Dışarıda Yemeyi Bırakmanın ve Masraflarınızı Azaltmanın Yolları

Dışarıda yemek kolayımıza gelir. Ama pahalıdır. Her ay bütçemizin aslan payını yemeğe ayırırız. Bu nedenle fast food alışkanlıklarımızı değiştirerek masraflarımızı azaltabiliriz.

Şunu bir düşünün: Bir fast food restoranında tek bir öğüne 20-25 TL harcamak işten bile değildir. Hafta içinde öğle yemeğini dışarıda yediğinizi düşünelim. Yine de bu, bütçenize haftada 100 lira; ayda 400 lira ek masraf demektir. Sadece bir kişiden ve bir öğünden bahsediyoruz. Öğle yemekleri dışında da dışarıda yerseniz, çocuğunuz varsa veya daha fazla harcamayı seviyorsanız bu sayıyı iki katına, üç katına kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Ancak harcamanızı azaltmak ve yine de iyi beslenmek de mümkündür. Ayrıca beklenmedik bir harcama veya işten çıkarılma durumunda da yemeğinizden kısmanız gerekir.

Dışarıda yemeye çok fazla harcıyorsanız sadece fast food alışkanlığınızı değiştirdiğinizce cebinizde kalan parayı görünce şaşıracaksınız. Para biriktirmenin yanı sıra sağlığınız da bu seçimden iyi yönde etkilenebilir çünkü böylece evde yiyerek daha sağlıklı beslenebilirsiniz.

Burada önemli olan dışarıda yemeyi engellemek için bir plan yapmaktır. Şimdi okuyacağınız öneriler fast food alışkanlıklarınızı değiştirecek bu süreçte para biriktirmenizi sağlayacaktır.

 

1.Menünüzü Planlayın

Dışarı yemek yemeyi bırakacaksanız önceden planlamak en önemli adımdır. O akşam ne yiyeceğinizi bilmiyorsanız eve gelirken bir restorana girmek daha kolayınıza gelir.

 • Menünüzü planlayarak sürekli markete gitmekten kurtulursunuz, marketten ne alacağınızı bilirsiniz ve yemeğinizi hazırlamak için daha fazla vaktiniz olur.
 • Dikkatli bir şekilde planlarsanız her hafta aynı malzemeleri kullanırsınız, böylece cebinizde daha çok para kalır.
 • Aylık bir menü hazırlayın ve market listenizi oluşturmak için haftalara bölün. Minimum planlama ile menünüzü her ay terkarlayabilirsiniz.
 • Bir başka seçenek de menü planlama hizmeti kullanmaktır.

 

2.Yemek Hazırlığı Yapmak Önemlidir

Pek çok insan yoğun bir iş gününden sonra eve geldiklerinde ne pişireceğini bilemez. Malzemeleri hazırlamak, tarifi okumak, yemeği pişirmek ve bulaşıkları yıkamak çok fazla zaman alabilir. Ancak işe gitmeden öne ne kadar çok hazırlık yaparsanız her akşam yemek yapmak o kadar kolay hale gelir. Aşağıdaki ip uçlarını kullanarak yemek hazırlarken hem zaman hem de para tasarrufu yapabilirsiniz.

 • İşteyken düdüklü tencere veya yiyeceklerin uzun sürede yavaş pişmesini sağlayan elektrikli tencereleri kullanın. Eve geldiğinizde yemeğiniz hazır olur.
 • Izgara yapmayı düşünüyorsunuz işe gitmeden önce eti marine etmek için buzdolabına koyun. Güveç yapacaksanız malzemeleri hazırlayın ve bir gece önceden buzdolabına koyun.
 • Ayrıca hafta içinde kullanacağınız kadar malzemeleri önceden hazır edebilirsiniz. Bu şekilde eve gelirken restorana girmemek için bir bahaneniz olur.

 

3.Hazır Gıdalardan Yararlanın

Her zaman yemeği sıfırdan hazırlamanıza gerek yoktur. Dondurulmuştansa taze sebzeleri kullanmak daha sağlıklı olabilir ama hazır yemekleri kullanmak da para tasarrufu sağlar. Yemek hazırlama ve planlama sürecine alışana kadar hazır yemekleri kullanmayı tercih edebilirsiniz.

 • Tipik hazır yemeklere örnek olarak patates, dondurulmuş sebzeleri ve önceden pişirilmiş eti verebiliriz.
 • Kendiniz için yemek pişiriyorsanız bu seçenekler her akşam yemek hazırlamak yerine iyi bir seçenek olabilir.

 

4.B Planınız Olsun

Bütçenizi kontrol altında tutmanın bir başka yolu da yemek yapamayacak kadar yorgun olduğunuzda bir b planını devreye sokmaktır.

Yemek pişirecek zamanınız veya enerjiniz olmadığında önceden pişirilmiş et veya marketten aldığınız hazır eti kullanarak hızlıca bir yemek hazırlayabilirsiniz.

Bir başka seçenek de yemeği fazla pişirmek, küçük porsiyonlara bölüp ay boyunca kullanmak üzere buzluğa atmaktır. Bunu yaparak kendi sağlıklı hazır yemeğinizi hazırlamış olursunuz.

 

5.Öğle Yemeği Arzusuna Kapılmayın

Hafta içinde pek çok insan dışarıdan yemek yeme isteklerinin önüne geçemez. Ancak öğle yemeğinizi yanınızda götürmenin de pek çok farklı yöntemi vardır.

 • Sabahları zaman kazanmak için bir gece önceden öğle yemeğinizi hazırlayın.
 • Akşam yemeğinden kalanları hazırlayabilirsiniz. Örneğin, tavuklu salata hazırlamak için bir akşam önce ızgara yaptığınız tavuk göğsünü kullanabilirsiniz. .
 • Öğle yemeği için dışarıya çıkmadığınız zamanları sayın. Bu şekilde ay sonunda ne kadar çok para biriktirdiğinizi görebilirsiniz.
Avatar

Yazar : Sinem AYAN

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir