Futbol sahaları oyuncular tarafından üretilen elektrik ile aydınlatılıyor!

Bir yılı aşkın bir süre önce Pavegen firmasının kinetik enerji üreten levhaları Rio şehrinde bir futbol sahasına takılmıştı. Levhalar üzerinde oyuncuların hareket etmesi elektrik üreterek sahanın projektörlerini çalıştırıyordu. Şimdi ise benzer ikinci bir saha Nijerya’nın Lagos şehrinde mevcut.

Pavegen firmasının levhaları üzerine basıldığında küçük bir miktar basınç üretiyor ve açığa çıkan kinetik enerjiyi elektrik üretmek için kullanıyor. Lagos şehrinde güven vermeyen elektrik şebekesi çalışmadığı durumlarda bile projektörlerin çalışır durumda kalması için tandem içerisinde güneş panelleri ile aynı teknoloji kullanılmaya başlandı.

Proje Shell firmasının LiveWIRE programı tarafından yönetiliyor ve Pavegen firması da ünlü Rap Şarkıcısı Akon tarafından destekleniyor.

Akon başarılı inovasyon projesiyle ilgili şunları söylemiştir: “Yeni, güvenilir ve daha akıllı enerji çözümleri Afrika’daki insanların hayatları için büyük bir öneme sahip. Bu yenilikçi futbol sahası gibi projeler, dikkatleri Nijerya’nın da enerji üretimi için çok verimli olduğuna ve kıtanın tükenmez yenilebilinir enerji kaynaklarına çekiyor. ”

Akon'un Nijerya'da Yaptığı Bağışlar

Sahanın kendisi daha önce geceleri hiç ışığa sahip olmayan Federal Eğitim Koleji’nde yer almakta. Sahanın yüzeyine yaklaşık olarak 100 Pavegen levhası döşenmiştir. Bunlardan üretilen kinetik enerji depolanıp güneş panelleri ile üretilen güç ile birleştirilerek kullanılıyor. Bu sayede projektörlere güç sağlamak mümkün oluyor ve öğrenciler geceleri bile futbol oynayabiliyorlar.

Aşağıdaki videoda Akon projenin işleyişi hakkında bilgi aktarıyor.

 

İlginizi çekebilir

Kendi Elektriğinizi Üretin!
Bitkilerden Elektrik Üretimi Mümkün mü?

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir