Film Yapım Şirketi Kurmak

Bir sürü insan büyük bir yönetmen olmak için film işine giriyor. Bu anlamda hırslı olmak iyi bir şey olsa da gerçek şu ki çok az insan bu başarı seviyesine erişebiliyor. Ancak kendi film yapım şirketinizi açmanız şaşırtıcı bir şekilde iyi bir girişim olabilir.

 

Film yapım şirketi nasıl kurulur?

Kendi film yapım şirketinizi nasıl açabileceğinizi merak ediyorsanız küçük ölçekli işletme açısından bakmanız muhtemelen en iyi yaklaşım olacaktır. Film yapım şirketinize küçük ölçekli işletme gözüyle bakmanız iş planı hazırlamanız anlamına gelir. Yani uzun vadeli ve kısa vadeli hedeflerinizi ve aynı zamanda bu hedefleri gerçekleştirmek için hangi stratejileri izleyeceğinizi belirlemelisiniz.

Film yapım şirketleri her anlamda küçük ölçekli işletme olma eğilimindedirler. Sadece üç veya dört kişiden oluşan bir ekiple çalışırlar. Ancak zamanla bu küçük ölçekli işletme çok daha büyük hale gelebilir. Büyük bir film yapım şirketi; yüzlerce çalışan, sendika sözleşmeleri ve milyonlarca TL anlamına gelir. Film yapım şirketi sahibi olarak bu noktadaki hedefiniz küçük ölçekli işletmeden büyük ölçekli işletmeye dönüşmek olacaktır.

Film yapım şirketi kurmak için limited şirket olarak kurulmalısınız. Biraz zaman harcamanız ve bazı formlar doldurmanız gerekecek.  Tüzel kişilik kazandıktan sonra çekmek için sizin tarafınızdan yazılmış veya başkası tarafından yazılmış bir senaryoya ihtiyacınız olacak.

Senaryoyu hallettikten sonra bu senaryo çerçevesinde bir iş planı hazırlamalısınız. Bu arada iş planınız için bütçe hazırlamalı, kilit oyuncu seçimlerini yapmalı, uygulayıcı yapımcı bulmalı ve çekim programı yapmalısınız.

İş planınızı kesin ve açık bir şekilde hazırladıktan sonra iş planınızı filmi finanse etmek isteyecek kişilere sunmalısınız. İhtiyacınız olan finansman miktarı, çekmek istediğiniz filmin büyüklüğüne göre değişecektir. Bu nedenle özel efektlerle dolu bilim kurgu epiklerini askıya almanız ve hareket ile diyaloğa ağırlık veren karakter odaklı bir işle çıkış yapmanız daha mantıklı olacaktır.

Şüphesiz ki film yapım şirketi kurmak zordur. Ancak ödülleri harikadır ve ilk işinizde başarılı olursanız bir sonrakini yapmak çok daha kolay olacaktır.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir