Pastanenizi Nasıl Pazarlarsınız?

İşte lezzetli ürünlerinizi nasıl ön plana çıkaracağınız ve satacağınızla ilgili kolay fikirler ve ipuçları:

 

Ağızdan ağıza pazarlama

Pastanelerin başarılı olmasında ağızdan ağıza pazarlama hayati önem taşır. Lezzetli bir şeyler yemek insanların konuşmasını sağlar… Hepimiz bunu yaparız. Bunun ne kadar masrafsız bir pazarlama tekniği olduğunu düşünün. Diyelim ki bir grup kurabiye yaptınız ve 12 kişi kurabiyelerinizi yedi. 12 kişiden 10 tanesi de kurabiyelerinizi sevdi. Şimdi bu on kişi dört arkadaşına kurabiyelerinizden bahsedecek ve arkadaşları da kurabiyelerinizi deneyecek, sevecek ve kendi arkadaşlarına söyleyecek. Bir bakmışsınız ilk baştaki on iki kişi kurabiyelerinizi yüzlerce insana başarılı bir şekilde pazarlamış ve belki binlerce potansiyel müşteriniz olmuş.

Ancak soru şu ki pastanenizin reklamını yapacak bu on iki kişiyi nereden bulacaksınız? Üzgünüz ama pastanenizi pazarlamak için zaman ve para harcamanız gerekiyor. Dünyanın en lezzetli unlu mamullerini pişirseniz bile pastanenizden içeri girmeden kimse bunu bilemez.

 

1. adım: Pazarlama planı hazırlayın

Pazarlama planı nedir? Pazarlama planı pazarlama hedeflerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacak adımların detaylandırıldığı belgedir. Pazarlama planında rekabet, sosyal medya, basın bültenleri, reklamlar, doğrudan postalar, yerel ve bölgesel kuruluşlara katılmak, internet sitesi açmak, logo ve kartvizit tasarlamak gibi maddeler yer almaktadır. Şunu aklınızdan çıkarmayın ki bu plan beş senelik zaman sürecini kapsamalıdır.

Ancak göründüğü kadar zor değildir ve her birinin masrafları farklı olacaktır. Neler yaptıklarını öğrenmek için diğer işletme sahipleriyle konuşun. Aynı zamanda internet araştırması da yapın. Birkaç tıklamayla tonlarca bilgiye ulaşabilirsiniz. Bütün fikirlerinizi yazın ve daha sonra bunları organize edin. Planı düzenledikten sonra arkadaşlarınızdan ve aile üyelerinizden planla ilgili fikir yürütmelerini isteyin. Bu aşamayı da hallettikten sonra pazarlama planınızı devreye sokabilirsiniz.

 

2. adım: Basın bülteni yazın

Basın bülteni yazmak en önemli adımlardan biridir. Her gün internet üzerinden binlerce basın bülteni gönderilir. Bu nedenle haber başlığınız veya girişiniz çarpıcı olmak zorundadır aksi takdirde şansızı kaybedersiniz. Yerel gazetelerle başlamaya ne dersiniz? Bedavadır ve bulunduğunuz bölgedeki insanların desteğini alabilirsiniz. Okuyucuların ilgisini çekmek için ilginç bir hikaye paylaştığınızdan emin olun. Nasıl pastacı oldunuz ve kendi pastanenizi açmaya nasıl karar verdiniz gibi… Pastanenizle ilgili şeffaf olun. Pastanenizi açarken bazı hatalar yapmış ve zorluklarla karşılaşmış olabilirsiniz. Bunları anlatmanızda herhangi bir sakınca yoktur.

 

Kuponlar

Groupon ve Facebook basit ancak etkili bir pazarlama aracıdır.

Kupon dağıtmak basit ve modası geçmiş bir yöntemmiş gibi görünse de yeni müşterilerin pastanenize gelmesini sağlayacak kanıtlanmış bir yöntemdir. Kuponları kupon firmaları veya yerel gazeteler aracılığıyla dağıtabilirsiniz. Hatta internet siteniz, Facebook sayfanız veya Twitter aracılığıyla bile paylaşabilirsiniz.

 

Lezzet testi için basını davet edin

Herkes bedava yiyeceklerden hoşlanır… Hele bunlar leziz unlu mamuller olursa kimse hayır diyemez. Yerel gazetelere haber verin ve bedava lezzet testine davet edin. Bir veya iki muhabir ve kamera getirdiklerinden emin olun.

 

Bağış yapın

Unlu mamullerinizi hoş bir sepete koyun ve kuruluşlara gönderin. Bu harika bir pazarlama yöntemidir. Bu tür pazarlama faaliyetleri isminizin hızla yayılmasını sağlayacaktır.

 

İnternet siteleri

İnternet pastanenizle ilgili haberlerin yayılmasında kullanabileceğiniz en değerli araçtır. Görsellerinizi ve önceden belirlenmiş metinlerinizi koyabileceğiniz bir sürü internet sitesi vardır.  Bu tür hizmetleri kullanmak için aylık ücret ödemeniz gerekir. Pastanenizin daha profesyonel gözükmesini istiyorsanız bir tasarımcı ile birlikte çalışabilirsiniz. Bir sürü satış noktası olan büyük bir pastaneniz varsa küçük ölçekli başlayabilirsiniz. Ana sayfa, ürün sayfası, hakkımızda ve iletişim bilgileri yeterli olacaktır.

 

Sosyal medya

Bir Twitter ve Facebook hesabı açın ve herkesin ne yaptığınızı öğrenmesini sağlayın. Günde birkaç kere özel mesajlar içeren tweetler atın. Örneğin “Bugün pastanemize gelen ilk 25 kişi bedava cupcake alma fırsatını yakalayacaktır” gibi. Bizi Twitter’dan takip edin. Bizi Facebook’tan takip edin.

 

Reklam

Sıkıcı ve hesaplı gözükse de yerel gazetelere vereceğiniz birkaç reklam satışlarınızı arttıracaktır. Reklamları nereye ve ne zaman vereceğinizi planlayın. Örneğin anneler günü gibi özel günlerde reklam verebilirsiniz.  Reklamların bulunduğu yer önemlidir. İnsanlar metinleri Z düzeninde okur. İnsanlar okumaya sayfanın sol üst köşesinden başlar daha sonra karşısına geçerler ve sol alt köşeye bakarlar. En son sağ alt köşeyi okurlar.

Yukarıda bahsettiğimiz fırsatlardan olumlu dönüşler almak için mesajlarınızın istikrarlı olması gerekir.  Lezzetli ve güzel cupcakeler yapıyorsanız mesaj, logo ve renkler aracılığıyla cupcakelerinizin reklamını yapın. Sağlıklı organik ürünleriniz veya büyük porsiyonlu ürünleriniz varsa bu ürünlerin reklamını mutlaka yapın!

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir