Bu akıllı yüzükle yapabileceklerinize inanamayacaksınız!

Artık cüzdan taşımanıza gerek yok. Ev anahtarlarına, metro kartına gerek duymayacak veya bilgisayarınızın şifresini hatırlamak zorunda da değilsiniz. İhtiyacınız olan tek şey bir yüzük.

Yeni kurulan bir donanım firması olan Token, geçtiğimiz günlerde kendi ismiyle üretmiş olduğu akıllı yüzüğü tanıttı. Bu yüzük kimlik bilgilerinizi saklamak ve gizliliğinizi parmak izi sensörü ile korumak için tasarlanmış bir kimlik yüzüğü.

Şirkete göre yüzüğün hikayesi şöyle:

Token, Melanie ve Steve Shapiro çifti tarafından kuruldu. Çift yüzüğün üretildiği New York’taki Rochester’daki Rochester Teknoloji Enstitüsünde tanışmıştı.

Token’ın üç farklı seçeneği mevcut: fırçalanmış paslanmaz çeliğin maliyeti 249 dolar

… siyah rodyum, 299 dolar …

… ve 14 karat kırmızı altın da 299 dolar değerinde.

Yüzük, yalnızca sizin kullanabilmeniz için tasarlanmış dahili bir parmak izi tarayıcısına sahip. Parmağınızı taradıktan sonra yüzüğün ışığı yanıyor ve kullanıma hazır hale geliyor. Işık kırmızı yandığında ise yüzük çalışmıyor.

Cihazda ayrıca optik bir sensör de bulunmakta. Token, yüzüğün çalınması durumunda cihazın bunu algıladığını ve kimlik bilgilerinizi kilitlediğini söylüyor.

Duş alırken veya yüzerken yüzüğü çıkarmanıza gerek yok. Token yüzüğü 50 metre derinliğindeki suya dayanıklı olarak üretildi.

Yüzüğün pili, yaklaşık iki hafta kadar dayanıyor. Şarj edilmesi gerektiğinde ise yüzük kablosuz şarj tabanı üzerine yerleştiriliyor.

Örnek bir inovatif iş fikri olan Token isimli akıllı yüzük, kredi kartı bilgilerinizi saklayabiliyor ve daha çok Apple Pay veya Android Pay gibi çalışıyor. Visa veya MasterCard’ınızı yüzüğe eklediğinizde, satın alımınızı tamamlamak için mağazadaki kredi kartı tarayıcısına yüzüğü yakınlaştırmanız yeterli oluyor.

Süreç tam olarak şu şekilde işliyor:

Kartınızı eklemek için, yüzüğü, iOS, Android, Windows 10 ve OS X için kullanılabilen Token uygulamasıyla eşleştirmeniz gerekiyor.

Uygulama içinde ayrıca, akıllı kilidinizi ayarlayabiliyor, çalışma kartınızı etkinleştirebiliyor, şifrelerinizi ve metro kartınızı ekleyebiliyorsunuz. Dilerseniz yüzüğünüzle arabanızı bile çalıştırabiliyorsunuz.

Metro kartınızı eklediğinizde, yüzüğü NFC okuyucusu bulunan herhangi bir metroda kullanabiliyorsunuz.

Aynı durum evinizin kapısı için de geçerli. Yüzüğü sensörlü alana tuttuğunuzda kapınızın kilidi açılacaktır, çıkarken de aynı şekilde yüzüğü alana doğru tutup kilitleyebiliyorsunuz. Şirket, yüzüğünüzle eşleştirebilmeniz için 100 dolar değerinde akıllı bir kapı kilit de üretti.

Bilgisayar şifrenizi hatırlamakta zorluk çeken biriyseniz şifreyi yüzüğe aktarabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınızı açmak istediğinizde iki kez vurun; bu durumda şifreniz otomatik olarak girilecek ve kullanıcı kilidiniz açılacaktır.

Bu özellik, Bluetooth ile çalışıyor. Bluetooth’u açmak için ise yine yüzüğe iki kez vurmanız yeterli.

Token arabalarda da çalışıyor. Arabanızın kapı kilidini açmak ve aracı çalıştırmak için yüzüğü kullabilmenizi sağlayacak bir fiş de ürünle beraber veriliyor.

Yüzük, iş yerinde kullandığınız çipli kartın yerine bile kullanılabiliyor. Akıllı yüzük Token, taranabilir kartların içerisinde yer alan teknoloji ile geliştirildiği için iş yeri kartınızı da yüzüğünüze rahatlıkla yükleyebiliyorsunuz.

Fiyatı 249 ila 299 dolar arasında olan akıllı yüzüğü için şimdiden sipariş verebilirsiniz.

Başarılı bir inovasyon örneği olan yüzüğün nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki tanıtım videosunu izlemenizi öneririz:

 

İlginizi çekebilir

İnovasyon Fikirleri
En Başarılı Akıllı Ürünler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.