Çalışanlarınızı 10 Kat Üretken Hale Getirmenin 10 Yolu

Bir girişimci olarak en büyük sorumluluklarınızdan biri de maksimum üretkenlik için çalışanlarınıza ilham vermektir. Bunu sağladığınızda ekip üyeleriniz mutlu, etkin ve verimli çalışır. Özellikle yeni girişimcilerin zorlandıkları en büyük konu, bir lider olarak ekiplerindeki insanlara yardımcı olurken diğer işlerinden geri kalmalarıdır.

Belki sayısız liderlik kitabı okudunuz ve uzun süredir girişimcisiniz ya da bu işte yenisiniz fakat şunu hatırlatmakta yarar görüyorum: Liderlik ve yönetim bisiklet kullanmak ya da bilgisayar programlamak gibi sonradan edinilen bir beceridir. Büyük bir lider ve girişimci olmanın eksiksiz ve garantili bir formülü ya da metodu yoktur fakat çalışanlarınızı doğru şekilde yönlendirmenize yarayacak çok sayıda öneriye sahipsiniz. Aşağıda gelecekte başarılı bir lider olmanız adına çalışanlarınızı daha üretken hale getirmenize yarayacak 10 taktik bulunuyor.

 

1. Kendiniz olun.

Özgün insanların yeri doldurulamaz. İnsanlar sahteliği bir şekilde anlarlar. Olduğunuzdan farklı biri gibi göründüğünüzde çalışanlarınızın güvenini kaybeder ve çalışmaktan pek fazla zevk almazsınız. Diğer liderleri örnek alarak belirli liderlik tarzlarına uymaya çalışmanıza gerek yoktur (özellikle yapınıza uygun değillerse). İnançlarınıza ve değerlerinize uygun bir şekilde davranmak, iş yerinizde enerjik olmanızı sağlar ve çalışanlarınıza olmadıkları biri gibi davranmalarına gerek olmadığı mesajını iletmiş olursunuz.

 

2.Şeffaflık ve geri bildirim kültürü oluşturun.

Çoğu yönetici bunu yapmaktan korkar. Hata yaptığınızda bunu kabul etmek dürüst ve şeffaf bir kültür oluşturmada kesinlikle gereklidir. Böylece herkes kendini en iyi şekilde çalışmak üzere yeterince özgür hisseder. Bana göre bu üst kademe yöneticileri de içine almalıdır yani bir CEO bile olsanız hata yaptığınızı bunu kabul edebilmelisiniz.

Bazen biz liderler kontrolü elden kaçırmamak için her zaman doğru yaptığımızı iddia ederiz. Bir sorunun cevabını bilmediğinizde ya da bir hata yaptığınızda bunu kabul etmek büyük bir cesaret örneğidir. Bu şekilde davranmak çalışanlarla aranızda şeffaf bir ilişki kurmanızı sağlar. Bundan sonraki adım yapılan hatalardan ders çıkarmanın yolunu açan olumlu bir geri bildirim kültürü oluşturmaktır. Bu sayede egonuzu korumak adına çalışanlarınıza yanlış yönlendirme yapmazsınız.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Dürüstlük ve İçtenliğin Önemi

 

3. Çalışanlarınızı tanıyın.

Pazartesi sabahları çalışanlarınızın halini hatırını sorarak hayatlarında neler olup bittiğini öğrenmeye zaman ayırmak onlarla gerçekten ilgilendiğinizin bir göstergesidir.

Çalışanlarınızın hayatlarında neler olup bittiğini sormak ya da bir çalışanınızı üzgün gördüğünüzde onunla ilgilenmek takımınızla bağlarınızı güçlendirir. Onlarla bağlarınızın güçlenmesi, onları nelerin motive ettiğini, neleri yapmaktan hoşlandıklarını ve ne için çalıştıklarını öğrenme fırsatı sunar.

Bir çalışan patronunun başarısıyla ilgilendiğini bilirse daha motivasyonlu çalışır. Ayrıca patronuna karşı kendini sorumlu hissettiğinden daha sıkı çalışma gereği duyar. Bundan başka çalışanlar onları gerçekten önemsediğinizi bildiklerinde yapıcı geri bildirimler sorun yaratmaz. Mesai saatleri içinde günde iki kez yürüyüşe çıkıyorum ve her seferinde yanıma iş yerinden iki ya da üç kişi alıyorum. Bu sayede sıkışık programıma rağmen çalışanlarımı tanımaya zaman ayırmış oluyorum. Siz de çalışanlarınızı tanımak için zaman yaratmaya çalışın.

 

4. Çalışanlarınızı başarıları için kutlayın.

Vasat bir çalışmayı takdir etmek çalışanlara kötü örnek olur fakat çalışanlarınızın çabalarını, gösterdikleri gelişmeleri ve başarıyla tamamladıkları işleri uygun bir şekilde takdir etmek gerekir.

Çoğu çalışan iş yerinde hak ettiği şekilde takdir görmemektedir. Bu nedenle iyi bir çalışmayı takdir etmek çalışanların motivasyonu yükseltir. Bunu yaptığınızda hiç ummadığınız çalışanların başardıkları işlere şaşırabilirsiniz. Çalışanların mutlu ve verimli çalışması da buna bağlıdır.

Mutlaka okuyun: Çalışanlarınıza Teşekkür Etme Yöntemleri

 

5. Çalışanlarınıza en iyi teknolojiyi sunun.

Çalışanlar çoğunlukla teknoloji sayesinde otomatik olarak yapabilecekleri ya da hızla bitirebilecekleri işler için uzun saatler boyu çalışırlar. Örneğin toplantı tarihleri bilgisayarda ayarlanıp otomatik olarak hatırlatılmaktayken eski usullere gerek yoktur. Günümüzde çoğu şey için varlığından haberdar olmadığınız pek çok çözüm vardır.

Çalışanlarınızın işlerine arada sırada göz atın (özellikle can sıkıcı, monoton görevlerde). Çalışanlarınızı mutlu ve verimli kılmak adına bu tarz görevleri otomatik ya da hızlı yapacak çözümler bulmaya çalışın. İnanın buna harcayacağınız zamana değecektir.

Mutlaka okuyun: Girişimcilerin Kullanması Gereken 17 Uygulama

 

6. Risk almayı teşvik edin.

Bir çalışanınızın bir görevi başarıyla tamamlama şansı % 60 ise bu projeye devam etme kararı o çalışanın başarısızlık riskini göz almasına bağlıdır. Başarısızlığın sert eleştirilere ve işten kovulma korkusuna yol açtığı bir şirket kültüründe% 60 oranındaki başarı şansı projenin iptaline yol açar. Çalışanlar hevesle başladıkları projeleri bu tip nedenlerle yarım bırakmak zorunda kalmaktadır. Risk almayı teşvik etmek çalışanların kendilerine güvenmelerini ve kendi başlarına ortaya bir şeyler koyabilmelerini sağlar. Şirket kültürü yeniliklere açıksa çalışanların üretkenliği artar.

Mutlaka okuyun: Girişimciliğin Olmazsa Olmazı: Cesaret

 

7. Çalışanların görevlerini benimsemelerini sağlayın.

Özellikle büyümekte olan şirketlerin yaşadığı en büyük zorluklardan biri de çalışanların yaptıkları işten heyecan duymalarını sağlamaktır. İnsanlar işlerini severek yaptıklarında kendilerini işlerine adarlar ve verimleri de haliyle yüksek olur. Çalışanlar işlerini önemsediklerinde özveriyle çalışır ve tüm enerjilerini işlerine aktarırlar.

Mutlaka okuyun: Başarılı Bir Görev Dağılımı Nasıl Yapılır?

 

8. Çalışanlara özgürlük ve yetki verin.

Çalışanlar ofiste istedikleri gibi giyinemiyorlarsa ya da işlerini kendi bildikleri yöntemlerle halletme imkânına sahip değillerse, kendilerini kısıtlanmış hissederler. Bu da mutsuz ve verimsiz çalışmalarına neden olur.

Almak istedikleri görev ve sorumluluklar hakkında çalışanlarınızla konuşmak, akıllarındaki bir fikir ya da amaçları doğrultusunda ilerlemeleri için onları teşvik etmek ya da işlerine özgünlük katmalarına izin vermek, ofiste işlerin canlanmasına yol açar. Çalışanlar severek ve daha sıkı çalışırlar.

Mutlaka okuyun: Çalışanlarınıza Özgürlük ve Otonomi Vermenin Yolları

 

9. Çalışanlarınızı zorlu görevleri üstlenmekten korkmamaları konusunda yüreklendirin.

Çalışanlara özgürce çalışma imkânı tanımak önemlidir fakat liderlerin rehberliği olmadan insanlar ne yapacaklarını anlamada zorlanır ve zaman kaybı yaşarlar.

Onları arada kontrol ederek, şu tip soruların cevaplarını bildiklerinden emin olmak öğrenme hızlarını artırarak verimliliği yükseltir.

Neden bu iş üzerinde çalışıyorum?

Daha başka ne gibi işler yapabilirim?

Şu anda üzerinde çalıştığım iş benim için doğru iş mi?

İşimi daha etkin bir şekilde sürdürmek için neler yapabilirim?

 

10. En iyileri işe alın.

İdeal çalışanlar işlerini severek yapan, işlerindeki zorluklarla başa çıkmayı bilen ve kendi kendini motive edebilen kimselerdir. Takımınızdaki herkes ideal çalışan tarifine uymayabilir fakat burada önemli olan sıradan çalışanların ideal çalışana dönüşmelerini sağlamak üzere onlara yardımcı olmaktır. Bunun dışında takıma uyum sağlaması mümkün olmayan üyeleri etkin bir şekilde tespit ederek işten çıkarmak da gerekebilir. Ayrıca bazı çalışanların işiniz için asla doğru kişiler olmayacağını ve hiçbir taktiğin onlar üzerinde işe yaramayacağını hatırlatmakta yarar vardır.

Mutlaka okuyun: Harika Bir Ekip Kurmak ve Yönetmek

 

İlginizi çekebilir

İş Yerinde Üretkenliği ve Verimliliği Artırmak İçin 31 Tavsiye
Üretkenliği Artırma Tekniği: Pomodoro
Avatar

Yazar : İpek Külah

Çevirmen

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir