Erkeklere Özel Makyaj Seti

Hemen hemen herkes makyaj ve güzellik ürünlerinin sadece kadınlar için üretildiğini düşünür. Fakat görünen o ki bir şirket, bu yaygın düşüncenin aksine erkekler için de niş bir pazarın var olduğuna inanıyor. Bunun için de şirket yakın zamanda “erkekler için” anlamına gelen “Formen” isimli bir ürün tasarladı. Ürün temel olarak erkeklerin yüzlerindeki bazı sorunlu bölgelerin üstesinden gelmesini sağlayan bir dizi cilt bakım ve makyaj ürününden oluşuyor.

Andrew Grella lise mezuniyetinin olduğu gün erkek öğrencilerin makyaja duydukları ihtiyacı fark ettiğinde kendisinin aklına böyle bir iş fikri gelmiş. Elbette hiç kimse hayatının en önemli partisine sivilce dolu bir yüzle katılmayı istemez. Grella, sivilce sorununu çözmenin bir yolunu bulmamış olsaydı muhtemelen partiye bu şekilde katılmak zorunda kalacaktı.

“Annemin yanına gittiğimde söylediği şey bana ‘Sana biraz makyaj yapayım’ olmuştu. Bir an için benimle alay ettiğini düşündüm.” diyor genç girişimci ve ekliyor: “Bu yüzden sivilce problemimi çözebilecek ve özellikle erkekler için üretilmiş birkaç ürün bulabileceğimi düşünerek en yakın alışveriş merkezine gittim.” Fakat mağazanın kozmetik reyonlarında tek bir erkek ürünü ile bile karşılaşmamıştı. Durum onun için tam bir yenilgiydi, eve döndü ve annesinin makyaj malzemelerini yüzünde denemesine izin verdi.

Sonuç Andrew için oldukça şaşırtıcıydı, makyaj sayesinde yüzündeki tüm sivilceleri başarılı şekilde gizleyebilmişti. Bu durum onu erkekler için tasarlanmış makyaj seti fikrine yöneltti. “Cildim için yapılabilecekleri gördükten sonra neden o zamana kadar erkekler için herhangi özel bir ürünün üretilmediğini düşünmeye başladım.” diyor başarılı girişimci. Bu nedenle henüz Ryerson Üniversitesi’nde öğrenciyken erkekler için makyaj ve cilt bakım ürünleri tasarlamak üzere kendi şirketini kurdu, şirket daha sonra Formen adını aldı.

İşe önce Pazar araştırması yaparak başladı çünkü pazarda erkek makyajına ve cilt bakımına ilişkin müşteri ilgisinin olup olmadığından emin olmak istiyordu. Birçok erkeğin karşı karşıya kaldığı problemlere odaklanmaya ve kişinin genel görünümü yerine bu spesifik problemlerin çözümüne yönelik ürünler yaratmaya karar verdi.

erkekler-icin-makyaj

Formen seti şu anda dört üründen oluşuyor: kapatıcı, pudra, gözaltı kapatıcısı ve renk dengeleyici krem. Her biri yüzünüzde herhangi bir makyaj izlenimi oluşturmaksızın spesifik bir problemin çözümüne yönelik şekilde tasarlanmış.
“Kadınlar için kozmetik çok farklı şekillerde uygulanabilir bir alan, kadınsanız sadece mavi göz farı sürerek görünüşünü değiştirmeniz mümkün olabilir.” diyor Andrew ve ekliyor: “Bizim ürünümüz ise daha çok problemleree odaklanan bir ürün. Yüzünüz gereğinden fazla parlıyorsa pudra ürünümüz bu sorunu çözecektir. Yarı saydam özelliği sayesinde ise kimse makyaj yaptığınızı anlamayacaktır.”

Formen, Kanada menşeli bir şirket fakat Grella ürünlerini dünyanın en başarılı makyaj ve cilt bakım pazarı olan Güney Kore pazarına da taşımak istiyor. Çünkü burada başarı sağladığı takdirde diğer tüm marketlerde de başarılı olacağına inanıyor. Başarılı girişimcinin nihai hedefi ise global pazara yayılmak ve bir gün herhangi bir ülkede herhangi bir kozmetik mağazasına girdiğinde raflardaki ürünlere bakıp “işte benim ürünlerim” diyebilmek.

Yakın zamanda bir dizi erkek kamera karşısına çıkıp Formen ürünlerini denedi ve elde ettikleri sonuçlar oldukça iddialıydı. Aşağıda bununla ilgili hazırlanmış videoyu bulabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Başarılı Girişimcilik Örnekleri
Başarılı Olmuş En İlginç İş Fikirleri
Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir