Bankalardan İş Kurma Kredisi Nasıl Alınır?

Bireylerin bir iş kurmak istediklerinde veya var olan işlerini genişletmek istediklerinde ihtiyaç duyulan parayı bulmak için başvurdukları ilk seçenek sıklıkla banka kredisi olur.

Bazı büyük bankalar büyük iş girişimlerinin ihtiyaçlarını karşılasalar da daha küçük bankalar küçük işletmelere kapılarını açarlar ve onların kredi ihtiyaçlarını karşılarlar. Bankalardan kredi alabilmek için hazırlık ve araştırma yapmanız gerekir. İşte sizlere kredi alırken rehber olabilecek bilgiler:

 

İş kurma kredisi almak için izleyeceğiniz adımlar

1 – Ne kadarlık bir krediye ihtiyacınız olduğunu hesaplayın. Ekipmanların, malzemelerin, pazarlama ve reklam ihtiyaçlarının, maaşların ve sigorta masraflarının listesini hazırlayın. Bina veya araçlar satın almayı planlıyorsanız bunları da listenize eklemelisiniz. Listedeki masrafların toplamından sahip olduğunuz başlangıç sermayesini çıkardığınızda ihtiyacınız olan kredi miktarına ulaşırsınız.

2 – Teminat olarak göstereceğiniz öğeleri seçin. Bankaların çoğu kredi garantisi olarak ekipman, yatırım veya mülk gibi teminatlar isterler. Alacağınız kredi miktarı büyüdükçe göstermeniz gereken teminat miktarı da artacaktır. Bununla birlikte teminat göstermekte ne kadar gönüllü olursanız bankalarda kredi istediğiniz konusunda sizi o kadar ciddiye alır.

3 – İş planı yazın. Bankalardan maddi talepte bulurken iş planına ihtiyacınız olacaktır. İş planı işin ana hatlarını, en az iki yıllık tahmini finansal tabloları, alınan kredinin ne şekilde ödeneceğini gösteren planı, sahiplerin özgeçmişlerini, rakip analizlerini ve kendinizi rakiplerinizden nasıl ayıracağınızı gösteren planları kapsamalıdır.

4 – Başvurmayı düşündüğünüz bankaları araştırın. Diğer işletme sahiplerine parayı nereden bulduklarını sorun. Aynı zamanda daha önceden hibe veren bankaları seçin. Altı haneli veya daha fazla büyüklükteki krediler için başvurmayı düşünüyorsanız büyük bankalara başvurmanız gerekecektir. Bunun dışında yakınınızdaki ve daha önce çalıştığınız bankalarda ihtiyaçlarınızı karşılayabilir.

5 – Özel işlerinizi sıraya koyun. Firmanız kuruluş olarak kurulana kadar sahiplerin kişisel hesapları borç verme kararında rol oynayacaktır. Kredi beklentinizin altında çıkmaması için bütün kusurlarınızı temizlemelisiniz. Kötü bir kredi geçmişinin olması bankadan alacağınız krediyi otomatik olarak kaybetmenize neden olur. Ancak büyük bir teminat gösterir veya önden peşin ödeme yaparsanız şansınızı arttırabilirsiniz.

6 – İş planınız ve kişisel mali bilgilerinizle seçtiğiniz bankaya başvurun. Banka görevlisi sizinle görüşecektir ve ihtiyaçlarınızla ilgili konuşacaktır. İş fikrinize güvenin ve hevesli olun. Fikrinizle ilgili özel nitelikli sorulara karşı hazırlıklı olun. Eğer mümkünse bir arkadaşınız veya meslektaşınızla banka görevlisiyle görüşme yapmadan önce pratik yapın.

 

Kredi almak için ipuçları

İstediğiniz kredi miktarının iş planınızdaki finansal tablolara uyduğundan emin olun. Bankalar size verecekleri krediyi ne şekilde kullanmayı planladığınızı bilmek isterler.

Sabırlı olun. Bankaların kredi kararını vermeleri bir hafta veya daha fazla zaman alabilir. Her gün telefon açmak ve krediyle ilgili bilgi almaya çalışmak süreci hızlandırmaz. Israrcı olmanız çaresiz görünmenize neden olur ve size dezavantaj sağlar.

İş kurmak ya da var olan işini geliştirmek isteyen ancak sermaye sıkıntısı yaşayan girişimciler için farklı kredi bulma yollarını araştırmaya devam edeceğiz. Sevgi ve para ile kalın.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir