Borsadan Zengin Olmak İsteyen Girişimciler İçin 5 Kural

Yaşadığımız dünyanın kuralları hızla değişiyor. Buna paralel olarak zenginliğin elde edilme kuralları da hiç olmadığı kadar hızlı değişiyor. Dün işe yarayan yöntem yarın yaramayabiliyor. Yeni bir zenginlik dönemindeyiz. İyi haberse bugün oyun sahasının hiç olmadığı kadar düz olması. Herkes oyuna dahil olabiliyor artık. Gerekli adanmışlığı, çalışkanlığı ve kararlılığı gösteren herkesin milyoner olabileceğini bir dünyadayız artık.

Borsa da zenginliğe giden yollardan sadece biri. İşte sizlere borsadan nasıl zengin olabilecğinize dair altın niteliğinde kurallar:

 

Mesleğinize veya kurumsal kariyerinize razı olmayın.

Zengin olmak isteyenlere verebileceğim en temel tavsiye bu. Doktor, avukat ya da üst düzey yönetici olmanın zengin olmak için çok kritik olduğunu düşünen birçok insan mevcut. Çoğu kez bu “geleneksel” mesleklerin kazanç limitleri vardır. Yani doktor olarak alabileceğiniz maaş hemen hemen bellidir. Şayet sınırsız bir gelir kaynağı istiyorsanız, geleneksel olmayan yöntemleri dikkate almalısınız.

 

1- Ufak kazançların değerini bilin.

Her bir hisse senedi alım satımında kazandığım birkaç bin lira gibi ufak miktarları milyonlara çevirmeyi başardım. Büyük yaklaşımların yerine bu küçük oynama taktiği büyük paralar kazanmamda önemli bir faktör oldu.

 

2- Hisse senedi herkes için aynı kurallara sahiptir.

Kim olursanız olun; yaşınız, eğitiminiz ne olursa olsun, alım satım yaparak geçiminizi sağlayabilirsiniz. Zamanı iyi kullanmalı, dersinize çalışmalı ve öğrendiklerinizi uygulamaya dökmelisiniz. Bu tür bir para kazanma yöntemi için çok genç veya çok yaşlı olmanıza aldırmayın. Başarıya giden yollarda bu tür zihinsel engellere takılmayın.

 

3- B planınız olsun.

Hisse senedi alım satımıyla zengin olmanın tek bir yolu yok. Farklı stratejileri ve varsayımları test etmelisiniz. Sonra kendi stratejinize bağlı kalarak çalışıp çalışmadığını görmek için beklemelisiniz. Şayet yönteminiz işe yarıyorsa, daha büyük oynamanız gerekir. Bir strateji işe yaramıyorsa o yöntemi bırakmalısınız.

 

4- Yeni teknolojilerden faydalanın.

Bugünkü hisse senedi dünyasında, teknoloji bir numara. Bu işe başladığımda internet bugünkü kadar yaygın değildi. 1999-2001 döneminde internet özellikle finansal araştırma yapmak için henüz çok yeniydi. İnterneti avantaja çevirmeyi bildim. Bugün birçok uygulama, program, teknoloji mevcut. Bu da alım satım yapmak için işleri bir hayli kolaylaştırıyor.

 

5- Piyasa koşullarına uyum sağlayın.

Ben hisse senedi alım satımına borsanın en istikrarsız olduğu dönemlerinde başladım. Biraz toy ve tecrübesizdim; ancak doğru zamanda doğru yerde olmayı çoğu kez başardım. İlk milyonumu borsa yukarı doğru bir seyir gösterirken kazandım. Piyasa koşullarına uyum sağlamak oldukça önemli bu nedenle.

 

İlginizi çekebilir

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir