Girişimciler için hem eğlenmenin hem de üretken olmanın 4 yolu

Girişimcilerin hiç dinlenmeyen ve eğlenmeyen insanlar olduklarına dair genel bir kanı vardır. Bunun sebebi girişimcilerin bütün zamanlarını markalarını ve işletmelerini inşa etmeye harcamalarıdır. Tipik bir girişimcinin çok çalışması gerektiğinden hayatı oldukça yoğun ve hareketlidir.

Çoğu girişimci kendi işinin patronu olmanın işkolikle eşdeğer olduğuna inanır. Harcayacaklarını zamanı hakeden tek şeyin işleri olduğunu düşünürler. Durum böyle olunca rahatlamak ve eğlenmek için pek fazla zamanları olmaz. Ama akıllı girişimciler eğlenceye ve rahatlamaya da zaman ayırmaları gerektiğini bilirler. Her şey her zaman işle ilgili olmak zorunda değildir. Bir girişimci olarak bu yolda devam etmek hayat kalitenizi düşürür. Dünyanın en başarılı girişimcilerden biri olan Richard Branson’ın dediği gibi ‘hayatınızın çoğunu işte geçiriyorsanız işiniz sizin için sadece bir zorunluluk değil aynı zamanda eğlenceli de olmalıdır.”

Branson girişimcilerin işleri dışında da bir hayatları olması gerektiğini vurguluyor. Hatta iş yerinde de bir oyun havasının hakim olması gerektiğini ama bunun dikkat dağıtacak düzeyde olmaması gerektiğini de söylüyor. Girişimcilerin hedeflerine yaklaşırken aynı zamanda eğlence dolu bir hayatı da olması gerekir.

Aşağıda eğlenmeyi seven, stressiz ve üretken bir girişimci olmanız için yapmanız gerekenleri sıraladık.

 

1. İşinizi hayatınızın bir parçası yapın.

Bir girişimci olarak anlamanız gereken en önemli şey yaşamak için çalıştığınızdır; çalışmak için yaşamıyorsunuz. İşiniz hayatınızın bir parçasıdır, hayatınızın kendisi değil. O halde bir girişimci olarak işinizi hayatınıza entegre etmek için bilinçli bir şekilde çaba göstermeniz gerekir. Hayatınızın merkezinde sadece işiniz olmamalıdır.

İş hayatınızı kişisel hayatınızdan ayırmanın bir yolunu bulun. Hayatınızın bir parçası haline gelene kadar bunu devam ettirmeye çalışın. Bu sayede düzgün bir şekilde işlemeye devam edip hayatınızın diğer yönlerinin işinizin baskısı altında ezilmemesini sağlarsınız.

Mutlaka okuyun: Hem özel hayatta hem de iş hayatında başarılı olmak için 10 harika ipucu

 

2. Beklentilerinizi yönetin.

Şimdiye kadar sizden beklenilen şeyler olduğunu farketmişsinizdir. Bunlar sadece müşterilerinizin beklentileri değildir, aynı zamanda aileniz, arkadaşlarınız ve en önemlisi kendinizin de sizden beklentileri vardır. Evet, kendiniz! Eğer bütün enerjinizin sadece müşterilere harcarsanız orantısız bir hayatınız olur. Müşteri beklentileri tabii ki ciddiye alınmalıdır, ama hayatınız sadece bunlardan ibaret olmamalı.

Müşteriler genelde sizin de aynı onlar gibi insan olduğunuzu unutur. Bunu onlara hatırlatın. Ailenizin ve arkadaşlarınız hedeflerinizi ve tutkularınızı da anlaması önemlidir. Böylece ortalıkta olmadığınız zaman size daha çok anlayış gösterebilirler. Ayrıca daha az ihmal edilmiş hissedeceklerdir ve iş dışında ayırdığınız zamanın kalitesi artacaktır. Daha da önemlisi kişisel beklentilerinizi yönetebilmeniz gerekir. Çoğu zaman her şeyi aynı anda yapabileceğimizi düşünüp kendimize fazla yükleniriz, maalesef gücümüz her şeye her zaman yetmez!

Bir gün içerisinde neler yapabileceğinizi iyi kestirip kendinizden beklediklerinizi mantıklı bir zemine oturtmanız gerekir. Bu sizi daha üretken, rahat ve stressiz biri yapacaktır.

Mutlaka okuyun: Ofis Dışı Saatlerde İşinizden Uzaklaşmak

 

3. İşle alakalı olmayan bir hobi edinin.

Sizi rahatlatan hobiler edinmek ve boş zamanlarınızı eğlenerek geçirmek önemlidir. Canla başla çalışmanız gerekebilir ama hobilerinize vakit ayırmayı unutmayın.

Akıllı ve olağanüstü bir girişimcilik için yaratıcılığın önemini vurgulamamıza gerek yok. Çok çalışıp hiç eğlenmemek bunaltıcı olmasının yanı sıra yaratıcılığı da körelten bir şeydir. Bir girişimci olarak oyun oynamaya ve spor yapmaya vakit ayırıyorum. Futbol taraftarıyım ve arada sırada arkadaşlarımla maç yapıyorum. Ayrıca sanal oyun sitelerine de üyeyim. Oyun oynamadığım zamanlarda spora gidiyorum. Hobileriniz ne olursa olsun çoğu zaman aklınızı kaçırmanızı engelleyecektir.

Mutlaka okuyun: Ultra Başarılı Girişimcilerin Hobileri

 

4. Tatile çıkın.

Tatiller kendinizi yenilemenin, üretkenliğinizi artırmanın ve stratejilerinizi gözden geçirmenin en iyi yollarından biridir. Her zamanki iş ortamınızdan çıkmak size her şeyi daha farklı görme fırsatı sunacaktır.

2 ayda bir kendimi 1 haftalık tatillere çıkmaya zorluyorum. Tatil haftası boyunca işimdeki her şeyi otomatiğe alıyor, yeni bir yere seyahat ediyor ve kısa bir süreliğine de olsa girişimci olduğumu aklımdan çıkarıyorum. Beni ne kadar rahatlattığını ve stresimi ne kadar azalttığını söylememe bile gerek yok. Siz de kesinlikle denemelisiniz.

Mutlaka okuyun: İşe Ara Verip Tatile Çıkmanız Gerektiğinin 12 Belirtisi

Anıl ERSOY

Yazar : Anıl ERSOY

Boğaziçi Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra, Milliyet, Doğan Burda ve Protranslate gibi birçok kurumda yönetici pozisyonlarında çalıştı. Son olarak uluslarası bir finansal firma olan Citi'de uygulama müdürü olarak çalışmakta. Sizler için marka, pazarlama ve girişimcilik alanında rehber niteliğinde içerikler oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir