Hayatta İstediklerinizi Elde Etmenin Yolları

Her insan yaptığı her şeyde başarılı olmak ister. Ancak kariyerinizle ve hayatınızla alakalı istediğiniz her şeyi elde etmeniz göründüğü kadar kolay olmayabilir.

Hayatta istediklerinizi elde etmek istiyorsanız bu yazımız tam size göre.

 

Önce dinleyin ve dinlemekten asla vazgeçmeyin

Dinlemek profesyonel ve şahsi ilişkilerdeki en önemli beceridir. Ernest Hemingway şöyle söylemiştir: ” İnsanlar konuşurken, sen hep can kulağıyla dinle. Pek çok kişi dinlemeyi hiç bilmez”. Üzücü ama gerçek. Çoğu insanın sizi dinleyecek kadar zamanı yoktur çünkü çok meşguldürler. Ancak diğerlerinden farklı olarak karşı tarafı empatiyle dinliyorsanız o zaman insanlar sizden hoşlanır ve istediğiniz şeyi elde etmenizde size yardımcı olur.

 

Diğerlerine yardım edin

Birinden bir şey isterken istemek yerine karşı tarafın istediği bir şeyi elde etmesine yardımcı olun. Karşı tarafın ne istediğini bilmiyorsanız basitçe “Sana nasıl yardımcı olabilirim?” diye sorun. İnsanların birçoğu kendilerine yardım edemez. Bu nedenle onlara hayallerini ve hedeflerini gerçekleştirmeleri konusunda nasıl yardımcı olabileceğinizi sorduğunuzda dikkat çekersiniz. Ve gerçekten yardımcı olduğunuz bu insanlar sizin de başarılı olmanıza yardımcı olur ve istediğiniz her şeyi size verir. Önce diğerlerine yardımcı olursanız – hiçbir şey beklemeden – geri dönüşler inanılmaz olacaktır.

 

Kendiniz olun: özgün, şeffaf ve savunmasız

Oprah Winfrey şöyle söylemiştir: “Sadece kendim olarak bu kadar zengin olacağımı bilmiyordum, bilseydim daha önce yapardım.” Profesyoneller, çalışma ortamında şeffaflık yüzünden zor zamanlar geçirme eğilimindedirler. Ancak gerçeklik, şeffaflık ve kırılganlık gibi seçenekler ne kadar zor olsa da hepsi güveni arttırır. Ve insanlar size güvendiğinde sizin için her şeyi yaparlar. İnsanlara açılırsanız ve kendinizi riske atarsanız ödüllendirilirsiniz.

 

Söyleyin, satmayın

İstediğiniz bir şeyi elde etmek için diğerlerini dinlemek ve yardımcı olmak ne kadar önemliyse istediğiniz şeyin ne olduğunu söylemek de bir o kadar önemlidir. Satmaya çalıştığınız şey ister bir ürün, ister bir hizmet, isterse de bir fikir olsun satıştan vazgeçmelisiniz. Bunun yerine iyi bir hikaye anlatmaya, dinleyicilerinizi büyülemeye, canlandırmaya ve istediğiniz şeyi elde ettiğiniz taktirde neler olacağına ilişkin resim çizmeye odaklanmalısınız. Hikaye anlatma konusunda iyiyseniz insanlar bu hikayenin bir parçası olmak isteyeceklerdir ve hikayenin bir parçası olmak için diğerlerine yardım edeceklerdir.

 

Her etkileşiminize tutku enjekte edin

Tutku bulaşıcıdır ancak insanlarda tutku eksikliği vardır. Konuştuğunuz şey sizi heyecanlandırmıyorsa bu, başka birinin neden umrunda olsun ki? Bir şey istiyorsanız diğerlerinden daha heyecanlı ve tutkulu olmalısınız. Tutkulu değilseniz, belki sizin için o kadar da önemli değildir. Herkes yüksek enerjili ve dışa dönük değildir ki bu nitelikler tutkunun birçok şeye geçmesine yardımcı olur. Ancak birini bir şey konusunda ikna etmek için heyecandan yerinizde duramayacak noktada da olmanıza gerek yoktur. Yapmanız gereken gerçek tutkunuzu ortaya çıkarmaktır.

 

Diğerlerini şaşırtın ve memnun edin

Ne zaman kazanacağınızı bilemezsiniz. Kazanmadığınız zamanlarda bile sizi heyecanlandıran olumlu deneyimler edinirsiniz.  Diğerlerini şaşırttığınızda ve memnun ettiğinizde sadece onları mutlu etmezsiniz aynı zamanda onları tekrardan şaşırtacak ve memnun edecek türde bir insan olduğunuzu onlara hatırlatırsınız. Bazı klasik örnekler: ortada bir neden yokken karınıza çiçekler verin, müşterinize siparişinin gelecek hafta ulaşacağını söyleyin ancak bir gece de ulaştırın ve herhangi bir olası müşterinize ödül verin. Sizi özel kılacak bir deneyim için çaba gösterirseniz, özellikle de insanların beklemediği anlarda, zamanla büyük sonuçlar elde edersiniz.

 

En önemli üç kelimeyi kullanın

Bir hata yaptığınızda “üzgünüm” deyin ve mümkün olduğunca çok “teşekkür ederim” deyin. Bu kelimeler oldukça basittir ancak insanlar bunları söyleme gereği duymazlar. Herkes hata yapar ve herkes bunu bilir. Hata yapmakta problem yoktur. Savunmasız olmaktan, itiraf etmekten ve özür dilemekten utanmak en büyük hatadır. Sadece “üzgünüm” deyin ve diğer insanların sizi affetmesine izin verin. Bu sayede ilerleyebilir ve er yada geç istediğinizi elde edebilirsiniz. Diğer taraftan samimi bir şekilde memnuniyetinizi göstermeniz aktarılabilecek en güçlü duygudur ve birçok kapıyı açar. Her sabah elle yazılmış teşekkür kartları gönderin. Personelinize, müşterilerinize, satıcılarınıza, medyaya ve arkadaşlarınıza gönderin. Olay sadece kart göndermek değil aynı zamanda takdir etmektir.

Hayatta istediklerimi nasıl elde edebilirim” diyenlere özel yazılar kaleme almaya devam edeceğiz. Sevgi ve para ile kalın.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir