Girişimcilerin Başarı İçin Yaptığı 8 Çılgın Şey

çılgın girişimciler

Bazı girişimcilerin hayallerini gerçekleştirmek için üniversiteyi bıraktıklarını, birkaç yıl arkadaşlarının evinde yatıp kalktıklarını ve yarı aç gezdiklerini biliyoruz. Hayalini gerçekleştirmek için gerektiğinde “sefalet”e bile katlanabilen insandır gerçek girişimci.

Ancak bazı girişimciler var ki onlar bu durumu bir üst seviyeye çıkarıp startuplarını başarıya ulaştırmak için akıl almaz şeyler yapmışlardır.

Şimdi başarı için ünlü girişimcilerin yaptığı çılgın şeylere bakalım.

 

AirBnb

İnsanların kendi evlerini ve odalarını kiralamalarını sağlayan AirBNB’nin bugünkü piyasa değeri en az 3 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

Ancak AirBNB’nin ilk günlerinde melek yatırımcılar şirketin potansiyeli konusunda ihtiyatlı davranıyorlardı. Bu nedenle şirketin kurucuları şirketi finanse edebilmek için kahvaltılık mısır gevreği işine bile girdiler.

Yüksek miktarda mısır gevreği satın aldılar, politik temalı paketler hazırladılar. Obama O’s, Cap’n McCain ve Breakfast of Change gibi isimlerle piyasaya sunulan mısır gevreklerinden 2 ay içinde 800 tane sattı. Paketi 40 dolar olan mısır gevreklerinden 30.000 dolar elde edildi. Özellikle Obama resimli paketten oldukça çok satıldı, ancak McCain resimli paketten pek satılmadığı için şirket çalışanlarına kaldı onlar da. Enteresan ve viral bir girişim…

Mutlaka okuyun: 3 arkadaş şişme yatak kiralayarak başladıkları işi nasıl 25 milyar dolarlık bir şirkete dönüştürdü?

 

Reddit

“İnternetin giriş sayfası” olarak bilinen Reddit, kullanıcılar tarafından oluşturulan içerik ve yine onlar tarafından sağlanan linkler etrafında dönen tartışma bazlı bir web sitesi. Aklınıza gelebilecek her konuda bir alt-reddit bulunuyor. Yani herkes Reddit’te kendine göre bir şey bulabilir.

2018 itibarıyla aylık ortalama 230 milyon tekil kişi tarafından ziyaret edilen Reddit, 2005 yılında kuruldu. Ancak sitenin ilk günlerinde kullanıcı sayısının çok az olması nedeniyle sitenin kurucuları birden fazla “fake” hesap açıp sitenin trafiğini artırmaya çalıştı. Hatta bu sahte hesapları birbirleriyle tartışmaya sokarak siteye ilgi çekmeye bile çalıştılar.

Zamanla ziyaretçi sayısı artınca bu yöntem de terk edildi tabii ki. İngilizcedeki “fake it until you make it” (gerçekten başarana kadar taklit et) anlayışına denk düşen bir yöntem olmuş tabii.

Mutlaka okuyun: “İnternetin Oğlu” ve Reddit’in Kurucusu Aaron Swartz Kimdir?

 

PayPal

Online ödeme servisi PayPal aracılığıyla 2017 yılında tam 7.6 milyar ödeme işlemi yapılmış. 7.6 milyar dolar değil bakınız, 7.6 milyar ödeme işlemi. Bu işlemlerin her biri 10 dolar tutarında olsa 76 milyar dolarlık bir işlem hacmi demektir. Paypal’ın büyüklüğünü siz hesap edin.

Şirketin ilk dönemlerinde Paypal hesabı açan herkese 10 dolar “üyelik hediyesi” verildi. Arkadaşlarını Paypal üyesi yapanlara da yine 10 dolar verildi. Yani 10 arkadaşını üye yapan bir kişi toplamda 100 dolar kazanmış oldu.

Bir yıl içinde bir milyondan fazla kullanıcıya ulaşınca bu yöntem terk edildi tabii.

 

Pinterest

Popüler sosyal medya sitelerinden Pinterest, şu an 175 milyon üyeye sahip.

Sitenin ilk dönemlerinde üye sayısı o kadar azdı ki sitenin kurucularından Ben Silberman, 7000 kişiye bizzat e-mail atarak site hakkındaki düşüncelerini sordu.

Bugün Pinterest’in kullanıcı feedback’i almak için bu tekniği izlemesine gerek kalmadı doğal olarak.

Mutlaka okuyun: Pinterest Nasıl Kuruldu?

 

Warby Parker

Warby Parker, uygun fiyatlı ve özel tasarımlı gözlük üretip satan bir şirket. Şirketin kuruluş hikayesi ise oldukça ilginç. Şirketin kurucularından Dave Gilboa, bir seyahat esnasında 700 dolar değerindeki gözlerini kaybetmiş ve bu gözlüğün aynısından almaya bütçesi elvermemiş.

Şirketin ilk günlerinde medyanın ilgisi çekebilmek için Amerikan okul servislerinden kiralayıp ülkeyi baştan sona gezmişler. Bir nevi mobil mağaza işlevi gören bu otobüs sayesinde hem medyanın hem de insanların ilgisini çekmeyi başarmışlar. Zira Warby Parker, yaptığı araştırmalar sonucu müşterilerinin neredeyse yarısının ağızdan ağıza pazarlama yöntemiyle kendilerini tercih ettiğini keşfetmiş.

 

The Muse

The Muse, kariyer tavsiyeleri ve iş ilanları yayınlayan bir web sitesi. Facebook, McKinsey gibi büyük şirketlerin iş ilanları The Muse üzerinden yayınlanıyor.

The Muse’un ilk günlerinde kuruculardan Kathryn Minshew, kulaktan kulağa pazarlamanın önemli olduğunu fark etti.

“Dört başı mamur bir pazarlama ve reklam kampanyası için paramız yoktu. Bu nedenle tüm arkadaşlarıma e-mail atıp onlardan web sitemizi paylaşmalarını ve anlatmalarını istedim.”

Ancak arkadaşlarına toplu mail atarken Gmail, Kathryn Minshew’i “spam” yayan bir kişi olarak algılayıp e-mail adresini kapattı.

Yine şirketin ilk günlerinde Minshew, şirketin 150 kişilik açılış partisini, taksi ücretlerini ve şişelerce içeceği 10 dolar gibi cüzi bir rakama ayarladı.

 

Instacart

Instacart, ABD merkezli bir market alışverişi dağıtım servisi. Şu anda 30’dan fazla şehirde hizmet veren Instacart, 12 dakika içinde siparişleri eve teslim etme taahhütü veriyor.

Dakikliğe bu kadar önem veren bir girişimin CEO’su Apoorva Mehta ise dakiklik konusunda bazı sorunlara sahipti. Startup geliştirme fonu olan Y Combinator’e son tarihten 2 ay sonra başvuran Mehta, fonun kurucusu Garry Tan’in ilgisini çekmek için ona bir içecek yolladı. Garry Tan ise yarım saat sonra Mehta’yı aradı. Mehta o konuşmayı şöyle anlatıyor:

“İçecek ne kadar etkili oldu bilmem ama bana ertesi gün Y Combinator binasına gelmemi söyledi.”

 

Salesforce

Bulut bilişim şirketi olan Salesforce, Forbes dergisi tarafından ABD’nin en yenilikçi şirketi seçildi. Şirket iş stratejileri açısından meşhur olsa da şirketin kurucularından Marc Benioff da çılgın pazarlama teknikleriyle oldukça yaratıcı bir isim.

Benioff, rakiplerinin konferanslarını “trollemesi” için sahte göstericiler buldu. Ayrıca konferans binasının önündeki taksicileri “kafalayarak” yolculara Salesforce’un ürünlerini anlatmalarını sağladı.

Bir keresinde de prestijli Oracle konferansındaki açılış konuşmasını iptal etti ve kendi konuşmasını yakınlardaki bir restoranda yaptı.

Marc Benioff, 90.000 kişilik çılgın partiler veriyor. Metallica, Red Chili Hot Peppers, MC Hammer gibi ünlü grupları ve Tony Robbins, Richard Branson gibi ünlü isimleri partilerine davet ediyor.

 

İlginizi çekebilir

Bill Gates Hakkında Bilinmeyen 10 Çılgın Hikaye
Milyarderlerden Tutması Muhtemel 11 Çılgın Fikir
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir