Dünyanın En Zengin İnsanlarının İlk Meslekleri

Dünyanın en zengin insanlarının ilk mesleklerini merak ediyorsanız bu yazı tam size göre!

Bu yazıda ele alacağımız milyarder insanların hemen hepsi sıfırdan zengin olmuş insanlar. Yani bu kişiler kendi çabalarıyla bulundukları konuma gelmiş kişiler. Hayatlarının başında otopark görevlisi, gazete dağıtıcısı, kasiyer, temizlikçi olarak çalışan bu kişiler girişimcilikleri nedeniyle dünyanın en varlıklı insanlarına arasına girebilmişlerdir. Ne iş yaparlarsa yapsınlar, işlerine duydukları tutku ve adanmışlık nedeniyle kendi hayatlarını baştan yaratan bu girişimcilerin hayat hikayelerine gelin birlikte kısaca göz atalım:

 

12. Elon Musk – 93,5 Milyar Dolar – Kaloriferci

Teknoloji ve bilim dünyasında adından çok söz ettiren girişimci Elon Musk, Canada’ya ilk taşındığında oldukça tuhaf işlerde çalıştı. Ancak ilk işi oldukça ilginçti. Saati 18 dolara kalorifer kazanlarını temizliyordu.

Mutlaka okuyun: Elon Musk’ın Hayatı Hakkında 15 Tuhaf Gerçek

 

11. Jeff Bezos- 185 Milyar Dolar- McDonalds Çalışanı

Jeff Bezos iş hayatındaki ilk deneyimini Mc-Donald’ta çalışarak kazandı. Hem ızgara bölümünde hem de kasada çalışan girişimci; bir ürünü, zarar vermeden müşteriye en hızlı şekilde ulaştırmayı bu iş sayesinde öğrendiğini ifade ediyor.

Mutlaka okuyun: Amazon’un CEO’su Jeff Bezos Hakkında Pek Bilinmeyen 20 Şey

 

10. Kevin Plank – 1,8 Milyar Dolar – Çim Biçici

Kevin Plank, Under Armour adlı spor aksesuarı üreten devasa bir şirketin sahibi. Plank’ın ilk işi çim biçmek olmuş. Bahçe başına 15-30 dolar arasında ücret alan Plank, çim biçiciliğinden sonra bileklik, kolye tarzı şeyler satmış. Daha sonra spor malzemeleri işine giren Plank, kısa sürede milyonlarca dolarlık bir işe sahip olmuş.

 

9. Giorgio Armani – 8 Milyar Dolar – Fotoğrafçı Asistanı

Giorgio Armani tıp okumak istemesine rağmen dersleri zayıf olduğu için askere gitmek zorunda kalmış. Daha sonra Milano’daki bir giyim mağazasında fotoğrafçı asistanı olarak işe giren Armani, kısa sürede mağazanın stil ve tasarım bölümüne terfi etmiş ve burada dünyanın en lüks giyim mağazalarından birinin tohumunu atmış.

 

8. Michael Bloomberg – 48,2 Milyar Dolar – Otopark Görevlisi

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg fakir bir ailenin çocuğu olmasına rağmen John Hopkins Üniversitesi’nde okumayı başarmış ve aynı zamanda okulun otopark görevlisi olarak çalışmış. Daha sonra Wall Street’ta çalışmaya başlayan Bloomberg, veri güvenliği konusunda bir devrim yaratarak dünyanın en zengin insanlarından biri olmayı başarmış.

 

7. Oprah Winfrey – 2,9 Milyar Dolar – Market Personeli

Dünyanın en zengin kadınlarından biri olan Oprah Winfrey, gençlik yıllarında babasının berber dükkanının yanında bulunan bir markette çalışmış. Tennessee Üniversitesi’nde tam burslu okurken bu işi sürdüren Winfrey, 16 yaşında yerel bir radyo için haber bültenleri sunmaya başlamış ve daha sonra ABD medyasının en önemli isimlerinden biri olmuş.

 

6. Charles Schwab – 7,8 Milyar Dolar – Ceviz Toplayıcısı

Charles Schwab, şu anda dünyanın en önemli çelik üreticilerinden biri. Schwab çocukluk ve gençlik yıllarında ceviz toplayıp satarak harçlığını çıkarmış. Daha sonra tavuk yetiştirip yumurta da satan Schwab sonraki yıllarda golf sahalarında top toplayıcı olarak çalışmış.

 

5. Warren Buffett – 82,5 Milyar Dolar – Gazete Dağıtıcısı

Berkshire Hathaway’in kurucusu ve CEO’su olan Buffett dünyanın en zengin insanlarının başında geliyor. 13 yaşındayken bisikletiyle gazete dağıtan Buffett, lise yıllarında pinball makinesi alıp satmaya başlamış.

Mutlaka okuyun: Warren Buffet Hakkında Bilinmeyen 21 Gerçek

 

4. George Lucas – 5,2 Milyar Dolar – Stajyer Öğretmen

Star Wars serisinin yönetmeni George Lucas, belgesel konusunda deniz kuvvetleri öğrencilerine bir süre ders verdikten sonra Francis Coppola ile birlikte sinema kariyerine başlamış. Lucas bugün, dünyanın en zengin yönetmenlerinden biri.

 

3. Steve Jobs – 11 Milyar Dolar – HP Stajyeri

Steve Jobs, lisedeyken Hewlett Packard’da (HP) yaz stajı yapmış ve burada Apple’ın kurucu ortaklarından Steve Wozniak ile tanışmış. Daha sonra iPhone, iPad, iMac gibi icatlarıyla dünyanın en büyük şirketlerinden birini kuran Jobs, kurduğu animasyon şirketi Pixar’ın Walt Disney’e satarak da büyük bir servet elde etti.

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’ın İlham Verici Hayat Hikayesi

 

2. Bill Gates – 117 Milyar Dolar – Bilgisayar Programcısı

Bill Gates lise öğrencisiyken ufak bir şirkette bilgisayar programcısı olarak çalışmış. Daha sonrası Harvard’a giden ve bu okulu bırakan Gates, Microsoft’u kurarak dünyanın en zengin insanı oldu. Büyük ihtimalle siz de bir zamanlar sıradan bir bilgisayar programcısı olan Bill Gates’ın şirketi Microsoft tarafından geliştirilen bir işletim sistemi aracılığıyla okuyorsunuz bu yazıyı.

Mutlaka okuyun: Bill Gates’in Başarı Hikayesi

 

1.Michael Dell – 30,8 Milyar Dolar – Bulaşıkçı

Michael Dell, dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden biri olan Dell’in kurucusudur. 12 yaşında bir Çin restoranında bulaşıkçılık yapmaya başlayan Dell, daha sonra komiliğe yükselmiş. Komilikten sonra da restoran şefliğine yükselen Michael Dell,  daha sonra Meksika restoranında çalışmaya başlamış. Restoran işinden sonra telefonla Houston Post gazetesi aboneliği satan ve hatta eski bilgisayarları tamir edip kapı kapı satmaya çalışan Michael Dell, bugün dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden biri…

Mutlaka okuyun: Milyarder Michael Dell’in Muhteşem Hayatı

 

İlginizi çekebilir

Milyarderlerin İlk Meslekleri
Sahibini Sıfırdan Milyarder Yapmış İş Fikirleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir