Dahi insanların sizi daha akıllı yapacak 8 garip alışkanlığı

Eksantrik davranışlar ve dehalar arasında çok etkileyici bir bağlantı var. Einstein, sokaklardaki sigara izmaritlerini toplayıp içlerindeki tütünü kendi piposunda kullandı, Benjamin Franklin her sabah çıplak bir şekilde bir pencerenin kenarında oturarak vücudunda hava sirkülasyonunu sağladı. Buna “hava banyosu” adını verdi.

Onların eksantrikliği tamamen açıklamasız falan değil, çılgınlıklarının arkasında zihinsel bazı artılar var. İşte dahilerin uyguladığı ve sizi daha akıllı yapacak altı tuhaf alışkanlık.

 

1) Cinsel hayatınızı aktifleştirin

Emilie du Châtelet 18. yüzyılın başlarındaki öncü bir bilimsel çalışması için tanınmayacak hale gelmişti ama yine de aktif cinsel hayatıyla adı çıkmıştı. İkincisi daha etkili bir örnek olabilir. Seul’daki Konkuk Üniversitesindeki araştırmacılara göre seksüel aktivite bilişsel fonksiyonları geliştiriyor ve yeni nöronların üretimini teşvik ediyor, aynı zamanda da stresi yatıştırıyor.

 

2) Kendinizi 24-Ayar Altınla Çevreleyin

Disketler de dahil 3000’den fazla icadın patentini almış Dr. Yoshiko Nakamatsu, her gece “Sakin Oda” adını verdiği 24-ayar altın kaplama banyosuna çekilirdi. Bu olayı da şöyle açıkladı: “Altın, hayalgücümüzü sınırlayan radyo dalgaları ve televizyon sinyallerinden bizi arındırır.”

Başka bir şeye de değinmiş aslında. Radyo dalgaları ve kanser arasındaki bağlantı hala revaçtayken, aşırı ışıklanmanın da zihinsel etkileri inkar edilemez. Muhtemelen kendinizi 24-ayar altınla çevreleyemezsiniz, ama çevremizdeki radyo dalgaları, bilgisayarlar, kablosuz ağlar, cep telefonları ve bluetooth setlerden oluşan sis bulutundan dışarı bir adım atabilirsiniz.

Mental performansınızı artırmak için, kendinize teknolojik vızıltıdan uzak bir doğa yürüyüşü ya da meditasyon gibi bir şey ayarların. Günlük zihinsel kesinti ve deşarj için program yapın.

Mutlaka okuyun: Girişimcilere İşten Uzaklaşmaları İçin 5 Tavsiye

 

3) Soğuk Etkisi

Benjamin Franklin, Londra’nın buz gibi nehri Thames’de günlük olarak yüzüyordu. Theodore Roosevelt her kış Washington D.C. deki soğuk sulara dalışa gidiyordu.

Farklı sıcaklıklardaki suyun altında bulunmak, eski çağlardan gelen bir zihinsel arınma yöntemidir. Yunan bilge Hipokrat su terapisinin fiziksel ve zihinsel yorgunluğu yatıştırdığını söylemiş.

Soğuk bir duş aldığınızda ya da soğuk suda yüzdüğünüzde, bu şok, kanınızın vücudunuzun çekirdeğine doğru akmasına sebep olur ve böylece beyninizin ve diğer hayati organlarınızın yıkanıp rahatlamasını sağlamış olursunuz.

Beyninizde canlandırıcı bir artış etkisi yaratmak için duşlarınızı mümkün olduğu kadar soğuk suyla bitirin. Eğer yeterince cesursanız buzlu küvette banyo yapmayı da deneyebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Gün boyunca dinç olmanızı sağlayacak duş hilesi!

 

4) Ön Yargılı Olmayın

Thomas Edison, yanında çalışacak birini seçmek için çok titiz bir mülakat süreci yürütürdü. Edison ile çalışmak isteyenler her ne kadar birbirinden farklı alanlarda başarılı ve bilgili olsalar da, ünlü bilim adamı onların hepsini tuz testinden geçirirdi. Başvuruda bulunanları sıcak bir kase çorba içmeye davet ederdi. Ve çorbanın tadına bile bakmadan tuz atan herkes, Edison’ın gözünde testte çuvallamış sayılırdı. Çünkü bu, o kişinin asılsız ve gereksiz varsayımlarda bulunduğu anlamına geliyordu.

Akıllı zihinler kritik zihinlerdir. Asla suyu analiz etmeden içine atlamayın, ya da böyle bir durumda çorbanın tadına bakmadan.

 

5) Açlık Grevi

Antik Yunan filozofu ve matematikçisi Pisagor, kendisini düzenli olarak 40 günlük periyotlarla aç bırakırdı. Öğrencilerine de sıkı bir su orucunun yaratıcılığı ve zihinsel aktiviteyi olumlu yönde etkilediğini öğretmiştir.

Modern çalışmalar da şunu gösteriyor ki, oruç tutmak Beyin türevli nörotrofik faktörün artmasını sağlıyor, ki bu da hafızanın gelişmesini ve yeni beyin hüzrelerinin oluşumunu tetikliyor. Akut stres de beynin endorfin salgılamasına neden oluyor ve bu da duyguların yoğunluğuna, iyi hissetmeye ve tutkuya yol açıyor.

Popüler iki oruç türü: 1- Aralıklı oruç, aynı zamanda alternatif gün orucu olarak da bilinir. Bu durumda her gün belirli periyotlarda yemekten kaçınıyorsunuz. 2- Kalori Kısıtlaması. Günlük ihtiyacın %10- 40’ı kadar daha az kalori tüketmek anlamına geliyor.

 

6) Gözyaşı Dökün

Eğer Steve Jobs kadar yaratıcı olmak istiyorsanız gözyaşlarınızın akmasına izin verin. Steve Jobs’ın resmi biyografisi ortaya çıkarıyor ki, Jobs ne zaman kendisini canı sıkkın, yalnız ve kendi yolunu bulamamış hissettiyse hiç durmadan ağlarmış. Ama aynı zamanda kendisinin “saflık ve ruh” diye tanımladığı sevinç gözyaşları da dökmüş.

Ağlamak, stresi azaltarak hormonların ve manganezin seviyesinin düşmesini sağlar ki bu da sizin modunuzu belirler. Ağlamak aynı zamanda bir fırtınanın ardından ortaya çıkan sükunet gibi vücudunuzdaki mental ve duygusal dengeyi yakalamanıza yardımcı olur.

Gözyaşlarınızı tetikleyen duyguları bastırmaktansa, bırakın aksınlar. Bu mental berraklığı sağlayacaktır.

 

7) Öğreniminizi Yarıda Bırakın

Eğitiminizi yarıda kesmek eğitimi küçümsediğiniz anlamına gelmiyor.

Öğrenimini yarıda kesen ünlü ve başarılı insanlar var: Bill Gates, Mark Zuckerberg ve en genç bayan milyarder Elizabeth Holmes. Hepsi 3 ana derse dikkat çekiyor. Birincisi, otomatik öğrenme. İkincisi, kalıpları öğrenme ve doğru tahminler yapabilme. Üçücüsü ise, cesur kararlar verebilme.

Eğitimini yarıda kesip de başarılı olmak demek kendinizi sürekli olarak eğittiğiniz ve yeni kalıp ve şablonlar öğrenmeye açık olduğunuz, birden fazla yolun nereye çıktığını görebildiğiniz ve önünüzdeki seçeneklerden sizinle en çok örtüşenin hangisi olduğuna rahatça karar verebildiğiniz anlamına geliyor.

Mutlaka okuyun: Hayat Boyu Öğrenmeyi Benimseyerek Başarılı Olmak

 

8) Not Almak İçin Acele Etmeyin

JK Rowling’in milyar dolarlık Harry Potter serisi bir trende oturduğunda aklına geldi ve birisinden bir kalem istemek için fazla utangaç olduğundan zihnin saatlerce gezinmesine izin verdi. Karakterlerine olgunlaşmamış sonuçlar çizmek yerine, düşünce ve fikirlerini marine etmek ve geliştirmek için kendisine zaman verdi. Kendi zihnine istemeden de olsa yaratıcılık konusunda bir seviye atlattı. Siz bilinçsizken, zihniniz daha önce karşılaştıklarınızdan yola çıkarak onları mantıklı ve bilinçli bir işe haline getirerek sentezliyor. O mental ayrıştırma ve zihinsel dolaşım, o ampül yanana kadar bilgilerinizin marine olması için size fırsat ve zaman tanıyor.

Siz son bir karar vermeden ya da önemli bir adım atmadan önce fikirlerinizin yerli yerine oturmasına izin verin.

 

İlginizi çekebilir

Daha akıllı olmanızı sağlayan hobiler
Zeki insanların asla tekrarlamayacağı 10 hata
Berkay BABAOĞLU

Yazar : Berkay BABAOĞLU

Boğaziçi Üniversitesi " Çeviri Bilimi " bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına atıldı. Silverline, Coca Cola gibi birçok firmada üst düzey pozisyonda çalıştı. Şimdi ise Simfer firmasında uluslararası satış müdürü olarak görev yapmakta. Sizler için iş hayatında başarı yakalamakla ilgili rehber niteliğinde yazılar kaleme alıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir