Süper Zengin Olmanın 7 Altın Kuralı

milyoner-olmak

Şu anda bir milyoner olduğunuzu hayal edin.

İstediğiniz her şeyi satın alma şansınız var. Lüks bir yaşama kavuştunuz: arabalar, istediğiniz kadar ve çeşitte yiyecekler, giysiler, evler ve paranın satın alabileceği tüm güzel şeyler. Para, beraberinde bol arkadaş ve saygınlık getirir. Dahası, bir anda, tüm maddi sorunlarınız ortadan kalkar. Para, size hep hayal ettiğiniz özgürlüğü kazandırır.

Tüm bunlara kavuşmak için zengin olmanın bir yolunu bulmalı ve bu yolda başarılı olmalısınız. Bu yol ister spor, ister sağlık ya da hayvanlarla ilgili olsun, eninde sonunda hayatınızı adayacağınız, bir şey bulup onu bir şekilde paraya çevirebilmelisiniz.

Eğer hatırı sayılır bir iş fikriniz varsa, rakiplerinizi kolayca alt edebilir, hedefinize doğrudan ulaşabilirsiniz. Ancak bunun için bazı yeteneklere sahip olmanız gerekir. Kim olduğunuzla, kim olmak istediğiniz arasındaki mesafeyi yetenekleriniz ve özgüveniniz belirler. Yani hayallerinizi gerçekleştirmek için yeteneklerinizi keşfetmeli ve geliştirmelisiniz.

Yeteneklerinizi nasıl keşfetmeyi düşünüyorsunuz? Hayallerinizin işine kavuşmadan önce, yapmanız gereken birkaç şey vardır. İnsanlar bana zengin olmanın yollarını sorup duruyorlar. İşte size süper zengin olmak için gerekli olan 7 ana kural:

 

1. Ani Büyüme

Tipik bir çalışan, her yıl maaşında asgari bir artış bekler. Diğer bir deyişle, eğer o yıl 40 bin TL kazanmışsanız, ertesi yıl 45 bin TL kazanmayı beklersiniz fakat böyle minik artışlarla milyoner olamazsınız. Aksine maaşınızı her yıl ikiye üçe katlamak gibi ani ve aşırı büyümeyi hedeflemelisiniz.

Ani büyüme yalnızca bilgi ve deneyimle oluşabilir. Bu nedenle öğrenmeye hevesli olmalı ve kendinizi geliştirmeye başlamalısınız. Gelecek beş yıl içerisinde, bir milyoner olma hedefiniz varsa, sıradan günlük yaşantınızdan sıyrılmalı ve bunun için emek sarf etmelisiniz. İlk olarak, kendi kendinizin efendisi olmalıs sonra da kendinizi işinize adamalısınız. Büyümek için kendinizi tanımanız şarttır.

Mutlaka Okuyun: Paranızı maddi şeyler için değil, deneyimler için harcayın!

 

2. Günlük kazancınızı belirleyin

Müşterilerimden biri, kendisine günlük ücretini söylediğimde çok etkilenmişti. Bir doktor olarak yılda 100 bin TL kazanıyordu. Ben ona bu miktarın günde yaklaşık 400 TL ettiğini söyledim ve günlük kazancını 1000 TL’ye çıkartmanın yollarını anlattım.

(Günlük kazancını hesaplayabilmek için 100 bin TL’yi 250 iş gününe böldüm.)

Doktor şu anda, günde 4 bin TL kazanıyor. Bu da onu yıllık kazancıyla milyoner sınıfına sokuyor.

 

3. Ne kadar çok müşteri o kadar çok kazanç

Eğer 1 milyon TL kazanmak istiyorsanız bir milyon insana ulaşacaksınız. Bunun anlamı, ne kadar çok müşteri o kadar çok kazanç. Büyük liderlere baktığınızda, çoğunun ürünlerini ve hizmetlerini ölçeklendirdiğini yani fiyatlarını düşürüp büyük kitlelere hitap ettiklerini görürsünüz. Günlük kazancınızı yükseltmeyi hedeflediğiniz gibi günlük müşteri sayınızı artırmayı hedeflemelisiniz. Bir araştırmaya göre ortalama bir insan, günde 27 insanla iletişim kurmaktadır. Siz bu sayıyı yükseltmek için neler yapardınız? İnternet sayesinde, daha yüksek sayıda insana ulaşma imkânınız vardır. Bu da daha büyük bir gelir elde etmek demektir. Kazancınızı artırmak için ulaştığınız insan sayısını artırın. Milyonlarca insana ulaşan kişiler, milyonlarca TL kazanmaktadırlar.

 

4. Paranın tadını çıkarın

Bazı para hocalarının, şöyle dediklerini duymaktayım, “Her gün bir bardak latteye 10 TL vermekten vazgeçerseniz, bir gün milyoner olabilirsiniz.” Bence bu felsefe tamamen yanlıştır çünkü bu size zenginliğin tadını unutturur. Başka bir deyişle, sürekli olarak şunu söylemek: “Bu kahveyi içmemeliyim çünkü buna harcadığım parayla bir gün zengin olacağım!” tam anlamıyla saçmalıktır. Oysa şöyle söylemek gerekir: “Madem param var, şu anın tadını çıkarayım. Lattemi içerken, para kazanmanın yollarını düşünebilirim ve para kazandıkça, istediğim kadar latte içebilirim. ”

Kendinizi şımartıp, 10 TL vererek bir bardak latte içtiğinizde, evrene şu mesajı veriyorsunuz,”Lütfen bir bardak daha latte!” Zenginliği bir yaşam biçimi olarak kabul etiğinizde, zihniniz size böyle bir yaşamı elde etmek için neler yapmanız gerektiğini fısıldar.

 

5. 100 kuralı

İnsanlar bana şunu sorup duruyorlar, “Nasıl oluyor da, konuşma yaparak para kazanıyorsunuz?” ya da “Dergilere kapak olmayı ya da dergi sayfalarında yer almayı nasıl başarıyorsunuz?” gibi. Aslına bakılacak olursa, eğer yaptığınız işte en iyi olmak için sürekli olarak kendinizi yenilerseniz, gayet kolay. Şöyle söyleyeyim; eğer herhangi bir işte 100 çekerseniz, o işin uzman olacak yetiye sahipsiniz demektir. İşinizde uzman olarak anılmak, size hizmetleriniz karşılığında, yüksek bedeller ödenmesi imkânını sağlar. 100 kuralının sırrı, bunu 12 ay içerisinde gerçekleştirmektir. Örneğin 12 ay içerisinde, belirli bir konu üzerine 100 kitap okursanız bir uzman olabilirsiniz. Bir yıl içerisinde, 100 konuşma yapabilecek kapasiteye sahipseniz bunun karşılığını alırsınız.

12 ay içerisinde, 100 makale yazarsanız fark edilirsiniz, 100 defa ağır egzersiz yaparsanız kas yaparsınız. 100 kuralı çoğu yetenek geliştirme aktivitesi için geçerlidir.

 

6. İşlerinde uzman kişilerin yer aldığı üst sınıfa dâhil olun

Milyoner olmak için sıradanlıktan uzak olmak zorundasınız. Bunun anlamı, ortalama insanları, yerleri ve şeyleri terk etmeniz gerektiğidir. Bu, aileniz ya da arkadaşlarınız olsa bile. Bunu da işinde uzman kişilerin yanında durmaya başlayarak başarabilirsiniz. Endüstri liderlerine yakın durdukça ortalama insanlar, otomatik olarak hayatınızdan çıkarlar.

Bir amatör ile profesyonel arasındaki fark, işe aldıkları kişilerden belli olur. Amatörlerin çoğu, işlerinde fazla ilerleyemez çünkü yalnız çalışırlar! Bir sonraki seviyeye çıkmak istiyorsanız sektörde en iyi konumdaki, en iyi adamları işe almak zorundasınız. Bunu yaptığınızda, sonuçlar belirgin olarak yüz güldürücü olur.

 

7. Kendinize yeni görevler belirleyin

Başarının sırrı, kendinize yeni görevler belirlemekte yatar. Kendinize yeni görevler belirledikçe, diğerleri için de yeni görevler oluşturursunuz. İnsanlara iş kapısı açıldıkça, refah seviyesi artar. Siz birilerine iş sağladıkça, işinizi geliştirirsiniz ve müşteri sayınız artar.

Milyonerler her zaman kendilerine yeni görevler belirlerler çünkü her zaman gerçekleştirmek istedikleri yeni fikirleri vardır. Fikirleri hayata geçirme isteği ağır bastıkça, bunun için işe yeni çalışanlar alırlar. Sabit ücretle, sabit işleri yapacak insanlar her zaman vardır. Aslına bakacak olursak dünyadaki insanların % 10’u girişimciyken, % 90’ı sıradan çalışandır.

Yazımda, size yepyeni fikirler sundum, siz de bu fikirleri uygulamaya başlayabilirsiniz. Hangilerini kullanmayı düşünüyorsunuz? Peki, bunları nasıl kullanacaksınız? Başarının altın kurallarını uygulamaya başladıkça başarının eşsiz havasını soluyacaksınız.

 

İlginizi çekebilir

Küçük Bir İşletmeyle 1 Milyon TL Kazanmak
İlk Milyonunuzu Kazanmanızı Sağlayacak 5 Adım

Borsa Nasıl Oynanır?

İş Fikirleri

Evde Para Kazanma Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir