Coronavirüse Karşı Koruyan Atkı

İsveç’te bulunan bir hava temizleme ve filtreleme şirketi, kullandığı teknolojiyi giysilere de uygulayarak insanların hastalanmasını önlüyor.

Daha önce giyilebilir teknoloji konusunda pek çok gelişme görmüştük. Örneğin giyen kişinin duruşunu (postürünü) düzelten tişörtlerden kişinin vücut sıcaklığını düzenleyen ceketlere kadar pek çok teknolojik giysiye tanıklık etmiştik. Şimdilerde ise İsveç merkezli Ultramare adlı şirket, insanları grip virüsünden koruyan giysiler tasarlıyor.

Şirket esas olarak hastanelerdeki havalandırma sistemleri üzerine hizmet veriyor ve hastanelerin havasını temizliyor. Ultramare yakın tarihte reklam ajansı Milk ile ortaklaşa geliştirdiği bir proje kapsamında hastanelerde kullandığı teknolojiyi giysilere de uygulamış durumda. Buna göre kış aylarında insanların soğuktan korunmak için kullandığı atkılara, gripten de korunmayı sağlayan bir teknoloji yerleştirildi. Son derece şık olan bu siyah atkılar, beyaz hasta maskelerinden çok daha normal bir görünüm sergiliyor.

Cerrahların taktığı ve insanlara itici gelebilen beyaz maskelerden gayet normal görünümlü atkılara geçiş yaparak artık grip ve virüslerden korunmak için tarzınızdan ve dış görünüşünüzden ödün vermek zorunda değilsiniz.

Peki sizce özellikle şehirlerdeki hava kirliliğine ve bulaşıcı hastalıklara karşı buna benzer daha başka ne tür giyilebilir ürünler tasarlanabilir?

 

İlginizi çekebilir

Giyilebilir Teknoloji İnovatif İş Fikirleri
Akıllı Giysilerle İlgili İnovasyonlar
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir