Brian Tracy Kimdir? Hayatı ve Başarı Hikayesi

Faturalarını ödemekte zorlanan bir aileden gelen Brian Tracy, Kaliforniya merkezli üç adet multi-milyon dolarlık şirketin başkanı ve CEO’su konumunda. Tracy şu anda Avrupa, Günye Doğu Asya, ABD ve Kanada’da seyahat ediyor. Bu zamana dek 6 farklı kıtadaki 80 ülkede çalıştı. Dört dil bilen Tracy’nin taşıdığı mesaj ise basit: “Öğrenme ve öğrendiklerinizi uygulamayla çözemeyeceğiniz herhangi bir problem, aşamayacağınız herhangi bir engel ve hedef olmadığını düşünüyorum.”

Bu zamana dek 40’tan fazla eser kaleme alan ve yılda 250 binden fazla insanın önüne çıkıp konuşma yapan Tracy’nin başarıları bu mesajın kanıtı niteliğinde. Brian Tracy’nin araştırmaları ve başarıları 25 yılın birikimiyle meydana geldi. Advanced Selling StrategiesThe 100 absolute unbreakable laws of Business Success ve The 21 Success Secrets of Self-Made Millionaires gibi kitapları bugünün en etkili öğrenme araçları arasına girdi.

Başarılı bir iş adamı olan Brian Tracy aynı zamanda tam bir aile insanı. Hayatının aşkı Barbara ile evlenen Brian’ın dört çocuğu var ve şu anda hep birlikte San Diego’da yaşıyorlar. Tracy’nin yaşamı, “başarılı olmak istiyorsak saçmalıklara ve bahanelere geçit vermemeliyiz” düşüncesinin özeti gibi adeta.

 

Çocukluk Yılları

1944 yılında Kanada’nın Vancouver şehrinde dünyaya gelen Brian, faturaları ödemekte zorlanan ve sürekli olarak para sıkıntısı çeken bir ailenin çocuğuydu. Babası düzenli bir işte tutunamadığı için Brian ile diğer üç erkek kardeşi, hayır kurumlarınca verilen kıyafetler ile giymek zorundaydılar. Brian’ın ailesi yüksek ahlak değerlerine sahip dürüst insanlardı ancak sürekli olarak: “Paramız yok, şunu şunu almaya gücümüz yetmez…” şeklinde konuşuyordu. Brian ise neden başka aileler daha iyi şartlarda yaşarken kendilerinin sürekli olarak para sıkıntısı içinde olduğunu merak ederek büyüdü.

Erken yaşta okuldan ayrıldı ve 20’li yaşlarda seyahat etmeye başlayıncaya kadar çalışacağı fiziksel olarak güç gerektiren ve çetin bir işe girdi.

 

Dünya Seyahatine Çıkışı

20 yaşındayken yoksulluk içindeki hayatından yılmıştı ve seyahat etmeye başladı. İngiltere’ye işçi götüren gemiye binmek yerine arabasıyla Kanada’dan yola çıktı ve tüm Kuzey Amerika’yı gezdi. Oradan da bisikletle Fransa’ya, İspanya’ya ve son olarak da Cebelitarık’a gitti.

Arkadaşlarıyla yaptığı bu seyahat sekiz yıl sürdü ve yolculukları onları Sahra Çölü’ne götürdü. Zorlu arazi koşulları nedeniyle ölümden döndükleri bir macera yaşadılar.

Birçok tehlikeyi atlattıktan sonra, Güney Afrika’daki meşhur doktor Albert Schiweitzer’in yanında çalışırken hayatı şekillenmeye başladı. Ayrıca Shotokan Karate alanında kendini geliştirerek siyah kuşak kazandı. İki yıl Johannesburg’da yaşadıktan sonra oradan ayrılarak seyahatine kaldığı yerden devam etti. Kısa bir süre Londra’da çalıştı ve ardından Avrupa’nın ve Orta Doğu’nun farklı bölgelerine ayak bastı. Sonrasında Tayland’a giderek iki yıl da orada yaşadı. Böylece dünyada seksenden fazla ülkeyi ziyaret etmiş oldu.

 

Bahane Yok!

Brian Tracy’nin felsefesini kavramak bazıları için zor olabilir ancak bu felsefe sayede büyük kitlelere ulaşmayı başardı: “Oku, dinle ve sürekli öğrenerek geliş. Eğer istersen her şeyi öğrenebilirsin.” Ve elli yıl boyunca da bunu gerçekleştirdi. Günde üç saat kitap okuyan Tracy şu ana kadar 6 bin ila 7 bin arasında kitap bitirdi.

Felsefesi, çok uzun bir zaman amaçsızca gezerken ve hayatının kendi elinde olmayan dış etkenlerle şekillendiğini fark etmesinden sonra ortaya çıktı.Gözlerini açtı ve kendi hayatından sorumlu olduğunun farkına vardı. Sürekli olarak bir cevap aramak onun elindeydi ve bunu yapabilecek kişi sadece kendisiydi. Sonrasında ise binlerce insanın hayatında devrim yaratan Bahane Yok isimli kitabını yazdı.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimciler Neden Bahanelere İhtiyaç Duymazlar?

 

Kişisel Gelişim Yolculuğu

En sonunda, kendini bir başarı ya da başarısızlık hikayesi haline getirecek kişinin yine kendisi olduğunu fark edince bir satış işine başladı. Henüz çok acemiydi, ancak başarılı olan diğer iş arkadaşlarını gözlemleyip bolca okuduktan sonra kendine hedefler koyup o hedefleri gerçekleştirdi. Hedeflerinden biri; evrendeki en başarılı satış personeli olmaktı. Alanında öğrenebileceği her şeyi öğrendi ve “bir numaralı satış yöneticisi” olana dek satışa yönelik tüm yaklaşımları denedi. Satış alanında zirveye çıktıktan sonra gayrimenkul gelişimi, çalışma teorisi, pazarlama gibi daha büyük alanlara yöneldi ve elini attığı her alanda başarılı oldu. Bu alanlarda eğitimler aldı ve birçok konuda uzmanlaştıktan sonra, 265 milyon dolar değerinde ve gelişmekte olan bir şirketin yönetiminden sorumlu oldu.

Geride kalan otuz yılda öğrendiklerini bir araya getirdi ve diğerlerine örnek olacak dört dörtlük bir düzen ortaya çıkarmak için çalıştı. Öğrendiklerini benimsemeye ve bundan beslenmeye açık olan herkese bilgilerini aktarmak gibi bir arzusu vardı. Denemeleriyle ve yanılmalarıyla, her zaman işe yarayan çok çalışma prensibiyle başarının elçisi haline geldi. Tutkularını hayata geçirmek ve bu bilgileri aktarmak için California San Diego’da Brian Tracy Uluslararası isimli üniversitesini kurdu.

 

En İyisinden Öğrenmek

Brian yaşamını öğrenmeye adadı, yirmili yaşlarının başlarındayken Napoleon Hill, Claude Bristol, Olson Swett Marsden gibi klasikleri okumaya başladı. Yedi bin kitabı da arkasına alarak, doymak bilmeyen bir okuyucuydu ve hala da buna devam ediyor. Devamlı olarak çocuk yetiştirme, dünya tarihi, ekonomi ve felsefe gibi çeşitli alanlarda okumaya devam ediyor. Kendi ilgi alanları, okumasında kısıtlayıcı bir rol oynamıyor. 1981’de kendi kendini geliştirme adına tüm öğrendiklerini kapsamlı bir şekilde derlemeye karar verdi ve dünyada bilgeliğini öğrenmek isteyen herkese ulaşmak istedi. Sayısız seminere katıldığını ve bunların bir balondan ibaret olduğunu söyleyip çok daha nitelikli bir şey yaratmak istediğini ifade etti.

 

Açıklık ve Olumlu Düşünme

Brian Tracy’nin, “aslında duygularımızın sorumluluğunu alabilirsek onları kontrol de edebiliriz” gibi bir prensibi var. Ayrıca “kendinizi adadığınız hedefleriniz hakkında net olmalısınız; duygularınızın kararlarınızın üzerini örtmesine veya başarıya ulaşma yolunda olumsuz düşüncelerinizin bunu engellemesine izin vermemelisiniz.” gibi önemli öğütler de veriyor.

Olumsuz duygularınız, beyninizin verimli çalışmasına engel olur ve bu doğrultuda yanlış kararlar alıp yanlış değerlendirmelerle karşılaşırsınız.” diyor Brian. Daima olumlu düşünmeliyiz. Net bir şekilde ilerleyip, kendimizi algılayarak, yukarıda bir hedef tutarak ve olumlu düşünceyle aydınlatılmış yolda ilerlemeliyiz.

 

Kariyerinin Zirveleri

Öğrenmeye olan devingen yaklaşımı ABD’de, Kanada’da ve dünyadaki 55 ülkede toplam 5 milyon kişiyi etkiledi. İktisat, kişisel gelişim, tarih ve iş felsefesi gibi çeşitli alanlarda okudu ve birçok alanda uzmanlaştı. Devamlı olarak öğrenmesi yılda 250 bin kişiye verdiği seminerlerin çıkış noktası oldu. Aynı zamanda dünya çapında binden fazla şirkete yönetici danışmanlık da yaptı. Bu çalışmasında kalıcı olarak başarıya ulaşmada önemli rol oynayan öz saygı, hedef belirleme ve psikolojik olarak yaratıcılığın oluşturulmasına ağırlık verdi. Brian Tracy İnternetional isimli şirketinin CEO’su olarak, iş ve kişisel odaklı gelişimin hızlı ve etkili şekilde başarıya ulaşması için eğitimler verdi.

Eğitimlerinin sonucu olarak çok kısa zamanda binlerce kişiye hedeflerine ulaşmasında yardımcı oldu. Aynı zamanda birçok dile çevrilen, yazdığı kırk beşten fazla kitabıyla saygı duyulan bir yazar haline geldi.

 

Başarıları

Yazarlığını yaptığı ya da katkıda bulunduğu Maximum Achievements, Eat That Frog, Time Power, Including Goals ve The 100 Absolutely Unbreakable Laws of Business Success isimli eserler dünya çapında başarıya ulaştı.

Dünya çapında en çok satan Psychology of Achievement da dahil olmak üzere 300’ün üzerinde videoyla öğrenme ve sesli kayda imza attı. Müthiş bir üniversite kurdu, burada her yıl öğrenmeye istekli bireylere “parasal özgürlüğe ulaşmanın yolu” hakkında katkıda bulundu. Eşi Barbara ile mutlu bir evlilikleri var ve dört tane çocuk yetiştiriyorlar.

Brian Tracy “İşte başarının lideri olarak” nelerin başarılabileceğine örnek teşkil eden ve konferanslarda çokça aranan bir isim. Birikimi ve bilgeliği yıllar içinde gelişen ve mütevazı başlangıçlardan (yoksul bir aileden dünya çapında bir lidere dönüşmesi) kendini zirveye taşımıştır. Brian diğerlerinin yürümeye cesaret edemediği ‘öğrenme yolunda’ çokça mesafe kat edip, öğrenmeye aç ve kendini başarıya adayan milyonlarca kişiye ışık oldu. Kendisinin ‘öğrenmek ve öğrendiklerini uygulayıp her sorunun üstesinden gelmek ve kendinize oluşturduğunuz hedeflere ulaşmak’ gibi temel bir felsefesi vardır. Günümüzde yazdığı kitaplarıyla ve yayınladığı videolarıyla bu gerçeğe seslenmektedir.

“Bunu karşılayamayız” sözünden kaçınır ve “Bahane yok! Bundan daha iyisini yapabilirsiniz… olumsuz düşünceleri ve zapt edilemeyen duyguları bir kenara bırakın, öğrenip büyüyün ve dünyayı olumlu şekilde yorumlayıp ne yapacağınıza karar verin ve uygulayın” düşüncesini benimser.

Brian öğrenmeyi asla bırakmaz. Yaşam boyu öğrenmek tıpkı onun olduğu gibi sizi de mükemmel yerlere getirecektir.

 

İlginizi çekebilir

Başarı Hikayeleri
Kişisel Gelişim
Avatar

Yazar : Bade

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir