Dünyadan En Komik ‘Çakma’ Restoran Markaları

Çoğu ülkede ‘Mash Donald’s’ ya da ‘McDoner’ gibi isimlerde orijinaliyle aynı fontu, logoyu ve renkleri kullanan çakma fast-food zincirlerini görebilirsiniz. Sadece taklit değiller: Burger King’in, Starbucks’ın, KFC’nin ve daha birçok fast-food zincirinin çakmalarını tüm dünyada bulabilirsiniz.

İsimler kulağa komik gelebilir ama bazıları çok daha derin siyasi sorunlardan dolayı ortaya çıkıyor. Örneğin Mash Donald’s İran’da olmasının sebebi anti-Amerikancı İran yönetiminin ülkede McDonald’s restoranlarının açılmasına izin vermemesi. Aynısı İran’daki Pizza Hat (Pizza Hut), Burger House (Burger King) ve diğer çakma restoran zincirleri için de geçerli.

Çin her şeyin taklidini yaptığı için fast-food zincirleri de bundan nasibini almış. Çin’in büyük şehirlerinde McDonalds’dan Starbucks’a kadar birçok restoran zincirinin çakmasını bulabilirsiniz.

İşte tüm dünyadan en çılgın çakma restoran zincirleri:

 

İran: Mash Donalds

Iran’daki Mash Donalds klasik McDonalds menülerinin İran versiyonlarını sunuyor. Örneğin big mac’in çakması olarak ‘Mash Donalds baget burger’ menüsü bulunuyor. Köfte, peynir ve hindi etinden yapılıyor.

 

Çin: Michael Alone

McDonalds’ın bir diğer çakması olan Michael Alone McDonalds ile aynı logoyu ve aynı kırmızı-sarı dekorasyonu kullanıyor.

 

Kazakistan: McDoner

McDonalds’ın bir diğer çakması daha.

 

İran: Pizza Hat

Pizza Hut’a benzeyen bir dekorasyona sahip bu restoranlarda pizza, tavuk kanadı ve lazanya satılıyor.

 

Çin: Bucksstars Coffee

İsmini değiştirmek için pek de uğraşmamış gibi görünüyor. Logosu da Starbucks ile neredeyse tamamen aynı.

 

Filistin: Stars & Bucks

Ramallah’daki bu cafe Starbucks ile aynı renk skalasını kullanıyor.

 

Irak: Burger Friends

Time dergisine göre Burger Friends 2012 yılında açılmış. Associated Press’e konuşan bir Irak devlet çalışanına göre Irak vatandaşları geleneksel mutfaklarından sıkıldığından ve daha fazla Amerikan yiyeceği istediği için açıldığı söyleniyor.

 

Çin: KLG

There are a ton of KFC knockoffs in China, including this KLG.  Çin’de yüzlerce KFC çakması bulunuyor, KLG de bunlardan biri.

 

Çin: KFD

Bir diğer KFC çakması daha.

 

Çin: OFC

OFC ya da açılımıyla Obama Fried Chicken telif haklarından dolayı adını değiştirmek zorunda kalmış. Şimdi UFO adını alan restoran hala Obama’nın yüzünü logosu olarak kullanıyor.

 

İran: ZFC

KFC’nin bir diğer çakması ise ZFC adıyla İran’da bulunuyor.

 

Yemen: Sunny Day

Sunny Day Subway ile aynı renkleri ve benzer bir logoyu kullanıyor, ayrıca sandviç satıyor.

 

İspanya: Duffin Dagels

Dunkin’ Donuts ile tamamen aynı menüye, logoya ve renk skalasına sahip.

 

Çin: 7 Twelve

Tüm dünyada bir sürü 7-Eleven çakması bulunuyor. Çin’deki bu restoran da onlardan biri. Ayrıca Japonya’da 7-Mercy, Güney Kore’de 7 Seven adlarıyla da 7-Eleven çakmaları bulunuyor.

Anıl ERSOY

Yazar : Anıl ERSOY

Boğaziçi Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra, Milliyet, Doğan Burda ve Protranslate gibi birçok kurumda yönetici pozisyonlarında çalıştı. Son olarak uluslarası bir finansal firma olan Citi'de uygulama müdürü olarak çalışmakta. Sizler için marka, pazarlama ve girişimcilik alanında rehber niteliğinde içerikler oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir