Davetiye İşine Nasıl Başlanır?

İnsanların çoğu etkinliklerine kişisel bir dokunuş katmak için güzel davetiyeleri araştırır ve müşterilerin çoğu yardım almak için profesyonel davetiye tasarımcıları ve baskıcıları araştırır. Davetiye işi yaratıcılık ve stil gerektirir. Bununla birlikte davetiyeleri hazırlamak ve basmak içinde yazılım ve teknik deneyime ihtiyaç vardır. Davetiye işi evden veya fiziki bir mağazadan yürütülebilir. Davetiyeler daha önceden hazırlanmış şablonlardan hazırlanabileceği gibi her müşteri için özel olarak da tasarlanabilir. Davetiye basımı işine başlamak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edin.

 

Adımlar

1 – Davetiye piyasasını araştırın

 • Fikir almak ve becerilerinizi en iyi şekilde nerede kullanabileceğinizi öğrenmek için diğer davetiyecileri araştırın. Düğünler, doğum günleri veya bebekler gibi belli nişlere odaklanmak isteyip istemediğinize karar verin.
 • Baskı türüne karar verin. Davetiyeler mürekkep püskürtmeli yazıcılarda veya lazer yazıcılarda basılabilir. Düğün davetiyeleri gibi formal davetiyeler basmayı düşünüyorsanız baskı makinesi kullanabilirsiniz.

2 – İş planı yazın

 • İş planınız işinizin genel taslağını, pazar ve rekabet ile ilgili yapılan araştırmaları, ürünlerinizin ve hizmetlerinizin tanımını, bütçenizi, dükkan yerinizi ( fiziki bir mağaza veya online ), ekipmanlarınızı ve pazarlama planlarınızı kapsamalıdır.
 • İş planı işletmenizle ilgili fikirlerinize odaklanmanıza yardımcı olur ve atacağınız adımları gösterir.

3 – İşletme adınıza ve şirket yapınıza karar verin.

Şahıs işletmesi, adi şirket, limitet şirket veya anonim şirket olarak kurulabilirsiniz.

4 – İşletme ruhsatı için başvurun.

Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. İşletmenizi başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekir. Ayrıca vergi dairesine başvurarak vergi işlemlerinizi halledin.

5 – Finansman kaynaklarınızı belirleyin.

 • Finansman kaynaklarınızın tahmini başlangıç maliyetlerini ve bütçeyi karşıladığından emin olun.
 • Davetiye basımı işine başlamanın maliyetleri ekipman ve lokasyon planlarına göre değişecektir.

6 – Ekipmanlar ve malzemeler alın.

 • Kendi ekipmanlarınızı mı alacaksınız yoksa matbaalardan mı destek alacaksınız karar verin.
 • Baskı ekipmanları lazer yazıcılardan matbaa makinelerine kadar yapacağınız işine türüne göre farklılık gösterir.
 • Davetiyelerinizi tasarlamak için Adobe Illustrator gibi grafik tasarım programlarına ihtiyacınız olacaktır.
 • Aynı zamanda farklı türde kağıtlar, zarflar, baskı mürekkepleri, kağıt kesiciler ve dekoratif süslemeler de almanız gerekebilir.

7 – Fiyatlarınızı belirleyin.

Davetiyelerinizin fiyatları davetiyelerin türüne, tasarımlarına ve ne şekilde basılacağına bağlı olarak değişecektir. Fiziki bir dükkandan hizmet verecekseniz yerinize bağlı olarak da değişecektir. Uygun fiyatlandırmayı yapabilmek için iş planınızdaki pazar araştırmasını kullanın.

8 – Portfolyonuzu hazırlamak ve müşterileri etkilemek için tasarımlar veya örnekler hazırlayın.

 • Örnek veya şablon olarak göstereceğiniz davetiyelerinizi tasarlarken yaratıcı yönünüzü kullanın.
 • Tasarım becerilerinizi kartvizitler, logolar ve antetli kağıtlar tasarlamak içinde kullanabilirsiniz.

9 – İnternet sitesi tasarlayın.

 • İşletme adınızla bağlantılı ve yaptığınız işi yansıtan bir internet sitesi adı seçin.
 • Fiziki bir dükkanınız olsa bile çalışmalarınız göstermek ve daha fazla müşteriye ulaşmak için internet sitesi kurmanız gerekir.
 • İnternet sitenizi online şablonları kullanarak kendiniz tasarlayabileceğiniz gibi bir web tasarımcıdan da yardım alabilirsiniz.

10 – Davetiye baskı işinizin tanıtımını yapın.

 • Diğer işletmeler aracılığıyla reklamınızı yapın. Örneğin düğün davetiyeleri yapacaksanız gelinlik dükkanları, çiçekçiler ve pastanelerle görüşün.
 • Davetiye işinde ağızdan ağza pazarlama önemli bir reklam aracıdır. Bu nedenle müşterilerinizi olumlu deneyimlerini başka insanlarla paylaşmaları için cesaretlendirin.
 • Müşterilerinizden davetiyelerini portfolyonuzda kullanmak için izin isteyin.

 

İpuçları

 1. Önceden tasarlanmış şablonlar ve özel tasarım seçenekleri sunun.
 2. Yerel ve/veya web tabanlı tedarikçiler bulmanız daha fazla müşteriyi etkileyecek makul fiyatlar belirlemenize yardımcı olur.
 3. Maliyet analizleri için zaman harcayın ve çaba gösterin.
 4. Onay almak için müşterilere davetiyeleri gönderin. Davetiyeleri yanınıza gelip onaylayabilecekleri gibi e-posta aracılığıyla da onaylayabilirler.
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir