Dünyanın en zengin ikinci kişisi olan Amancio Ortega’nın başarı hikayesi

Tüm zorluklara rağmen bulunduğu konuma sıfırdan başlayarak ulaşmış bir kişi Amancio Ortega Gaona. Onun ismini duymamış olabilirsiniz, ama Amancio Ortega 67 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 2. kişisi konumunda. Medyada yer almaktan pek hoşlanmayan Gaona, bu devasa başarıya tek başına ulaşmış biri. 2015 yılında birkaç haftalığına da olsa dünyanın en zengin kişisi unvanını Bill Gates’ten devralan Gaona, 1975 yılında giyim ve moda dünyasına Zara ile giriş yaptı. Bugün markasının 70 farklı ülkede toplamda 7000 mağazaya sahip olmasının tadını çıkarıyor.

 

Çocukluk Yılları

Amancio Ortega during CSI Montecarlo 2012 on June 28, 2012.

Amancio Ortega Gaona, 28 Mark 1936 yılında İspanya’nın Leon şehrinde dünyaya geldi. 14 yaşına geldiğinde ailesi Coruna kentine taşındı. Babası demiryolları işçisiydi. Gaona, bu şehirde tişört ve kazak yapan bir atölyede çalışmaya başlayarak giyim dünyasına giriş yaptı ve lise eğitimini yarıda bıraktı.

 

Kariyerinin Başlangıcı

Goano, 1972 yılında yöre kadınlarını işe alarak Confecciones Goa adlı ilk şirketini kurdu. Bu şirket kadınların ürettiği pamuklu bornozları pazarladı.

zara-magazasi

3 sene sonra 1975’te Gaona, eşi Rosalia ile birlikte ilk mağazalarını açtı. Mağazaya Zorba ismini vermek istemelerine rağmen bu isim alındığı için mağazanın adını “Zara” koydular. Zara ile oldukça iyi bir başarı sağlayan Gaona, birkaç yıl içinde İspanya’nın Galicia bölgesinde birkaç mağaza daha açtı.

 

Profesyonel Kariyeri

inditex-magazalari

Müşteri ihtiyacını belirlemede ve bu ihtiyacı karşılamada en hızlı hareket etmeyi benimseyen Zara günümüze kadar büyümeye devam ederek dünyanın dört bir yanında 10 binlerce mağazaya ulaştı. Daha sonra İnditex Group’un kurulmasıyla birlikte Zara birçok kardeş markaya da sahip oldu. Inditex Group; Zara, Massimo Dutti, Bershka, Pull & Bear, Stradivarius gibi şirketleri bünyesinde barındırıyor. Grubun 92.000’den fazla çalışanı mevcut. Ve Gaona da grubun hisselerinin %59.29’una sahip.

 

Rafine Zevkleri Olan Sade Bir Adam

Lacivert ceket, gri pantolon ve beyaz gömlek giyen Goana, ironik bir şekilde Zara ürünleri kullanmıyor. Kravat takmayı sevmiyor. Öğle yemeğini şirketteki yemekhanede yiyor. Ayrıca her sabah aynı kafeden kahve aldığını da belirtmek gerek. Milyar dolarlık servetine rağmen son derece sade bir hayat sürüyor.

Gaona iş dışındaki zamanlarında kendi at çiftliğinde zaman geçiriyor. İspanya’nın en yüksek gökdelenine sahip olan iş adamının, Bombarier tarafından tasarlanmış 45 milyon değerinde özel bir jeti de bulunuyor.

amancio-ortega-ve-ailesi

3 çocuğu bulunan olan Gaona hayatında iki kez evlendi. İlk eşi Zara’yı birlikte kurduğu Rosalia Mera, ikinci eşi ise 2001’de evlendiği Flora Perez Marcote’dir.

Tüm başarısına rağmen Gaona köklerini unutmadı. Medyada yer almaktan özellikle kaçınan Gaona’nın 1999’a dek tek bir fotoğrafını bile çekmeyi başaramadı gazeteler. Tam bir işkolik olan milyarder girişimci 25 yıldır hiç tatil yapmamış.

Inditex Group halka arz edileceği zaman bilinirliği artan işadamı şimdiye kadar sadece üç gazeteciye röportaj verdi. Gizliliklerine bu kadar önem veren işadamı ve eşinin hayatı elbette medyanın ilgisini cezbetmeye devam ediyor.

 

 

İlginizi çekebilir

Mutlaka Okumanız Gereken Başarı Hikayeleri
Sıfırdan Başlayıp Milyarder Olan Jack Ma’nın İlham Veren Başarısızlıkları
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir