Ultra Başarılı İnsanların Hobileri

Başarılı insanlar hayatın, yemek yemekten, uyumaktan ve çalışmaktan ibaret olmadığını biliyorlar .

Herkes, her zaman biraz eğlenmeli ve boş zamanını daha başarılı olmak için bir hobi ile doldurmalıdır.

Örneğin bir müzik aleti çalmak yaratıcılığınızı, analitik becerilerinizi ve temel motor becerilerinizi geliştirir.

Size biraz daha fazla ilham verebilmek için işte çok başarılı insanların benimsediği 15 hobiyi araştırdık:

 

Richard Branson Satranç Oynuyor

Sir Richard Branson satranç oynuyor

Branson maceracı tarafı ile bilinmektedir ve Virgin Group kurucusunu rüzgar sörfü yaparken veya okyanus açıklarında etkinliklere katılırken görmüş olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Ancak kendisinin en sevdiği hobi ise bir zihinsel faaliyeti içeriyor.

“Bence satranç dünyanın en iyi oyunudur” diye yazmış Virgin firmasının blog sayfasında. “Birçok sporun farklı yönlerini birleştiriyor (taktik, planlama, cesaret ve risk alma). Buna ek olarak bir fincan çay içebiliyor ve genellikle de oynarken muhabbet edebiliyorsunuz!”

Branson hayatı boyunca binlerce oyun oynadığını ve Necker adasındaki akşam üstlerinde genellikle çocukları ile birlikte satranç oynamayı tercih ettiğini söylüyor.

 

Jack Dorsey Doğa Yürüyüşü Yapıyor

Jack Dorsey Doğa Yürüyüşü Yapıyor

2011 yılında Dorsey ilk kez Square ve Twitter’ı tam zamanlı olarak yönetmeye başladığında, her işin altından kalkabilmek için her günü için bir tema belirlemiş. Bu fikir sayesinde dikkatini çok dağıtmadan günlük görevlerini kolayca ve hızlıca yerine getirebiliyor.

Dorsey aynı zamanda Cumartesi günlerini doğa yürüyüşüne adadığını da belirtiyor.

 

Meryl Streep Örgü Örüyor

Meryl Streep Örgü Örüyor

Ödüllü oyuncu örgü örmeyi seviyor ve “Doubt” filminde giydiği şalı kendisi örmüş.

Streep, setteki çoğu zamanında örgü ördüğünü kabul ediyor ve bu hobisini oldukça rahatlatıcı buluyor: “Benim için fikirlerimi toplayabileceğim ve hayatı anlamlandırabileceğim bir şey, bir nevi kendini arındırmak.”

Aslında başta oyuncular olmak üzere set aralarındaki boş zamanlarında birçok ünlü örgü örmeyi seçiyor. Bu listede Julia Roberts, Ryan Gosling ve Christina Hendricks gibi isimler de var.

 

Kate Middleton Boyama Yapıyor

kate-middleton-boyama

Son zamanlarda internette en çok satan kitaplar listesine giren yetişkinler için boyama kitapları tüm dünyayı etkisi altına aldı.

Kocası Prens William’a göre, Cambridge Düşesi bile boyamanın cazibesine kapılmış kişilerden.

Bu yeni boyama trendinin hayranları, bu hobilerini meditasyon ile bir tutarak boyama yapmanın stresi azalttığını ve düşüncelerini toplamalarına yardımcı olduğunu belirtiyor.

 

Bill Gates Bridge Oynuyor

bill-gates-bridge-oynama

Gates’in hobisi kendi deyişiyle biraz “eski moda” olsa da ünlü milyarder, Reddit’e kendisinin hevesli bir Bridge oyuncusu olduğunu söyledi.

Aynı zamanda tenis oynamayı ve çocuklarıyla birlikte vakit geçirmeyi en sevdiği etkinlikler olarak tanımlıyor.

Mutlaka okuyun: Bill Gates’ten 5 Hayat Dersi

 

Tom Hanks Antika Daktilolar Topluyor

Tom-Hanks-daktilo

Oyuncu ve yapımcı Tom Hanks 1978 yılından beri eski daktiloları topluyor ve seslerini, ona hissettirdikleri duyguları ve elde ettiği kalıcı metinleri sevdiğinden dolayı her gün bir tanesini kullanıyor.

Ünlü aktör verdiği bir röportajda da şunları söyledi: “Daktilo ile yazdığınız her şey harika bir sese dönüşüyor, sözcükler ŞAK ŞAK ŞAK diye patlamalar yapıyor. Bu buluş birçok edebi başyapıtın da yaygınlaştırılması için kullanılan ilk araçlardan birisi.”

 

Sergey Brin Bir Adrenalin Bağımlısı

sergey-brin-hava-dalisi

Google’ın eş kurucusu boş zamanlarında bedeninin sınırlarını zorlamayı sevenlerden. Bu hobileri arasında paten hokeyi, frizbi, jimnastik, hava dalışı ve cambaz salıncakları bulunuyor.

Mutlaka okuyun: Google’ın Başarı Hikayesi ve Başarı Sırları

 

Marissa Mayer Yemek Yapıyor

Marissa Mayer Yemek Yapıyor

Yahoo’nun CEO’su San Francisco dergisine yemek yapmayı çok sevdiğini açıkladı.

“Bence bunun nedeni bilimle çok yakından ilgilenmeyi sevmem. En iyi aşçılar her zaman kimyagerlerdir” diyor. Yemek pişirmek için pratik bir yaklaşım benimsiyor.

“Aslında hobilerim işimi daha iyi yapmamı da sağlıyorlar” diyor ve ekliyor: “Mevcut şeyler için farklı ve yenilikçi bakış açıları elde etmeme yardımcı oluyorlar.”

 

Steve Wozniak Segway Polosu Oynuyor

steve-wozniak-polo-segway

Apple’ın eş kurucusu, Segway polosu dünya kupası, Woz Challenge kupası gibi çeşitli önemli dünya turnuvalarına sponsor oluyor. Oyun dört turdan oluşuyor ve her takımdaki beş oyuncu rakip kaleye kauçuk topu sokmaya çalışıyor.

“Segway polosu tüm gündemime ara vermeme neden olabilecek tek şeydir” diyor Wozniak.

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’tan 21 Hayat Dersi

 

Tim Gunn Kendisini Sanata Veriyor

Tim Gunn Kendisini Sanata Veriyor

“Project Runway” programının sunucusu ve koçu her Pazar günü Metropolitan müzesini ziyaret ediyor. “Müze kapanana kadar oralarda takılıyorum.” diyor

“Kendimi, karşılaşacağım zorluklara karşı hazırlamak istiyorum” dedikten sonra oraya gitmek için her zaman Central Park içinden yürüdüğünü dile getiriyor.

“Sanatı çok seviyorum. İlk olarak Yunan ve Roma kısmına gidiyorum. İncelemek için her seferinde farklı nesnelere odaklanıyorum. Geçmişe yolculuk yapmak çok duygusal bir tecrübe. Orada beni benden alan birçok resim de bulunuyor.”

Ardından müze yakınlarındaki bir cafeye gidiyor ve iPad’ini çıkartıp gördüğü şeyleri araştırmaya başlıyor. “Antik Roma konusunda oldukça doyumsuz olduğumu söyleyebilirim.”

 

Warren Buffet Kitara Çalıyor

warren-buffet-ukulele

Berkshire Hathaway CEO’su yıllardır kitara çalmaya bayılıyor.

Buffett sıklıkla müzik becerisini iyi şeyler için kullanıyor. Omaha’daki bir çocuk kulübüne müzik enstrümanları bağışlayıp dersler veriyor ve dernek için performans sergiliyor.

Mutlaka okuyun: Warren Buffett’in Başarısıyla İlgili 22 Büyüleyici Gerçek

 

Angelina Jolie Bıçak Topluyor

Angelina Jolie Silah Topluyor

Jolie benzersiz bir hobisi olan Hollywood oyuncularından: ailesi ile birlikte bıçak topluyorlar.

Jolie, W Dergisine, daha çocukken annesinin ona bir hançer hediye ettiğini ve kendisi de bu hobisini oğlu Maddox’a aşıladığını anlattı. Çocuğuna verdiği bıçakların keskin olmadığını ve bu sayede kendisine zarar veremeyeceğini ekliyor. Aynı zamanda çocuğu da sıklıkla kendisine bıçak ve hançer satın alıyormuş.

Conan O’Brien ile yaptığı bir başka röportajda Jolie kelebek bıçağı ile sahip olduğu becerileri göstermiş ve bu tutkusunun arkasındaki hikayeyi anlatmıştı: “Onların tamamı gözüme çok güzel görünüyorlar.”

 

Larry Ellison Denize Açılmayı Seviyor

larry-ellison-yelkenli

Oracle’ın baş teknoloji sorumlusu Ellison Amerikan yat yarışını kazanması hakkında şunu söylemişti: “Sigara kullanmıyorum ama denize açılıyorum.”

Ellison 1966 yılında Kaliforniya’ya taşındığında, 22 yaşındayken yelkenlilere merak saldı ve 25 yaşındayken ilk yelkenlisi olan 34 metrelik bir yarış yelkeni aldı.

 

İlginizi çekebilir

En Çok Para Kazandıran Hobiler

Neden Daha Az Çalışmalı ve Hobilerinize Daha Fazla Zaman Ayırmalısınız?

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir