Çöpe Gidecek Yemekler İhtiyaç Sahiplerine Ulaşıyor!

Gıda israfı hem toplumsal hem de küresel sorunların başında geliyor. Dünyanın önemli bir bölümünde insanlar temiz suya ve gıdaya muhtaçken bazı ülkelerde günde tonlarca ekmek ve yemek çöpe dökülüyor. Ülkemizde günde 4,9 milyon ekmek çöpe giderken yapılan gıda israfının ülkemize yıllık faturası 214 milyar lirayı buluyor. Dünya genelinde ise bu tutar 800 milyar dolar civarında. Esasında bu yemeklerin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabilmesi mümkün, ancak bunun önündeki en büyük engel lojistik. Yani ihtiyaç sahibi kişilere günlük olarak artan yemekleri ulaştırma konusunda bir iletişim eksikliği var. Bu duruma çözüm olarak bazı uygulamalar mevcut. Örneğin bir restoran zinciri uygulama aracılığı ile evsiz insanların kaldığı yerleri öğrenip gün sonunda artan gıdaları bu kişilere ulaştırabiliyor.

Son olarak Brezilya’da Makers Society adlı bir topluluk, Prato de Rua (Sokak Yemeği) adlı bir kampanya başlatmış durumda. Bu kampanyayla evsiz insanların gıda bulmak için sık sık uğradıkları çöp kutularının bulunduğu noktalara etiketler ve afişler yapıştırılıyor.  Dileyenler bu noktalara ihtiyaç sahipleri için yemek bırakabiliyor. Ya da afişlerde yazılı olan restoranlara yemek bağışı yapılabiliyor. Böylece iİhtiyaç sahibi kişiler bu noktalara gidip ücretsiz yemek temin edebiliyor.

Askıda ekmek, askıda yemek gibi kampanyaların daha verimli olması için başka nasıl stratejiler kullanılabilir sizce?

 

İlginizi çekebilir

Sosyal Girişimcilik Projeleri
Evsizlere Yönelik Hayata Geçirilen 5 Harika İnovasyon Projesi
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir