‘Doğuştan Bir Lider Misiniz?’ 4 Soruda Liderlik Yeteneklerinizi Ölçün.

McKinsey Araştırma Şirketi’nin raporuna göre; bir şirket veya organizasyonun sağlıklı olabilmesi için gereken en hayati unsur liderliktir.

İyi liderlik, tüm davranışlar içinde yer alan birkaç temel davranışa bakılarak anlaşılabilir. Bulgular; liderlik konusunda en başarılı bulunan organizasyon liderlerinin, 20 bilinen davranış arasından 4 belirgin liderlik davranışını sergilediklerini gösteriyor.

Hem liderlere hem de lider olma yolunda ilerleyenlere, liderlik yelpazesindeki konumlarını belirlemekte yardımcı olmak için dört soru sorduk. Etkili bir lider olup olmayacağınızı anlamanız için aşağıdaki 4 soruyu kendinize yöneltebilirsiniz:

 

1- Gün içerisinde yapmanız gereken işleri tamamlayıp gerekli ek işleri etkili bir biçimde dağıtabilir misiniz?

Etkili bir şekilde liderlik etmek için; size ait sorumlulukların sınırlarını kesin bir şekilde bilmeniz gerekmekte. Sizin sorumluluk sınırlarınız dışında kalan ve sizin ilginizi talep eden diğer işler o kadar da önemli değiller.

“4 Saatlik Hafta” kitabının yazarı olan Tim Ferriss, en iyi sonuçları almak için; sorumlu olduğu zorunluluklara yoğunlaştı ve kendi karar verme yeteneğine gerek duyulmayan işleri başkalarına atayarak insan verimliliği sanatını fazlasıyla kullandı. Ünlü girişimci: “İyi bir lider olabilmek için; küçük şeyler konusunda uzman olmamalısınız ve dikkatiniz rakibinizden daha az dağılmış olmalı,” diyor. “Birkaç kritik şeyi yapabilmek için inanılmaz seçici bir cehalet geliştirmeniz gerekiyor. Öbür türlü önemsiz detaylar sizi boğacaktır.”

Liderlik, aynı zamanda zeki bir şekilde iş dağıtımı yapmaktır. Her şeyi, tek başınıza yapamazsınız ve yapmamalısınız. Kendi fikirleriyle karar verip uygulayabilecek insanlardan oluşan bir takıma ihtiyacınız var. Feriss; “4 Saatlik Hafta” kitabında, nakliye alanında en az zamanda en fazla gelir elde etme yollarından birinin uygun fiyatlı bir sanal asistan almak olduğunu yazdı.

Mutlaka okuyun: İyi bir lider olmanın sırrı: Görev dağılımı yapabilmek

 

2- Başarının tanımıyla ilgili fikrinizi şirketinize ve takımınıza anlatabiliyor musunuz?

Vizyonunuzu yansıtabilmek ve ne yapılması gerektiğini net bir şekilde açıklamak, herkesin aynı hedefe doğru çalışabilmesi için hayati önem arz ediyor. Ayrıca, size göre başarının neye benzediğini, iyi tanımlanmış ve ölçülebilir şekillerde (ör: anahtar performans göstergeleri) ifade etmek de aynı şekilde önemli.

Amazon’un CEO’su Jeff Bezos, şirketinin yönetmeliği hakkında çok net: Müşteri her şeyden önce gelir. Ayrıca, teoride ölçülebilir hedefler sağlayabilmek için anahtar performans göstergeleri kullanılabilir. Amazon, müşteri memnuniyetini; tükenen ürünleri ve web sitenin yüklenme zamanını kısaltmak, Amazon’un indirilebilir film kütüphanesinin boyutunu artırmak ve saatlik en çok satanlar listesi sağlamak gibi müşteri deneyimini ve satışları etkileyecek farklı hedeflere indirgiyor. Bezos, veri noktalarını takip ederek çalışanları için net hedefler belirleyebiliyor.

 

3- Takımınızı desteklemek için uğraş gösteriyor musunuz?

Liderlik ve güven üzerine geniş ölçekli yazılar yazmış olan pazarlama uzmanı Seth Godin, gerçek liderliğin iki şeyin karışımı olduğunu yazıyor: “Size gerçekten yardım etmek isterim.” ve, “Eğer bu iş, sizin için değilse sorun değil; bu işe daha uygun olabilecek başkaları var.” Başka bir deyişle güçlü liderlik, insanların size yaklaşabilmesi için destekleyici ve empatik olmaktır.

Virgin Group’un nazik kurucusu Richard Branson; Virgin Airline’ın sıkıntıları bulunan yerlere bizzat seyahat edip yolculara destek olarak ve çalışanlarını takdir ederek ilgili ve empati kuran bir lider olma yolunda güçlü bir şöhret kazandı. Ayrıca Branson, bir organizasyonun yaratıcı olabilmesi ve sınırların ötesini de renklendirebilmesi için; bir liderin kaçınılmaz olarak gelebilecek zorluklar karşısında çalışanlarını desteklemesi gerektiğini savunuyor.

Mutlaka okuyun: Çalışanlar Nasıl Motive Edilir?

 

4- Kendi bakış açınız dışında başka bakış açıları da arıyor musunuz?

Bir cam fanus veya kapalı bir kutu içerisinden liderlik yapıp yöneten hiç kimse etkili ve başarılı olamaz. Kendilerine güvenen liderler; sağlıklı tartışmalardan, bilgi ve bakış açılarındaki eksiklikleri doldurabilecek farklı görüşlerden asla rahatsız olmazlar. Bilgiyi, sadece kendi dehalarını doğrulamak için değil; şirketleri için en iyi ve en donanımlı kararları alabilmek için ararlar.

2016 yılı başlarında, Dropbox CEO’su Drew Houston; şirketin San Francisco’daki bedava servisleri ve spor salonundaki çamaşır yıkama hizmetleri gibi imkanları iptal ederek çalışanlarca hoş karşılanmayan bazı masraf azaltıcı kararlar aldı. Bununla birlikte Houston, eleştirilerin farkındaydı ve şirket genelinde bu amaç için oluşturulmuş bir e-posta adresinden çalışanlarına bir e-posta göndererek, şirketin tasarruf politikaları ve paylaşma yolları hakkında düşünülmesini istedi.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Problemleri Çözmenin Yolları

 

Puan tablosu. Tabii puan toplayabildiyseniz…

4: Tebrikler, 4 özellik de siz de varsa doğuştan bir lidersiniz. Eğer hali hazırda kendi takımınızı veya şirketinizi yönetmiyorsanız, çok yakında başlayacaksınız. Bu arada hayat boyu öğrenim için daha fazla kitap okumaya odaklanın.

3: Liderlik yeteneklerinin büyük çoğunluğuna sahipsiniz. Artık hangi alanda daha çok çalışmanız gerektiğini daha iyi anladığınıza göre; geriye o alanda sizi yetiştirebilecek becerilere sahip olan bir akıl hocasına ulaşmak ve eksik olduğunuz konuyu ele alan liderlik kitapları okumak kalıyor.

1 ve 2: Cesaretiniz kırılmasın. Liderlik, yeterli çaba ve zamanla sahip olunabilecek, birçok özellik barındıran bir vasıftır. Sizin liderlik seviyenizin rakamlarla nasıl göründüğünü kendinize sorun. Yılın her çeyreğinde kesin bir satış rakamı mı? Çalışanların yıpranma oranında yarı yarıya azalma mı? Kendinize kesin hedefler belirlediğinizde onlara ulaşmak için gereken basamakları çıkmaya başlayabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Büyük Liderlerin 20 Özelliği
Liderlik Nedir? Etkili Lider Nasıl Olunur?
Başarılı Bir Lider Olmak İsteyenlerin Okuması Gereken Kitaplar
Avatar

Yazar : Arzu

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir