Gününüzü Daha Verimli Yapacak 11 Rutin

Herkes içerisindeki enerjiyi ve iradeyi kullanabilir. Nottingham Üniversitesinin, enerji ve iradeye yönelik 83 ayrı araştırma yaptı. Yakın zamanda yayınlanan sonuçlar ise güne başlangıç şeklinizi değiştireceğe benziyor.

Araştırmacıların bulgularına göre, iradeniz ve enerjiniz birbirlerine sadece bağlı değil aynı zamanda birbirlerini sınırlandırıyorlar aynı kasların günlük aktivitelerde yorulması gibi. Her zaman farkına varmasak bile günün ilerleyen saatlerine kendimizi kontrol etmekte ve işimize yoğunlaşmakta zorlanıyoruz. Kontrolümüzü yitirdikçe, yorgun hissediyor ve karşı karşıya kaldığımız işleri daha zor buluyoruz. Haliyle bu da motivasyonumuzun düşmesine yol açıyor.

Bu yorgunluk bizim üretkenliğimizi de öldürüyor. Bu yüzden, verimliliğin en fazla olduğu saatler, hiç yorulmadığımız, güne yeni başladığımız saatler oluyor. Fakat buradaki anahtar, sabah saatlerini çalışarak geçirmek değil, sabahları doğru işleri yaparak enerjimizin ve irademizin daha fazla dayanmasını sağlamak olmalıdır.

‘’Geçtiğimiz 33 yıl boyunca, her gün aynanın karşısında aynı soruyu sordum; Eğer bugün son günüm olsaydı, şu anda olduğum insan olmak için yaptığım şeyleri yapar mıydım? Ve uzun bir süre boyunca cevap hayırdı. İşte o zaman bir şeyleri değiştirmem gerektiğini anladım.’’

“Steve Jobs”

Nottingham Üniversitesi sayesinde sabahları enerjimizi düşüren alışkanlıklardan vazgeçip verimliliğimizi artırabileceğimiz 11 yolu öğrendik.

İster güne kendiliğinizden uyanarak başlayın, ister alarm ile uyanın bu tüyolar sabah rutininizi değiştirecek ve size gün boyu sürecek pozitif enerji kazandıracak. İşte sizlere enerjinizi tavan yaptıracak günlük rutin listesi:

 

1- Egzersiz Yaparak Başlayın.

Bristol Üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre güne egzersiz ile başlayan kişiler iş günü boyunca daha fazla enerjiye ve pozitif bir görünüşe sahip oluyorlar, böylece işlerini daha iyi yapma fırsatı elde ediyorlar.  Vücudunuzu 10 dakika boyunca çalıştırın böylece merkezi sinir sisteminizde ki amino asitler açığa çıkar ve beyninizin daha dingin bir hale gelmiş olur bu da sinirlerinizi kontrol etmenize daha çok yardımcı olur. Sabahları yapacağınız ilk iş egzersiz yapmak olsun ve buna zaman ayırın böylece gün boyu sürecek bir enerjiye ve irade hakimiyetine ulaşabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Egzersiz Yapmak Neden Önemli?

 

2- Önce Limonlu Su için

Kalkar kalmaz limonlu su içmek enerjinizi, fiziksel ve mental olarak artıracaktır. Limonlu su size gün boyu doğal ve kalıcı bir enerji verip sindirimi geliştirecektir. Sabahları ilk iş olarak içmeniz gerekli böylece daha iyi sindirebileceksiniz ardından bir şeyler yiyebilmek için 15-30 dakika arasında beklemelisiniz. Limonda ihtiyacınız olan potasyum, C vitamini ve antioksidanları bulabilirsiniz. Eğer 70 kilo ve altıysanız yarım limon suyu, üstüyseniz bir tam limon suyu içebilirsiniz. Limonu suyla karıştırıp içmeniz daha kolay olacaktır.

 

3- Kahvaltıya Kadar Ekran Karşısına Geçmeyin.

Maillerinizi, mesajlarınızı ve sosyal medyayı kontrol etmeye başladığınız zaman odaklanmanızı kaybediyorsunuz ayrıca sabahın üretkenliği ve dikkatiniz diğer insanların istekleri ve ihtiyaçları için kayboluyor. Güne başladığınız zaman yapacağınız ilk hareketler sizi daha çok rahatlatan ve pozitif bir hava veren hareketler olmalı fakat uyanır uyanmaz elinize aldığınız elektronik aletler tam tersi etkiyi yaratıyor. Yani, güne başlamanızın en kötü yolu kalkar kalkmaz elektronik aletlerinizin önünde vakit geçirmek. Egzersiz ve meditasyon yapmak hatta camdan uçan kuşları seyretmek bile güne başlamanız için harika yollar.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcilerin Kahvaltıdan Önce Yaptığı 8 Şey

 

4- Gerçek Bir Kahvaltı Edin.

Kahvaltı için yiyeceğiniz herhangi bir şey bile sizi birçok insanın önüne geçirir. Kahvaltı eden insanlar genellikle obez olmayan insanlardır ve daha sağlıklı bir kan şekeri seviyesine sahiptirler. Ayrıca, gün boyu daha az acıkırlar. Bunlar sadece normal olarak kahvaltı eden insanlara ait özellikler fakat sağlıklı bir kahvaltı size verimli bir günün kapılarını ardına kadar açar. Sağlıklı bir kahvaltı size gün boyu enerji verir, kısa süreli hafızanızı geliştirir hatta daha yoğun ve uzun süre konsantre olmanızı sağlar.

 

5- Gün İçin Hedefler Koyun.

Araştırmalara göre gün için hedeflerinizin olması, özgüveninizi ve kontrol yeteneğinizi arttırıyor.  Gün içerisindeki hedefleriniz yapmanız gerekenleri bir sıraya koyuyor. Hedeflerinizi başarabileceklerinize göre sınırlandırın ve onları adımlara bölün. Mesela ‘’Bugün makalemi bitireceğim’’ bir hedef olamaz çünkü ‘’Nasıl?’’ sorusu eksiktir, bu da sizi başarısızlığa itebilir. Bunun yerine ‘’Makalemi 3 bölüm halinde ve her birine en fazla 1 er saat ayırarak yazacağım’’ şeklinde düşünebilirsiniz. Böylece basit olarak başarabileceğinizden daha fazlası elinizde, şimdi nasıl başarabileceğinizi biliyorsunuz.

Güne evinizde doğru bir şekilde başlamak için bu 5 rutin çok önemli ancak elde ettiğiniz bu pozitifliği ofisinize de taşımazsanız kazandığınız havayı hemen kaybedebilirsiniz. İşte ofisinize gittiğiniz zaman, pozitif havayı korumanın bazı yolları.

 

6- Çalışma Alanınızı Temizleyin.

İşe varır varmaz temizlik yapmak zor olsa da bu sizin yoğunlaşmanız üzerinde büyük bir fark yaratacaktır. Daha düzenli ve temiz bir ortamda çalışan insanlar, dağınık ortamda çalışanlara göre daha verimli ve üretken oluyorlar çünkü dağınıklık sizin konsantrasyonunuzu bozabiliyor.

Mutlaka okuyun: Çalışma Masası ve Ortamını Düzenleyerek Üretkenliğinizi Artırın!

 

7- En Zor İşlerinizi Halledene Kadar Maillerinize Bakmayın.

‘’ Sabah ilk iş olarak canlı bir kurbağa yiyin, böylece günün geri kalanında başınıza daha kötüsü gelemez.’’

Amerikalıların ‘’kurbağa yemek’’ terimi vakit öldürmeye birebir ve en verimli ve üretken insanlar bunun anlamını iyi biliyor. Sabah saatlerinizi üzerinde çok fazla yoğunlaşma gerektiren ve aslında yapmak istemediğiniz işler üzerinde harcayın. Böylece zor işlerinizi kısa bir sürede bitirebildiğinizi göreceksiniz. Mailleriniz kontrol etmeden bu işleri yapmayı alışkanlık haline getirdiğinizden emin olun çünkü mailleriniz sizin dikkatinizi dağıtan temel unsurlardan biridir ve vaktinizi öldürmeye, mental enerjinizi boşa harcamanıza neden olabilir.

Mutlaka okuyun: Zamanı Etkili Kullanabilmek İçin “Ye O Kurbağayı!”

Mutlaka okuyun: Rahatınızı Kaçırmasına Rağmen Sizi Daha Başarılı Yapacak 10 Şey

 

8- Hedeflerinize Zaman Koyun ve Sizi Engelleyen Noktaları Not Alın.

Yapılacaklar listesi bir şeyleri unutmamanıza yardımcı olur ancak aynı zamanda yanıltıcı da olabilir. Örnek verecek olursak, 8 saatlik çalışma süresine sahipsiniz ve bu süre içerisinde 3 saatlik bir toplantıya da katılacaksınız, yani tüm işlerinizi yapamayacak durumdasınız. Normal bir yapılacaklar listesi sizin çalışmak için kaç saatiniz olduğunu söylemez, sadece yapacak kaç tane işiniz olduğunu söyler. Eğer yapılacaklar listenize zaman faktörünü de eklerseniz  çok daha etkili bir hale gelecektir. Böylece, gereksiz vakit öldürmelerden ve birçok işi aynı anda yapmaya çalışmaktan kaçınabilirsiniz. Bu aynı zamanda size hangi işin yapılıp yapılamayacağını gösterir ki bu sayede neye öncelik verip vermeyeceğinizi bilirsiniz.

Kontrol etmediğiniz sürece sabahları kendiniz için hedefler koymanızın anlamı olmaz. Eleştirel bir gözle neyi yapıp yapmadığınıza bakın. Eğer programınızın gerisindeyseniz ve işlerinizi baştan savma yapıyorsanız, hedeflerinizi ve çalışma disiplininizi ayarlamalısınız. Böylece gün içerisinde daha bilinçli hareket edebilirsiniz.

 

9- Gün İçerisindeki Görüşmelerinizi Programlayın.

Toplantılar en büyük zaman kaybettiren saatler haline gelebiliyor ve sabahki verimliliğinizi yok edebiliyorlar.  Sabahlarını etkili bir şekilde kullanan insanlar, eğer izin verirlerse toplantıların onları sonsuza kadar tutabileceğini biliyorlar ve bu sebeple toplantılar için harcayacakları zamana bir limit koyuyorlar. Koyulan zaman limiti diğerlerini de motive ediyor ve daha yoğun bir şekilde odaklanabiliyorlar, haliyle verimlilik de artıyor. Tüm gününüzün düzenli bir şekilde devam etmesini istiyorsanız sabah görüşmelerinizi belirli bir zaman aralığında yapın.

 

10- Birçok İşi Aynı Anda Yapmaya Çalışmayın.

Sabahları yüksek bir enerjiyle kalktığınız zaman birçok işi hemen yapabilirmiş gibi hissediyorsunuz, bu sizi her ne kadar motive de etse, sizi programınızın gerisine itmesi muhtemeldir. Yapılan bir araştırmaya göre birden fazla işi aynı anda yapmak, tek bir işi yapmaya göre çok daha az verimli bir hal alıyor. Mesela, bir işi yaparken aynı anda haber dinleyen, bir bilgiyi hatırlamaya çalışan veya bir işten diğerine geçen insanlar, odaklanma konusunda tek bir işi yapanlara göre daha fazla zorluk yaşıyor. Bu da verimliliğinizi haliyle düşürüyor.

Peki ya bazı insanların birçok işi aynı anda yapabilmek gibi bir yetenekleri varsa? Stanford Üniversitesindeki araştırmacılar 2 grubu karşılaştırıyorlar ve aynı anda birden fazla işi yaparak performansını arttırdığını düşünenlerin aslında bunu yapmakta daha kötü olduğu ortaya çıkıyor. Şaşırtıcı olan ise bir seferde tek bir işi yapanların birçok işi aynı anda yapmakta daha iyi olduğunun ortaya çıkması.  Çünkü diğerleri organize olmakta veya bilgilerini düzenlemekte zorluk yaşıyor bu da bir işten diğerine geçmelerini yavaşlatıyor.

Aynı anda birden fazla iş yapmak performansınızı ve verimliliğinizi etkiler çünkü beyniniz tek bir seferde bir işe tamamen odaklanabilir, aynı anda farklı işlere odaklandığında ise iki işi de başarılı bir şekilde yapma olasılığı düşer.

Mutlaka okuyun: Multitasking Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

 

11- Hayır Deyin.

‘’Hayır’’ kelimesi sizin değerli sabahlarını koruyacağınız sihirli bir kelime. Hayır diyebileceğiniz zamanlarda ‘’Yapabileceğimi sanmıyorum, Emin değilim’’ gibi cümlelerden sakının.  Size yüklenmeye çalışılan yeni işlere hayır diyebilmek, diğerlerini başarılı bir şekilde bitirememenize yol açar. Hayır demedikçe daha fazla stres yaşayıp, tükenirsiniz hatta depresyona bile girebilirsiniz. ‘’Hayır’’ kelimesini kullanmayı öğrenin, bu sizin motivasyonunuzu ve verimliliğinizi artıracaktır.

Mutlaka okuyun: İşinizi ve İlişkilerinizi Etkilemeden Hayır Demenin Yolları

 

Bunların Hepsini Bir Araya Getirin.

Doğru bir sabah rutini gününüzü hatta her gününüzü iyi bir hale getirebilir. Bu saatlerin değerli olduğunu ve iyi bir şekilde kullanılması gerektiğini unutmayın.

 

İlginizi çekebilir

Dünyanın En Başarılı Girişimcilerinin 10 Sabah Ritüeli
Erken Kalkmak Hayatımı Nasıl Değiştirdi?
Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir