Evde Sebze Yetiştirmeye Ne Dersiniz?

Minik apartman dairelerinde yaşayan bizler; ah, bir bahçemiz olsa da, sebze yetiştirsek diye iç geçirip dururuz. Foop isimli ürün, bir Japon firması olan C’estec tarafından tam da bunun için geliştirildi. Böylelikle evlerimizde artık sebze yetiştirebileceğiz.

Foop (yemek ve insan kelimelerinin birleşimiyle üretilmiş bir isim) ufak boyutlarda, topraksız kullanılan bir tarım kitidir. Kullanıcıların toprak yerine, suda bitki yetiştirmelerine olanak tanır.

Tasarımcıları Foop’la, sevilen yeşil yapraklı sebzeleri yetiştirebileceğimizi söylüyor. Örnek olarak: marul, roka, fesleğen, maydonoz vb.

Başarılı bir iş fikri olan Foop’un şık ahşap tasarımı, Japonya’nın en ünlü ahşap işçiliği bölgelerinden biri olan Gifu eyaletine bağlı Hida kentinde yaşayan zanaatkârlarca yapıldı. Cihazın bir de plastik ön yüzü var ki, bu sayede ürünlerinizin büyüme sürecini, buradan kontrol edebiliyorsunuz. Foop üzerinde, hiçbir düğme bulunmuyor çünkü cihazın ısı, nem, ışık, su seviyesi gibi tüm ayarlamaları bir akılı telefon uygulaması vasıtasıyla yapılıyor. Foop ayrıca düzenli olarak cep telefonunuza, bitkilerinizin büyüme evreleri hakkında ve gelişim süreçlerinin tamamlandığına dair mesaj gönderiyor.

C’estec bu cihazı, Tokyo gibi kalabalık şehirlerde yaşayan ve hem bahçeden, hem de bahçecilik bilgilerinden yoksun olan insanlar için geliştirdi. Bu nedenle, kullanımı oldukça kolay. Bu kompakt cihaz, içerisine bitki numunelerini yerleştireceğiniz, çok sayıda nem tutucu sünger yuvaya sahip. İşlem tamamlandıktan sonra tek yapmanız gereken Foop’unuzu cep telefonunuza bağlamak. Ardından telefona bitkinin ne kadar zamanda gelişeceğine dair bir bilgi ulaşıyor. Bahçecilikten anlayan kişiler içinbu akıllı telefon uygulamasını kullanarak ışık, ısı ve nem gibi ayarlarda değişiklik yapabilme imkânı var.

evde-sebze-yetistirme

Bitkilerin, en uygun şartlarda büyümesini sağlamak amacıyla Foop çok sayıda özellikle donatılmış. Bunlar, LED lambalar, fanlar, karbon dioksit sensörler ve suya oksijen göndermeye yarayan küçük bir pompadan oluşmaktadır. Sık sık Foop’tan telefonunuza gelen mesajları kontrol etmek istemiyorsanız; cihazın üzerinde bulunan LED aydınlatmalı minik ekrandan bitkinizin durumu hakkındaki 20 farklı göstergeyi izleyebilirsiniz. Bitkiniz tamamen olgunlaştığında, tek yapmanız gereken kapağı açmak ve tepsiyi dışarı çıkarıp evde yetiştirdiğiniz bitkinin tadına varmak.

İnovatif iş fikri Foop, resmi olarak Eylül ayında piyasaya sürülecek fakat C’estec şimdiden, ön siparişleri almaya başladı. Bu cihazı satın almak için 38 bin Japon yeni yani 360 dolar ödemeniz gerekecek. Bu cihazdan sipariş etmek istiyorsanız acele etmelisiniz çünkü piyasaya şimdilik yalnızca 100 adet ürün sürülecek.

Dünyanın dört bir yanından doğa dostu iş fikirlerini ve dikkat çeken girişimcilik ürünlerini araştırmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Evde Sebze Yetiştirmek İsteyenlere
Dikey Tarım Marketlere Taşınıyor!

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir