Trafikte telefon kullanmadığınızda kahve kazandıran uygulama

Japonlar tarafından geliştirilen yeni akıllı telefon uygulaması, sürücülerin araç kullanırken ellerini direksiyondan, gözlerini ise yoldan ayırmaması için tasarlandı. Uygulama en az 100 kilometre boyunca telefonlarını kontrol etmeyen sürücülere bedava kahve kuponu veriyor.

Son 13 yıldır, düzenli olarak Japonya’da gerçekleşen trafik kazaları Toyota firması tarafından da kayıt altına alıyor. Geçen sene yaralanma veya ölüm ile sonuçlanan 443,691 kaza oldu ve araç sürerken ceza alan sürücü sayısı ise 50,101. Elimize yapışan bu cihazlar her ne kadar insanların hayatlarının büyük bir parçası haline gelmiş olsa da sonucunda ölüm olan birçok ihlale de neden oluyor ve yetkililer henüz bu sorun ile savaşmak için etkili bir plan geliştiremediler.

trafik-kazalari-icin-uygulama

İlginç bir şekilde üç Japon firması, trafik kazalarını azaltmak için sürücülerin direksiyon başındayken telefon kullanma arzularını dizginleyebilecek akıllı bir uygulama tasarladılar. Toyota Motor Corporation, Komeda Co Ltd ve KDDI Corporation, Driving Barista adlı uygulamayı yaratmak için güçlerini birleştirdiler. Uygulama, telefonun hareket edip etmediğini anlamak için jiroskop sensörünü ve katedilen mesafeyi hesaplamak için de GPS özelliğini kullanıyor. Bu iki özellik, akıllı telefonlarının ekranının aşağı bakacak şekilde sürücünün kaç kilometre yol aldığını hesaplamak için kullanılıyor.

Driving Barista telefonun en azından 100 kilometre boyunca kullanılmadığını tespit ettiğinde sürücüye Komeda Kahve Dükkanından teslim alabilmesi için ücretsiz kahve kuponu sunuyor. Bu ödül, telefonunuzu kontrol etmeden her 100 kilometre yol aldığınızda elde edilebiliyor. Eğer zorunlu olan 100 kilometre sınırına ulaşmadan telefonunuzu kurcalarsanız uygulama sayacı tekrar 0 kilometre olacak şekilde sıfırlıyor.

Aşağıdaki tanıtım videosunu izleyerek mobil uygulama hakkında daha somut bilgi sahibi olabilirsiniz:

Toyota bu akıllı telefon uygulamasının trafik güvenliği ile ilgili sorunların çözümü için geliştirilmiş ilk uygulama olduğunu iddia ediyor. Toyota’da müdür olan Shuichi Murakami ise şunları söylüyor: “Nihai hedefimiz olan sıfır trafik kazası ve sıfır ölüm doğrultusunda,  Komeda ve KDDI ile birlikte yeni trafik güvenliği eğitimi girişimini gerçekleştirerek trafik kazalarını azaltmayı hedefliyoruz.”

Driver Barista 20 Eylül itibariyle hem iOS hem de Android cihazların uygulama marketlerinde yerini aldı.

 

İlginizi çekebilir

Araç Kullanırken Uyumaya Son!
Telefon Zombilerine Özel Trafik Işıkları
Para Kazandıran Mobil Uygulamalar

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir