Fırın ve Pastaneler İçin Etkili Pazarlama Yöntemleri

Pasta, börek, poğaça, kek, kurabiye, yani kısaca hamur işleri ülkemizde olmazsa olmaz kabul edilir.

Dünyanın en çok ekmek tüketen ülkelerinden biri olduğumuzu da belirtelim.

Hal böyle olunca hemen her sokakta bir fırın veya pastane bulunuyor. Bu da pastanecilik ve fırıncılık sektörlerinde yoğun bir rekabete neden oluyor.

Bu yazımızda pastane veya fırın sahibi kişilerin işletmelerine daha çok müşteri çekmek, daha çok satış yapmak konusunda bilmeleri gereken faydalı tavsiyeler sunmaya karar verdik biz de.

 

1. Trendleri Takip Edin

Yemek konusunda trendler gelip geçer. Örneğin son dönemlerde “lokma” çok popüler. Yine çiğ köfte, waffle gibi trendler de kalıcılık sağlamış durumda. Son yıllardaki en kalıcı yemek trendlerinden biri de glutensiz gıdalar. 2025 yılına kadar glutensiz gıda sektörünün 7 milyar dolarlık bir hacme ulaşması bekleniyor.

Siz de pastanenizde ya da fırınınızda glutensiz ürünler sunarak bu konuda hassasiyeti olan müşterileri kendinize çekebilirsiniz.

Yine insanların ne tür gıdalara daha çok eğilim gösterdiğini görmek için Buzzsumo, Ahrefs, Google Adwords gibi platformlar üzerinden arama yapabilirsiniz. Dükkanınıza gelen kişilere ve internetteki takipçilerinize kısa anketler yaparak organik, vegan, glutensiz, şekersiz, ekşi mayalı, tam tahıl gibi ürün çeşitleri hakkındaki fikirlerini alabilirsiniz. Örneğin müşterilerinizin büyük bir kısmı vegan ise siz de hamur ürünlerinizde hayvansal gıda kullanmamaya özen göstermelisiniz.

 

2. Ücretsiz Bir Şeyler Sunun

Pastaneniz veya fırınınız için özellikle sosyal medyada iyi bir etkileşim yaratmak istiyorsanız çekiliş veya yarışma düzenleyin.

Sosyal medyada yarışma ve çekiliş düzenleyerek hem takipçilerinizi işletmenizle daha sıkı bir ilişkiye sokarsınız hem de yeni kişiler sizin işletmenizden haberdar olur.

Örneğin Instagram’da insanlardan…

  • Kendi yaptıkları bir kekin fotoğrafını paylaşmalarını isteyebilirsiniz.
  • Gönderilerinizden birine yaratıcı bir açıklama yazmalarını isteyebilirsiniz.
  • Anket ya da quiz (bilgi yarışması) düzenleyebilirsiniz.

Bu tür minik yarışmalara insanlar ilgi gösterir ve bu tür yarışmaları arkadaşlarıyla paylaşır. Bu da sizin lehinize olur.

Tabii ki bu tür yarışmaların kazanına pastanenizden ya da fırınızdan güzel bir hediye sunarak ilgiyi daha da artırabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Instagram’da Nasıl Çekiliş Yapılır?

 

3. Takipçilerinizden Fikir Alın

İnsanlar sevdikleri markalara fikir ve feedback vermekten hoşlanır. Hele işin ucunda leziz yiyecekler varsa…

Örneğin cupcake yapacağınız zaman sosyal medyada anket düzenleyin. Müşterilerinizin birkaç farklı seçenek arasında seçim yapmasını, size fikir vermesini sağlayın. Bu sayede hem müşterilerinizi daha iyi tanımış olursunuz hem de onlara istediklerini verirsiniz.

Bir şeylere dahil olma duygusu çok güçlüdür. İnsanlar kendi fikirlerinin de yer aldığı bir ürünü satın alma konusunda diğer insanlara göre daha motive ve isteklidir. Yani kolektif bir çalışmaya özen göstermeniz çok iyi olur.

 

4. Müşteri Yorumlarını Paylaşın

Yapılan bir ankete göre insanların %86’sı yerel işletmeler hakkında yapılan yorumlara mutlaka bakıyor. Bu kişilerin %65’i ise bir işletme hakkında yapılan olumlu ve olumsuz yorumların o işletmeye gidip gitmeme konusunda etkili olduğunu belirtiyor.

İşte bu yüzden pastaneniz veya fırınınız hakkında yapılan olumlu yorumları daha görünür hale getirin.

Mesela sosyal medyada, Ekşi Sözlük’te, Twitter’da, Instagram’da hakkınızda yapılan yorumları gönderi haline getirin ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Ya da bu olumlu yorumların çıktısını alıp dükkanınızın farklı yerlerine asın.

Mutlaka okuyun: Toplumsal Kanıt İlkesi Nedir? Pazarlamada Nasıl Kullanılır?

 

5. Sosyal Medyaya Önem Verin

Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Tiktok gibi müşterilerinizin ve takipçilerinizin sık olduğu mecralarda siz de aktif olmalısınız. Ancak şunu unutmayın: Sosyal medyada insanlar kendilerine bir şey satılmasını istemez. İnsanlar sürekli promosyon ve kampanya haberleriyle boğuşmaktan hoşlanmaz.

Sosyal medya, içerik ve etkileşim bazlı olduğunda etkilidir. Etkileşim, kaliteli içerik ve dozunda promosyon ile etkili bir sosyal medya pazarlama kampanyası yürütebilirsiniz. Sosyal medyada paylaşacağınız içeriklerin ve fotoğrafların kaliteli, iştah açıcı ve profesyonel olması ise olmazsa olmazdır.

Sosyal medyaya ek olarak işletmenize bir web sitesi açmalı ve bu sitede düzenli olarak faydalı bilgiler sunmalısınız.

Örneğin poğaça tarifleri, limonata tarifleri, evde ekmek yapımı tarifleri gibi konularda yazılar yayınlayabilirsiniz. Bu yazıların işletmenize Google ve SEO nezdinde önemli katkılar sağlayacağını unutmayın.

Ayrıca Google’a “poğaça tarifleri” yazıldığında ilk sayfada sizin web sitenizin çıkması, insanlarda sizin güvenilir ve nezih bir işletme olduğunuz izlenimini de verir ki bu da yeni bir müşteri kazanmanız anlamına gelir.

Mutlaka okuyun: İçerik Pazarlaması Nedir? Nasıl Yapılır?

 

6. Yerel Etkinlikler Düzenleyin

Şehrinizdeki, semtinizdeki diğer insanlarla ve işletmelerle tanışmak ve sosyalleşmek, diğer bir deyişle çevre yapmak, işletmenizi tanıtmanın en iyi yollarından bir tanesidr.

Örneğin bağış kampanyalarına destek olabilir, önemli gün ve etkinliklerde stand açabilirsiniz.

Buna ek olarak pastanenizde ya da fırınınızda pasta, poğaça, hamur işi kursları düzenleyebilirsiniz. Bu sayede insanlara hem yeni bir şeyler öğretirsiniz hem de yeni müşteriler kazanmış olursunuz. İnsanlar mutfakta nelerin olup bittiğini gördüğünde işletmenizle daha sıkı bir bağ kurar. Çay içeceği, poğaça, ekmek alacağı zaman ilk önce sizi tercih eder.

 

7. Sadakat Programı Düzenleyin

İnsanların %79’u sadakat programına katıldığı markalardan alışveriş yapmaya devam ediyor. Ayrıca insanların %72’si memnun kaldığı bir sadakat programını arkadaşlarına tavsiye ediyor.

Sadakat programlarının işletmeniz üzerindeki olumlu etkisini görmezden gelme lüksünüz yok. Her şeyden önce sadakat programı kulaktan kulağa pazarlamanın en önemli bileşenlerinden bir tanesidir.

Mesela 9 adet poğaça alan bir müşteriye 10. poğaçayı ücretsiz verebilirsiniz.

Sizden 100 liralık alışveriş yapan müşterinize 2 liralık bakiye tanıyabilirsiniz. 50 liralık pasta alan bir müşterinize pastanenizde ücretsiz kahve ısmarlayabilirsiniz. Sabahları kahvaltısını düzenli olarak sizin pastanenizde yapan bir şirketin çalışanlarına çayı 2.5 liradan değil de 1.75 liradan sunabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Sadakat Programı Nasıl Oluşturulur?

 

8. Google Benim İşletmem Hesabı Açın

İnternette değeri en az takdir edilen pazarlama araçlarından biri belki de Google Benim İşletmem’dir.

Eğer hala bu aracı kullanmadıysanız derhal kullanmalısınız. Google Benim İşletmem hesabı sayesinde işletmeniz Google’da ve Google Maps’te yer alır.

İşletmeniz hakkında yorum yapılabilir, pastanenizde çekilen fotoğraflar herkesçe görülebilir, Google Maps’te işletmenizin adresi çok kolay bulunabilir.

Özellikle arama motoru optimizasyonu (SEO) bağlamında kafeniz için mutlaka Google Benim İşletmem hesabını ücretsiz olarak açın.

10 dakikada işletmeniz Google tarafından indekslenir ve arama sonuçlarında görüntülenebilir hale gelir.

Yani bu listede yer alan hiçbir tavsiyeye kulak asmasanız bile Google Benim İşletmem hesabı açmayı asla ve asla ihmal etmeyin.

Mutlaka okuyun: Google Benim İşletmem Nedir?

 

Sonuç

Yani bir pastaneyi ve fırını pazarlama alanında ihya edecek pek çok unsur bulunuyor. Bunları kısaca bir kere daha toparlarsak şunları diyebiliriz:

Müşterilerinize yönelik çekilişler düzenleyin. Onlara ücretsiz ufak tadımlıklar sunun. Popüler hamur ürünlerini takip edin. Müşterilerinizi ve takipçilerinizi ürün tasarımında işin içine dahil edin. Müşteri yorumlarını paylaşın. Blog yazarak insanlara hamur işi ve pastacılık konularında bilgiler verin.

Bir pastane ya da fırın işletmecisi olarak insanlarla dostane ve sıcak bir ilişki kurmalısınız. Yani sonuçta yiyecek ve hizmet sektöründe çalışıyorsunuz. Hırdavatçı ya da tamirci değilsiniz. İnsanların yemekten keyif aldığı pasta, börek gibi şeyler satıyorsunuz. Bu bağlamda insanlara sohbetinizle, hizmetinizle ve güleryüzünüzle de keyif vermelisiniz. Pasta, börek ve ekmek alanında insanların sürekli tercih ettiği, daimi müşterisi olduğu bir işletme olmaya çalışmak birincil vazifeniz olmalıdır. Bu da iyi bir iletişim ve güleryüzle olur.

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir