İlginç Robot Manken: Geminoid-F

Vitrinlerdeki mankenlerin aniden canlandığı korku dolu hikayeler duymuş, filmler de izlemişsinizdir. Tabii ki bu tür şeyler gerçek değil ancak eğer yanlışlıkla bir mankene doğru el sallarsanız o da size karşılık verirse ne yaparsınız? Bu gerçekten çok ürpertici olur değil mi? Tokyo’daki Takashimaya mağazasının vitrininde böyle bir manzaraya tanık olabilirsiniz. Geminoid-F adındaki bu robot manken, insan tepkilerini ve hareketlerini gösterme kabiliyetine sahip.

Bu becerikli robot manken, vitrinde öylece oturuyor ve arkadaşını bekliyor. Kendisine programlanan ve insanların gösterdiği temel duygusal ifadeleri ve davranışları gösterebiliyor. Çevresinde olanlara karşı kayıtsız durmuyor. Yani onun gözlerini kırptığını, gülümsediğini, kaşlarını çattığını ya da gelen geçenlere el salladığını görebilirsiniz. Bir robot gibi değil de bir insan gibi sizinle hafif bir iletişime geçiyor.

robot-manken

Geminoid-F, Osaka Üniversitesi’ndeki Hiroshi Ishiguro tarafından tasarlandı. Onun işi sadece robot insanlar geliştirmek değil aynı zamanda onların nasıl iletişim kurabilecekleri ve diğer insanlar tarafından nasıl algılanacakları üzerine. Vitrin projesi öncesinde, profesör gerçek aktörlerin ve robotların birlikte performans gösterdikleri bir robot insanlar tiyatrosu oluşturdu. Şimdi de onları vitrine yerleştirerek, ne kadar geniş bir kitlenin robot mankenlerin ifadelerine, hareketlerine karşı, nasıl tepki verdikleri üzerine çalışmak istiyor. Profesör Ishiguroya göre, normal vitrin mankenleri gerçek insanlar gibi gözükmüyor ve bu yüzden de vitrinde sunulmak için uygun değiller. Gerçek canlı mankenler bu iş için daha uygun, elbette ancak onların da tüm gün vitrinde oturmalarını bekleyemeyiz. Bunu yapacak olsalar bile bu işletmeci için epey maliyetli olacaktır. Dolayısıyla en iyi seçenek, insan gibi gözüken robot mankenler kullanmak. Aşağıdaki videoya gözatarsanız, ne demek istediğimiz çok daha iyi anlayacaksınız.

Profesör, ayrıca uyarıyor ve robot mankenin gerçek bir insan gibi arkadaşını beklediğini, Geminoid-F’i fazla rahatsız ederseniz sizi görmezden geleceğini söylüyor. ‘Onlara, orada öylece oturan gerçek bir insan gibi davranın. ‘Eğer siz gerçek bir insan varmış gibi normal şekilde davranırsanız, o vakit manken size tepki verecektir.’ diyor.

Videodaki robot hanımefendi hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir