Gereksiz korna çalan ve gürültü kirliliği yapan sürücülere çözüm: Hornet sistemi

Dünyanın dört bir tarafında en başarılı inovasyon projelerini ve iş fikirlerini araştrımaya devam ediyoruz. Hâlihazırda hız yapan araçların fotoğraflarını otomatik olan çeken radar sistemlerine sahibiz ancak ya bir araç çok gürültü yaparsa? Bu gürültüye yüksek müzik sesine sahip araçlar veya çok sık basılan kornaları dâhil edebiliriz. Hornet Şirketi ise bu sektörün öncülerinden ve Hornet Gelişmiş Gürültü Kontrol Sistemi (Hornet Advanced Noise Control System) çok yakında bu sorunun da çaresine bakıyor olacak.

Amaçlanan yöntem ise, tekli insansız Hornet sistemlerinin yoğun kavşaklar ya da popüler sokak ve caddeler gibi şehrin belirli yerlerine kurulması. Bu durumda çok gürültü yapan araçlar, gerçek zamanlı olarak video ile kayıt altına alınacak (plakası ile birlikte) ve daha sonradan da merkezi bir dağıtıcı ile bu araç sahiplerinin hanelerine ilgili cezalar gönderilecek.

 

Sistem nasıl çalışıyor?

Her sistem, bir video kamera ile birlikte birbirinden ayrı birkaç mikrofondan oluşmaktadır. Alışılmadık bir gürültü tespit edildiğinde, sistemin yazılımı her mikrofona gelen sesleri değerlendirerek sesin kaynağını nanosaniyeler içerisinde belirlemektedir. Mikrofonlara ulaşan seslerin zamanlarını karşılaştırarak gürültü kaynağının koordinatlarını belirlemek mümkündür.

Kameranın yeri ve açısı bilindiğinden (buna bağlı olarak da mikrofonların yerleri de bilinmektedir) ilgili video görüntüsünde sorunu yaratan aracın hangisi olduğunu belirlemek mümkündür.

Benzer sistemler her ne kadar olsa da, Hornet CEO’su girişimci Robert Vatcher kendi şirketinin teknolojisinin daha önce üretilen diğer her şeyden çok daha hassas olduğunu söylemektedir. Kullanılan tescilli algoritmalar sayesinde bir sesin kaynağı aşağı yukarı 25 mm’lik bir sapma ile tespit edilebilinmektedir. Aslında girişimci, sistemin savaşlarda keskin nişancıların yerlerini tespit etmek için bile kullanılabileceğini savunuyor.

Bu arada şirket bu sistemi pilot proje bazında denemeye istekli belediyeler de aradığını açıkladı. New York Belediyesi ise çoktan bu sistemi test edecek belediyelerden biri olmak istediğini belirtti.

İnovatif iş fikri hakkında detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Siz değerli okuyucularımı için başarılı inovatif iş fikirlerini ve projelerini araştırmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Yaratıcı inovasyon projeleri
Başarılı iş fikirleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir