Güneş enerjili okul çantaları sayesinde Güney Afrika’daki çocuklar geceleri ders çalışabilecek!

Geri dönüştürülmüş Repurpose okul çantaları geri kalmış bölgelerdeki çocuklara yenilenebilir ışık kaynağı sağlamak için güneş panelleri ile donatıldı.

Dünyanın belli bölgelerinde hala yeterli elektrik erişimi yok. Bu da demek oluyor ki topluluklar geceleri pahalı, tehlikeli ve kirliliğe neden olan gaz lambaları kullanmadıkları sürece karanlığa gömülüyor. Brezilya’da gecekondu veya varoşları ışıklandırmak için futbol oyuncularının enerjisinin kullanıldığı  “Morro da Mineira” isimli projeden daha önce bahsetmiştik. Bugün sizlere eğitim sektöründe tüm dünya için örnek teşkil edecek bir sosyal girişimcilik projesinden bahsedeceğiz. Afrika’daki çocuklara geceleri ders çalışabilmeleri için ışık kaynağı oluşturan güneş enerjili okul çantalarından.

gunes-enerjili-okul-cantasi

Her gün okula gitmek için uzun mesafeler yürümek zorunda olsalar da aşırı yoksul toplumlardaki çocukların birçoğu, kitap ve defterlerini taşımalarına yardımcı olacak sırt çantalarından alamıyor. Repurpose isimli girişimci bir firma, eski poşet torbalardan %100 dönüştürülmüş, sağlam ve çok amaçlı okul çantaları tasarladı. Üstelik bu çantaların üzerine yerleştirilen küçük güneş paneli öğrenciler okula yürürken güneş enerjisini depoluyor. Öğrenciler eve geri döndüklerinde çanta küçük bir lambaya 12 saat boyunca güç sağlayacak yeterlilikte oluyor. Bu sayede de öğrenciler, geceleri ödevlerini tamamlamak için ihtiyaç duydukları ışığa kavuşmuş oluyorlar.

Repurpose temel malzemeleri olmayan okullar ve bu okullara sırt çantaları göndermek isteyen bağışçılarla birlikte çalışıyor. Eşleşme yapıldıktan sonra okullar öğrenciler için doğru ölçülerdeki ve miktardaki çantaların siparişini veriyor.

Bu örnek sosyal girişim projesi, bir taraftan yoksul çocukların okula gidişlerini kolaylaştırmayı bir taraftan da çocukların geceleri çalışma saatlerini genişleterek eğitim süreçlerini canlandırmayı amaçlamaktadır.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir