Hava Sıcaklığına Göre Açılıp Kapanan Akıllı Mont

Daha önce sizlere gribe karşı koruyan bir monttan bahsetmiştik. Şimdilerdeyse The Omnius adlı mont otomatik olarak açılıp kapanarak giyen kişinin vücut sıcaklığını optimal seviyede tutuyor.

Dağcılar ve kayakçılar düşünülerek yapılan monttaki ufak gözenekler hava akışı sağlayarak montu giyen kişinin vücut sıcaklığını sabit tutuyor. Silikon Vadisi’ndeki bir startup tarafından üretilen bu monttaki mikroskobik gözenekler, giyen kişinin vücut sıcaklığı arttığı zaman açılıyor ve vücudun serinlemesini sağlıyor. Yarık şeklindeki bu gözenekler, montun göğüs ve üst sırt kısmında yer alıyor. The Omnius vücut ve hava sıcaklığını ölçen sensörlere sahip. Bu sensörler aracılığı ile algılanan sıcaklık bilgisi, gözeneklere iletiliyor ve açılıp kapanma işlemi böyle gerçekleştiriliyor. Ayrıca kullanıcının bu gözenekleri manuel olarak açıp kapama imkanı da bulunuyor.

Başarılı bir inovasyon ürünü olan jacket hakkında daha somut bilgi almak için aşağıdaki tanıtımı videosunu izleyebilirsiniz:

Şirketin CEO’su Gustavo Cadena, yakında bu tür montların adeta ikinci bir deri işlevi göreceğini iddia ediyor. Peki sizce robot teknolojisi ve sensörler, giyim sektöründe başka ne şekillerde kulanılabilir?

 

İlginizi çekebilir

Giyim Sektöründeki Yenilikler
Akıllı Ürünlerle İlgili İş Fikirleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir