66 Adet En İyi Warren Buffett Sözleri

Amerika Nebraska’nın Omaha bölgesinde doğduğundan “ Omaha Kahini” olarak anılan Warren Buffett adeta bir bilgelik timsalidir. Belki de tarihteki gelmiş geçmiş en başarılı yatırımcıdır. Bu yüzden hemen herkesin ondan öğreneceği çok şey olduğunu söylesek abartmış olmayız.

Yazımızda Warren Buffett’ın ağzından dökülen ders niteliğindeki tavsilere yer vereceğiz.

Yatırım dünyasına ilişkin bir miktar bilgeliğe mi ihtiyacınız var? Ya da iyi bir insan olmak için ne yapmanız gerektiğini mi merak ediyorsunuz?

O halde doğru yerdesiniz. Warren Buffett size rehberlik edebilir. İşte sizlere bilgelik dolu Warren Buffett sözleri:


Kişisel Gelişim Üzerine Warren Buffett Sözleri

Buffett, insanın en büyük yatırımının kendine yaptığı yatırım olduğunu düşünüyor. Gününün büyük bir bölümünü okuyarak geçiren Buffett, başarısını çok okumasına ve farklı konularda bilgi sahibi olmasına borçlu olduğunu ifade ediyor.

1- Her gün oturup düşünmeye zaman ayırmak gerektiğine yürekten inanıyorum. Amerikan iş dünyasında bunun eksikliğini gözlemleyebiliyorum.

2- Ben pahalı otomobillerle ilgilenmiyorum. İnsanlara hava atmak gibi bir derdim yok. Yaşam maliyeti ile yaşam standartını birbirine karıştırmayın.

3- Yapacağınız en büyük yatırım, kendinize yaptığınız yatırımdır.

4- Tarihten öğrendiğimiz tek ders insanların tarihten bir şey öğrenmediğidir.

Her gün 500 sayfa okumaya çalışın. Öğrenmek bu şekilde birikerek gelişir, tıpkı bileşik faiz gibi. Bunu hepiniz yapabilirsiniz ama çoğunuzun üşenip yapmayacağından eminim.

5- Kendinize yatırım yapın. Sahip olduğunuz değeri %50 artırmanın en kolay yolu, etkili iletişim kurmayı öğrenmektir. Bu konuda başarısız olmak, hoşlandığınız bir kıza zifiri karanlıkta göz kırpmaya benzer; sonuçta hiçbir şey elde edemezsiniz. Dünyanın en zeki insanı da olsanız fikirlerinizi karşı tarafa iletemiyorsanız dünyanın en aptal insanından çok farkınız kalmaz.

6- Başarı için diğerlerinden daha zeki olmak zorunda değilsiniz, ancak daha disiplinli olmak zorundasınız.


Risk Almak Üzerine Warren Buffett Sözleri

7- “Risk, ne yaptığınızı bilmemekten kaynaklanır.”

8- “Bir gün kendinizi sürekli olarak sızdırmakta olan bir teknede bulursanız, enerjinizi sızıntının asıl kaynağı olan tekneyi değiştirmeye harcamanız sızıntılı bölgeleri yamamaya çalışmanızdan çok daha verimli olacaktır.”

9- Olağanüstü sonuçlar elde etmek için olağanüstü şeyler yapmanıza gerek yoktur.

10- Gelgit sonlandığında görüp görebileceğiniz tek şey kimin çıplak yüzdüğüdür.

11- Kendinizi kuyunun içinde bulduysanız yapmanız gereken en önemli şey kazmaktan vazgeçmektir.

12- Tüm yumurtaları aynı sepete koyun ancak sepete çok dikkat edin.

Olağanüstü sonuçlar elde etmek için olağanüstü şeyler yapmanıza gerek yoktur.

Pek çok insan yatırım yapmayı erteler, çünkü işe başlamadan önce her türlü sistemin nasıl çalıştığını anlamaları ya da çok miktarda paraya sahip olmaları gerektiğini düşünürler. Ancak yanılırlar. Şu anda sıfır yatırım bilgisi ve neredeyse sıfıra yakın bir parayla(minimum para yoktur) yatırım dünyasına adım atabilmeniz mümkündür.

Bu yüzden hemen işe koyulun. Hem de hiç vakit kaybetmeden. Zaman hızla geçiyor ve kişisel finansın en güçlü öğesi olan bileşik faizin layıkıyla işlemesi için zamana ihtiyacınız var.

Bu alıntı, yaşamın farklı pek çok yönü için de doğrudur. Sağlığınızı iyileştirmek için olağanüstü miktarda egzersiz yapmak zorunda değilsiniz veya spor dünyasına adım atmak için olağanüstü yetenekli bir sporcu olma zorunluluğunuz da yok. Mükemmel bir iş bulmak için gelmiş geçmiş en etkileyici öz geçmişi yazmak zorunda da değilsiniz. Ama öz geçmişinizi söz konusu işletmeye göndermeniz şart.

Gerçek aşkı bulmak için dünyanın en güzel kızı ya da en yakışıklı çocuğu olmak zorunda da değilsiniz. Olağanüstü sonuçlar almak istiyorsanız, sizi doğru yönlendirecek pek çok normal iş yapmanız yeterlidir.

Risk, ne yaptığınızı bilmemekten kaynaklanır.

Risk ve hesaplanmış risk arasında büyük bir fark vardır. Ancak bu fark yalnızca araştırma ve hazırlık sürecine ilişkindir. İşinizden ayrılıp yeni bir işe başlamak risklidir. Kurmak istediğiniz bu yeni işe yönelik bir talep olduğunu bilecek kadar yoğun bir araştırma süreci geçirmek ve işiniz para kazandırmaya başlayana kadar hali hazırda sahip olduğunuz işte 9-5 çalışmaya devam etmek ise hesaplanmış bir risktir.

Hakkında hiçbir şey bilmediğiniz bir şirkete veya anlamadığınız bir ürüne yatırım yapmak risklidir. Bir şirketin borç / öz sermaye oranını, fiyat / kazanç oranını araştırmak, liderlik gereksinimlerini bilmek ve tüm bunların ardından yatırım yapıp yapmamaya karar vermek ise hesaplanmış riske girer.


Değer Üzerine Warren Buffett Sözleri

13- Fiyat ne ödediğinizi, değer ise ne kazandığınızı ifade eder.

14- Bugünün yatırımı dünün büyümesinden kar etmez.

15- Hisse de olsa çorap da olsa bir şeyi fiyatı düşerken satın alırım.

Fiyat, ne ödediğinizi, değer ise ne kazandığınızı ifade eder.

Doğruluğuna inandığım finansal teorilerden biri de Sam Vimes’ın bot teorisidir. Bu teori fakir insanların zaman içinde zenginlere nazaran daha fazla para harcadıklarını iddia eder. Zengin insanlar daha uzun süre dayanacak daha kaliteli şeyler için çok daha fazla harcama yapabilirler. Yoksul insanların ise mevcut en ucuz seçeneği satın almaları gerekir ve bu ucuz seçenekler pek de kaliteli sayılamayacağından daha kaliteli olanlara oranla çok daha sık değiştirilmeleri şarttır.

Mobilya, ev aletleri, bilgisayar vb. nitelikte oldukça pahalı bir satın alma işlemi yapmanız gerekiyorsa elinizden gelenin en iyisini almalısınız-ki bunun anlamı asla en pahalı olanı almanız değildir. Bunun için para biriktirmek zorunda kalabilirsiniz, ancak ömürlük bir ürün satın alım her daim daha mantıklı olacaktır.

Yatırım söz konusu olduğunda ise fiyat ve değer konuları oldukça farklı bir anlama gelebilir. Fiyat; algı, korku ve doyumsuzluk gibi öğelere bağlı olarak değişebilir. Sizce herhangi bir hava yolu şirketi hisse fiyatlarının yolculardan birinin kasıtlı olarak çifte rezervasyon yapılmış bir uçakta skandallara konu olacak bir muamele görmesinin ardından düşüşü değeri mi yansıtır, yoksa virüs misali yayılan bir olaya tepki olarak mı doğmuştur?

Söz konusu hava yolu hisselerini satın almanız için en ideal zaman hikayenin patlak vermesinden sonraki bu zaman dilimi olmaz mıydı? Böyle bir olayın ardından halk öfkelenmiştir elbet, ama hepimiz her Allah’ın günü bazı şeylere öfkelenmez miyiz? Hatta öfke patlaması yaşadığımız şeyler birbiri ardına gelmez mi? Neyse ki dikkat süremiz oldukça kısadır. Bundan birkaç yıl sonra bu olayı hangi hava yolunun yaşadığını on kişiye sorsanız, kaç tanesi hatırlar sizce?

Hisse de olsa çorap da olsa bir şeyi fiyatı düşerken satın alırım.

Kaliteli ürünler mi satın almak istiyorsunuz?İndirimleri bekleyin! Büyük bir satın alım yapmanız gerekiyorsa, biraz araştırma yapın ve söz konusu ürünün ne zaman indirime gireceğini öğrenin. Örneğin, egzersiz ekipmanları alacaksanız doğru zaman yeni yıl temennilerinin en yoğun olduğu Aralık ve Ocak aylarıdır. Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar ise Nisan ayında indirime girerler.

İndirimlere yönelik bu araştırmayı tıpkı Warren Buffett’in önerdiği şekilde yaparsanız, kaliteli ürünler elde edebilir ve satın almak için doğru zamanı beklersiniz, söz konusu ürünü daha düşük bir fiyattan alabilirsiniz.


İnsanlar Üzerine Warren Buffett Sözleri

16- İtibar kazanmanız 20 yıl, onu mahvetmeniz ise yalnızca beş dakika sürer. Bunu anladığınızda bir şeyleri farklı yapmaya başlarsınız.

17- Kolay işleri zorlaştırmayı seven sapkın karakterli insanlar her daim olacaktır.

18- Sizden daha üstün özelliklere sahip insanlarla takılmanız çok daha iyidir. Davranışları sizinkinden daha iyi yönde gelişmiş olan ve sizi de o yöne doğru sürükleyebilecek yaşam ortakları seçmelisiniz.

19- Tanıdığım onca milyarderden öğrendiğim en önemli şey şudur: Para, insanın temel karakteristik özelliği neyse onu öne çıkarır. Görgüsüzsen, paran olduğunda da ‘milyarder bir görgüsüz’ olacaksın demektir

20- Benim yaşıma geldiyseniz ve kimse size karşı iyi duygular beslemiyorsa banka hesabınız ne denli büyük olursa olsun, hayatınız bir felaket demektir.

21- Başarılı insanlarla çok başarılı insanlar arasındaki temel fark, çok başarılı insanların hemen her şeye “hayır” demeleridir.

22- Dürüstlük çok pahalı bir hediyedir. Ucuz insanlardan böyle bir hediye beklemeyin.

23- Eğer hayır diyemiyorsanız zamanınızı kontrol edemezsiniz. İnsanların sizin gündeminizi belirlemelerine izin vermeyin.

Sizden daha üstün özelliklere sahip insanlarla takılmanız çok daha iyidir. Davranışları sizinkinden daha iyi yönde gelişmiş olan ve sizi de o yöne doğru sürükleyebilecek yaşam ortakları seçmelisiniz.

Muhtemelen hayatınızdaki her şey zaten iyi gidiyordur ama daha iyisini yapabilirsiniz. Kendinizi geliştirmenin bir diğer yolu da zamanınızı sizden çok daha iyi niteliklere sahip insanlarla geçirmektir. Hangi konuda olursa olsun her daim daha iyi olmaya odaklanın. Forma girmek mi istiyorsunuz? Bir koşu veya bisiklet kulübüne katılın. Daha iyi beslenmek mi istiyorsunuz, sadece iyi beslendiğiniz insanlarla yemek yiyin. Onlar sizi hamburger veya tatlılarla yoldan çıkarmaya çalışmazlar.

Kariyerinizi geliştirmek istiyorsanız, kendinize bir mentor edinin. En çok zaman harcadığınız beş insanın ortalaması olduğunuzu unutmayın. Sahip olduğunuz beş kişiye bir bakın. Bir arada olmak istediğiniz kişiler onlar mı? Olmadıklarını düşünüyorsanız, bir arada olacağınız farklı insanlar bulmaya çalışın.

İtibar kazanmak 20 yıl, onu mahvetmek ise yalnızca beş dakika sürer. Bunu anladığınızda bir şeyleri farklı yapmaya başlarsınız.

Hava yolları örneğini tekrar kullanalım. Hava yolunun evden uzakta bir hastanede ameliyat olması gereken bir çocuğu ücretsiz olarak uçurduğu zamanlar olduğunu varsayalım.Ya da evine geri dönecek askerlere birinci sınıf uçuş yapma hakkı verdiklerini de. Hayırseverlik amaçlı para bağışında bulunduklarından da bir o kadar emin olduğumuzu düşünelim.

Peki, hiç bu tarz bir hikaye duyduğunuzu hatırlıyor musunuz? Benim hatta hepimizin hatırlayabildiği tek şey, açgözlü hava yolu şirketinin fazla sattığı koltuklar nedeniyle bir yolcuyu tartaklamasından ibarettir.İyi şeyler çabuk unutulma eğiliminde olurken kötü deneyimler bir o kadar kalıcıdır.

Bugün herkesin cebinde bir cep telefonu var ve eğer aptalca veya skandallara layık bir şey yapıyorsanız birilerinin bunu kaydedip YouTube ya da Facebook’a koyması muhtemeldir. O zaman dua edin ki kimse sizi tanımasın ve kimliğinizi açık etmesin.

Bir yangından köpek yavrularını kurtarmak daha sonra da yavrulardan bazılarını sahiplendirmek için bir yerlere gidiyor olabilirsiniz, ancak yolculuğunuz esnasında birisine “ırkçı” derseniz, herkes sizi bu tavrınızla tanır. Buna hakkınızda Google araştırması yapacak olan potansiyel işverenler de dahildir.

Mutlaka okuyun: Warren Buffet’tan 11 Önemli Hayat Dersi
İş Hayatı Üzerine Warren Buffett Sözleri

24- 2 metrelik çubukların üstünden atlamayı hiç düşünmem: Üzerine rahatlıkla basabileceğim 1 metrelik çubuklar ararım.

25- İş dünyası söz konusu olduğunda dikiz aynası her zaman ön camdan daha temizdir.

26- Birinci sınıf insanları işe almak şirkette hiyerarşi kurmaktan, kimin kime rapor vereceğini belirlemekten çok daha önemlidir.

27- Çok fazla şeyi yanlış yapmadığınız sürece, hayatınızda yalnızca çok az şeyi doğru yapmanız yeterlidir.

28- Eğer işin ehli, tutkulu ve iyi karakterli bir yöneticiniz varsa, bu kişi günde 10 adet rapor gönderse bile öğle uykusuna zaman ayırabilirsiniz. Ancak sahtekar, ilgisiz bir yöneticiniz varsa bu kişinin varlığı bile sizin uykunuzu kaçırır.

29- Bir şirketin geleceğini o şirketin kültürü belirler.

30- Tutkulu olduğunuz konu hakkında iş aramaktan asla vazgeçmeyin.

31- Oyun ancak aklı sahada olanlarla kazanılır. Gözü sürekli skor tabelasında olanlarla değil.

32- İş dünyasında dikiz aynası daima ön camdan daha nettir.

33- Tahminler size tahminciler hakkında çok şey söyler ama gelecek hakkında hiçbir şey söylemez.

34- İş alım yapacağınız zaman adaylarda üç şeye dikkat edin: Uyum, zeka ve enerji. Eğer ilki yoksa, diğer iki özellik sizi öldürür. Uyum yeteneği olmayan bir tembelliğe ve ahmaklığa yatkındır.

2 metrelik çitlerin üstünden atlamayı hiç düşünmem: Üzerine rahatlıkla basabileceğim 1 metrelik çitler ararım.

Bu sözü birkaç şekilde yorumlayabiliriz. Bir iş çok zor halledilecek gibi duruyor ise daha kolay halledilebilir bir iş bulmaya çalışın. Veya söz konusu işi daha küçük parçalara ayırmayı deneyin. Bunu gerçekleştirmek için “% 1 yöntemi” kullanılabilir.Yöntemin amacı her gün dünden %1 oranında daha iyi iş çıkarmaktır.

%1’lik dilim 15 dakikadan kısa bir zaman dilimini ifade eder. Dün hiç egzersiz yapmadıysanız, bugün 15 dakika boyunca çalışabilir ve % 1’lik iyileşmenizi gerçekleştirebilirsiniz. Uygun miktarda egzersiz yapana kadar her geçen gün çalışmalarınıza bir 15 dakika daha ekler, böylece günlük % 1 oranında bir ilerleme kaydedebilirsiniz.

Bu küçük gelişmeler zaman içinde hem alışkanlıklarınız hem de yaşam tarzınıza ilişkin kayda değer bir fark yaratacaktır.

Çok fazla şeyi yanlış yapmadığınız sürece, hayatınızda yalnızca çok az şeyi doğru yapmanız yeterlidir.

Hiç kimse hiçbir zaman yaptığı her işte çok iyi olmayı başaramaz. Herkes hata yapabilir. Ama önemli olan ne konuda iyi olduğunuz ve hangi noktalarda hata yaptığınızı bilmektir. Erken davranır, yeterli sıklıkta yatırım yaparsanız, tonlarca para kazanmak için büyük ve etkileyici bir kariyere sahip olmanız gerekmez. Tıpkı akademik seviye olarak orta düzeyde bir öğrenci olsanız dahi büyük işlere imza atabileceğiniz gibi.

Kendinizi asla emekli olmak istemediğiniz bir işe ve ortalama bir kariyere sahip olup yatırım dünyasından uzak durmaya mahkum etmemelisiniz.

Mutlaka okuyun: İş Hayatıyla İlgili İlham Veren Sözler
Yatırım Üzerine Warren Buffet Sözleri

35- Kural 1: Asla para kaybetmeyin. Kural 2: Kural 1’i asla unutmayın.

36- Favori bekleme süremiz sonsuza kadardır.

37- Anlayamadığınız bir işe asla yatırım yapmayın.

38- Genelde bir aptalın dahi yönetebileceği düzeyde başarılı şirketlere yatırım yapmaya çalışıyorum.

39- Bugün gölgede oturabiliyorsanız, birileri uzun zaman önce bir ağaç diktiği içindir.

40-Geniş kapsamlı çeşitlilik sadece yatırımcıların ne yaptıklarını anlamadıkları durumlarda gereklidir.

41- Alışkanlık zinciri ancak ağırlıktan kırılma noktasına geldiğinde hissedilir.

42- Bir yatırımcının sahip olması gereken en büyük özellik, ölçülülüktür. Yani kalabalıkla olmaktan da kalabalığa karşı olmaktan da zevk almayan biri olmanız gerek.

43- İnsanlar bir hisse senedine başkaları da ilgi duyunca yönelir. Ancak popüler bir hisse senedini alıp başarılı olmak zordur. Kimse ilgilenmiyorken aldığınız hisseler size başarı sağlar.

44- Yatırımcı olmak için atomu parçalamanız gerekmez. Borsa, 160 IQ’lu birinin 130 IQ’lu birini yendiği bir oyun değildir.

45- Vasat bir şirketi uygun bir fiyata almaktansa harika bir şirketi yüksek fiyattan satın almayı tercih ederim.

46- Mantığı kolay kazanılan para kadar yoldan çıkaran bir şey yoktur.

47- 10 yaşındayken Omaha halk kütüphanesinde yatırımcılıkla tüm kitapları iki kere okumuştum. Kafanızı birbiriyle çelişen farklı fikirlerle doldurmalı ve hangisinin daha mantıklı olduğunu bulmalısınız. Yüzme öğrenmek için suya direkt atlamalısınız. Yani ufak bir parayla yatırımcılığa girmelisiniz. Hisse senedine yatırım yapmak romantik bir roman okumak gibidir. Kısa süre içinde sevip sevmediğiniz anlarsınız.

48- Borsa parayı sabırsız olandan alıp sabırlı olana teslim eden bir araçtır.

49- Yaygın korku bir yatırımcının en iyi dostudur çünkü kelepir fiyatı yakalama fırsatı sağlar.

50- Gazeteciler ne kadar zeki olursa toplum da o kadar zeki olur. İnsanlar bir anlamda bilgilenmek için gazete okur. Öğretmen ne kadar iyiyse öğrenci de o kadar başarılı olur.

51- Ancak 10 yıl boyunca elinizde tutmaktan memnun olacağınız şeylere yatırım yapın.

52- Zaman başarılı şirketlerin dostu, vasat şirketlerin düşmanıdır.

53- Her şeye dair bir formülü olan ahmaklara dikkat edin.

54- Fırsat ansızın çıkagelir. Gökten altın yağarken kova tutun, tas değil.

55- Yıllık sonuçları ciddiye almayın. En az 4-5 yıllık ortalamaya odaklanın.

56- Yatırımın olayı doğru zamanda doğru şirkete yatırım yapmak ve bu şirketler başarılı olduğu müddetçe yatırımı muhafaza etmektir.

57- Uyurken para kazanmanın bir yolunu bulmazsanız ölene dek para kazanmak için çalışmak zorunda olursunuz.

58- Başkaları açgözlüyken korkun ve geride durun, başkaları korkarken ise açgözlü olun.

59- Yatırımcılar masraf ve heyecanın en büyük düşmanları olduğunu fark etmelidir.

60- Başarılı yatırım; zaman, disiplin ve sabır işidir. Dokuz kadını bir aya getirerek bir ayda bebek sahibi olamazsınız. İyi şeyler zaman alır.

61- Wall Street, Rolls Royce’a binen insanların metro kullanan insanlardan tavsiye aldığı tek yerdir.

62- Şirketin parasını kaybedin, anlayış gösteririm. Ancak şirketin saygınlığını zedelerseniz asla affetmem.

Başkaları aç gözlü olduğunda korkun ve geride durun, başkaları korktuğunda ise aç gözlü olun.

İnsanlar aç gözlü davrandıklarında hisse senedi fiyatları yükselir. Korktuklarında ise senet fiyatları düşer. Sürüyü takip edip açgözlülük yaparsanız, bir hisse senedi için şişirilmiş, fahiş rakamlar ödemeniz muhtemeldir. Bu nedenle sürüye karşı gelirseniz, çok şey kazanabilirsiniz.

Bu tarz bir durum Ekim 2013’te Tesla’nın başına gelmişti. İnsanlar Tesla arabalarının ölüm tuzağı olmasından korkuyorlardı. Hisse değerleri hisse başına 12 dolar düştü ve olanların kamuoyuna açıklanmasından kısa süre sonra da 181 dolarla kapanış yaptı. Bu, hisse senedi satın almak için harika bir fırsattı. Şu anda Tesla’nın hisse değeri hisse başına tam 339,85 $.

2008’deki konut faciasından önce herkes maddi olarak karşılayamayacağı evleri satın alıyorlardı. Çıldırmış olduğumu düşünebilirsiniz, ama durum tam olarak buydu. Fakat sonra bir iflas durumu meydana geldi ve insanlar aç gözlülüklerinden ötürü acımasızca cezalandırıldılar.

Bugün gölgede oturabiliyorsanız, birileri uzun zaman önce bir ağaç diktiği içindir.

Uzun vadeli düşünme (ve yatırım yapma) ve planlama, bizi gelecekte kazanacağımız ödüllere hazırlar. Bugün 500 TL biriktirip bir yatırım hesabı açtıysanız ve buna her ay 500 TL daha eklerseniz, yılda 6.000 TL kazanmış olursunuz. Bu paraya gelecek 20 yıl boyunca ortalama yüzde 7 faiz işletirseniz, yaklaşık 265.000 TL’nin sahibi olursunuz!

Yatırım için geç kalmışsanız, bu miktarı iki katına çıkarmayı deneyebilir, başlangıç için 1.000 TL ile aylık 1.000 TL olarak belirleyeceğiniz yatırım miktarınızı (yılda 12.000 TL) bu sefer on yıllık bir süre için bankaya yatırabilirdiniz, böylelikle kazancınız 179.000 TL daha fazla olurdu. Anlayacağınız, bir ağacın erken dikilmesinin yerini başka hiçbir şey tutamaz.

Mutlaka okuyun: Warren Buffett’ten Acemi Yatırımcılara Tavsiyeler
Borç ve Para Harcama Üzerine Warren Buffet Sözleri

Buffett’in borç karşıtı bir insan olduğunu biliyoruz. Buffett uzun zamandır yatırımcılara özellikle hisse senedi alırken borçlanmamaları önerisinde bulunuyor.

İhtiyaç duymadığınız şeyler satın alırsanız, kısa zaman içinde ihtiyacınız olan şeyleri satmak zorunda kalırsınız.

62- %20 faizle para alırsanız kar edemezsiniz.

63- Eğer zekiyseniz borçlanmadan para kazanırsınız.

64- Harcamalarınızdan kalanı saklamak yerine tasarruflarınızdan kalanı harcayın.


Warren Buffett Gibi Olmak

Warren Buffett’a ait tüm bu alıntılar tamamen sağduyulu bir bakış açısını yansıtmıyor mu? Üstelik kendisi herkesten daha zeki olduğunu da iddia etmiyor (olmasına rağmen), yalnızca yatırım yaparken sağduyuya ve bazı temel ilkelere bağlı kalmayı tercih ediyor.

Bonus:İlginizi çekebilir

Warren Buffet Tavsiyeleri

Finansal Eğitiminize Yatırım Yapmak Yapacağınız En İyi Yatırımdır!

Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir