir seçenektir. İnternet dışında el ilanları dağıtılabilirsiniz. İnsanların sıklıkla ziyaret ettiği çeşitli yerlere bırakılabilir veya posta kutularına koyabilirsiniz.

Reklam bütçeniz güçlüyse radyo reklamlarını da kullanabilirsiniz. Bu tür reklamlar oldukça işe yarar ve işletmenizin başarısına büyük katkı sağlar.

 

Sigorta

Bilgisayarlar tamir işinde işin doğası gereği farklı birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle baş gösterecek sorunlara karşı sigorta yaptırmanız gerekir. Sorunlar planlı bir şekilde ortaya çıkmaz, bir anda belirirler ve kendinizi bu olasılıklara karşı korumanız gerekir. Diğer insanlarla yaptığınız iş anlaşmaları gereğince mallarını sizin himayenize bırakmış olurlar. Farklı sigorta firmalarına gidin ve işletmeniz için en uygun olan ve ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak olan sigortayı yaptırın.

Bilgisayar dükkanı açmak istiyorum” diyenlere aşağıdaki yazılarımızı da incelemelerini tavsiye ediyoruz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir