Çocuklarla Beraber Büyüyen Giysi: Petit Pli

Londra Kraliyet Sanat Akademisi mezunu Ryan Mario Yasin, çocuklarla birlikte büyüyen, pilili sisteme sahip bir çocuk giysisi tasarladı.

Akademinin İnovasyon ve Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans yapan Yasin, küçük yeğenine aldığı kıyafetlerin artık ona olmadığını görünce Petit Pli fikrini buldu. Havacılık mühendisliği tecrübesini kullanan Yasin, çocuklar büyüdükçe çekilerek “açılabilen”, kalıcı pilili katmanlı kıyafetler tasarlamaya başladı.

Suya ve rüzgâra karşı dayanıklı olan giysiler, 6 ay ila 36 ay yaş aralığındaki çocuklar için tasarlandı. Bu dönemde çocuklar, kimi zaman altı beden büyüyebiliyorlar.

Tasarımcı, daha uzun ömürlü çocuk giysilerinin tasarlanmasıyla birlikte tekstil sektöründe üretilen atık madde oranının azalacağını umut ediyor.

Yasin tasarımıyla ilgili şunları söylüyor: “Çocuklar birkaç ay içerisinde kıyafetleri artık onlara olmayacak kadar büyüyorlar. Fakat biz hâlâ onlara pahalı, yetişkin tarzı giysiler almaya devam ediyoruz. Dünyadaki milyarlarca çocuk olduğunu düşünürsek belki de çocuk giyim alanını yeniden tasarlama vaktimiz geldi de geçiyor diyebiliriz.”

“Giysiler, çocuğun hareketiyle beraber şekil değiştiriyor. Yani, çocuk ne yaparsa giysi ona uyumlu olacak şekilde genişliyor ya da daralıyor.”

Şu anda Petit Pli için yatırımcı arayan Yasin, ilk ürünleri İngiltere’de satışa sunmayı hedefliyor. Tasarımcı, yüksek ahlaki standartlarla çalışan üreticiler bulmaya odaklanmış durumda.

Aşağıdaki tanıtım videosunu izleyerek inovatif iş fikriyle ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz:

Daha önce sizlere çocuklarla birlikte büyüyen ayakkabılardan da bahsetmiştik.  Sizce çocukların hızlı büyümelerine odaklanan daha başka ne gibi inovatif iş fikirleri hayata geçirilebilir?

 

İlginizi çekebilir

Çocuklar İçin Tasarlanan Büyüyebilen Ayakkabılar!
Çocuklara Özel Geliştirilen Fikirler
Avatar

Yazar : yeni bir iş

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir