Kickstarter’da Başarıya Ulaşmış Tuhaf Girişimcilik Ürünleri

kitle-fonlaması

Şahane bir ürün fikriniz olmasına rağmen bunu gerçeğe dönüştürmek için kaynak sıkıntısı çekiyorsanız, Kickstarter ya da Ingiegogo gibi kitlesel fonlama (crowdfunding) siteleri harika çıkış yolları sunabilir size.

Elbette her Kickstarter projesi istenen ölçüde fonlanamıyor, ancak geçmişte bazı garip kampanyalar bu platform aracılığı ile başarıya ulaştı. Patates salatası kampanyası bile 55.000 dolar kaynak elde etmeyi başardı. Bazı kampanyalar çok parlak, bazıları gerçekten muhteşem ve bazıları da gerçekten çok tuhaf. İnsanların neden bu tuhaf kampanyaları desteklediğini anlamakta güçlük çekebilirsiniz.

Ortaya çıkan ürünler ne kadar garip olsa da Kickstarter topluluğu tarafından hayata geçirildi. İşte o ürünlerden bazıları:

 

Emojilerle okunan kitap

emoji-kitap

Bu projeyle birlikte balina emojilerine artık asla aynı gözle bakamazsınız. Projenin sahibi Fred Beneson, Herman Mellville’in meşhur romanı Moby Dick’i emojilere çevirmek arzusundaydı. Koca bir kitabı kelimeler yerine emojiler aracılığı ile okuduğunuzu bir hayal edin… Şayet fikir hoşunuza gittiyse şanslısınız,çünkü fikir 2009’da gerçeğe döndü. Kickstarter’da 3500 dolarlık bir miktar talep ediliyordu. 83 destekçi sayesinde 3676 dolarlık bir hasılat oldu. Şu anda “Emoji Dick” adlı kitabın siyah beyaz ve karton kapaklı versiyonunu 40 dolara; renkli ve kalın kapaklı versiyonunu ise 200 dolara satın alabilirsiniz.

 

5  O’Clock Shadow

garip-kickstarter-projeleri-2

Kampanyanın arkasındaki girişimci Tessa Rushton, projeyi “el örgüsü işlevsel sakal maskesi” olarak tanımlıyor. Pamuk ve polyester karışımı sakal görünümlü maskenin amacı soğuk havalarda kafayı sıcak tutmak. Kampanyaya 2012 yılında, 25 destekçi tarafından toplamda 3120 dolar destek sağlandı.

 

Et Sabunu

garip-kickstarter-projeleri-3

Alli Dryer isimli girişimci, “eti ve kokusunu sevenler için bir sabun olsaydı nasıl olurdu” fikrinden hareketle çıktığı yolda bu ilginç ürünü geliştirdi.  Et sabunu, adından anlaşıldığı üzere hayvansal yağ ve ürünlerle üretiliyor. Hiçbir koruyucu madde içermiyor. Hem ellerinizi temizliyor ve hem de et gibi kokmalarını sağlıyor! 2011’de açılan kampanyanın hedefi 1500 dolar iken 42 destekçi sayesinde 1905 dolar hasılat yapmış.

 

Kristal Domuz Pastırması

garip-kickstarter-projeleri-4

Etten bahsetmişken, bu kampanya kullanıcılarına domuz pastırmasını aksesuar olarak takma imkanı sunuyor. Fikir babası Greg Kiesow “etlerin en lezzetlisine heykel olarak bir göndermede bulunmak için” kampanyayı  başlattıkları söylüyor. Dayanıklı heykelcikler şeklindeki pastırmalar, akrilik plastikten yapılıyor. Kiesow ve eşi, bu heykelcikleri yılbaşı ve doğumgünü süsü olarak yapmaya başladıklarını söylüyor. Kampanya 2012 yılında 2000 dolar hedefiyle yola çıkıp 49 destekçinin yardımıyla 2786 dolar para toplamış.

 

Silahsal Mutfak Aletleri (Combat Kitchenware)

garip-kickstarter-projeleri-9

Game of Thrones hayranları bu kampanyadan çok hoşlanacaklar. Kampanyada normal tavalar, savaş aletlerine çevriliyor. Sacayakları Viking kalkanlarına, tavalar da sap eklenerek kılıçlara çevriliyor. Morlock Enterprises’ten James Brown kampanyayı şöyle açıklıyor: “Yumurtaları dört başı mamur bir silahla kırıp güçlü bir matkapla karıştırırım. Bunun için kudretli olmayan bir tava kullanır mıyım? Asla!” Combat Kitchenware ile silah görünümünde mutfak gereçlerine sahip oluyorsunuz. Yemek pişirmek bu aletlerle çok daha keyifli olsa gerek. 2012 yılında başlatılan kampanyadaki hedef 7000 dolarken 651 kişi tarafından 46.261 dolarlık büyük bir destek görüyor.

 

Ayı Postu (Griz Coat)

garip-kickstarter-projeleri-10

Ayı postu suni kürkten yapılan bir tür mont. Ayı kafası, pençesi, dişleri de eklenebilen kürk Cadılar Bayramı, kostüm partileri, lise buluşmaları gibi etkinliklerde giyilmek üzere tasarlanmış. Soğuklardan korunmak için de pekala kullanılabilir tabii. Kampanya 2012 yılında başlatılmış ve 180 kişi tarafından 29015 dolar destek görmüş. Başlangıçtaki hedef ise sadece 2500 dolarmış. Ayı postu o kadar popüler olmuş ki ürünün şu anda polar bir versiyonu da bulunuyor.

 

My Little Demon

garip-kickstarter-projeleri-5

Kampanyanın ardındaki isim olan Heather Kreiter isimli girişimci şöyle diyor: “Her yıl milyonlarca haylaz, düşüncesiz insanlar tarafından şeytanlaştırılıyor. Bu ufak haylazları kurtarıp onları sevgi dolu ortamlara kazandırmak ise bizim görevimiz.” Ne kadar absürt gelse de kulağa, bu küçük haylazlar aslında peluş oyuncaklar. My Little Pony’den esinlenerek üretilmiş bu oyuncaklar biraz haylaz hale getirilmişler. İsimleri de oldukça tuhaf: Ceset Puff, Şeytan Çocuk, Büyücü Vixen vs… Proje 2013 yılında ortaya kondu ve 25.000 dolarlık hedef 28.500 dolar ile bir miktar geçildi.

 

Grilled Cheesus (İsalı Tost)

garip-kickstarter-projeleri-6

Grilled Cheesus projesi, üzerinde dini göndermeler bulunan peynirli tost yemeyi seven kişiler için biçilmiş bir kaftan. Grilled Cheesus, bir tür sandviç tostu. Ancak bilindik tostlar gibi değil. Ekmeğin üstüne İsa’nın yüzü basılıyor. Rob Corso ve Meg Sheehan tarafından ortaya konan fikir için 2012 yılında 286 destekçi 25000 dolar bağışlamış.

 

Pi Pie Pan

garip-kickstarter-projeleri-13

Farklı şekil ve boyda pastalar görmüşsünüzdür. Peki hiç böyle turta gördünüz mü? Pi sayısı şeklindeki turta tavası, turtalara biraz eğlence katma amacı taşıyor. Matematikten hoşlanıyorsanız bu oldukça keyifli olabilir. Bu projeyi inanılmaz yapan ise 2000 dolar hedeflenmişken projenin 741 kişinin desteği ile toplamda 17.500 dolar bağış toplamış olması.

 

Devekuşu Yastığı (Ostrich Pillow)

garip-kickstarter-projeleri-11

Şimdiye dek görülen en başarılı Kickstarter projelerinden biri bu. Studio Banana Things tarafından üretilen yastık, insanlara istedikleri zaman istedikleri yerde kestirme imkanı sunuyor. Yastık sentetik astara sahip iç kısmıyla nefes alıp vermeyi kolaylaştıran bir tasarıma sahip. Elleri ve kafayı izole eden yastık sayesinde masabaşında kısa bir uyku çekmek çok kolay. Devekuşu yastığı görüntü olarak biraz garip fikir olarak çok başarılı. Proje 2012 yılında 70.000 dolar amacıyla yola çıkmış ve 1846 destekçi tarafından 195000 dolarlık destek almayı başarmış.

 

İlginizi çekebilir

Heyecan Verici Girişimcilik Projeleri
İlham Veren Girişimcilik Örnekleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir