Yazılı mesajları yüz yüze etkileşime dönüştüren uygulama

Somebody uygulaması yazılı mesajları ilgili alıcıya göndermiyor ancak göndermek istediğiniz kişinin yakınlarındaki bir yabancıyı seçiyor ve bu yabancı, mesajı sözlü olarak ilgili alıcıya iletiyor.

Sizlere daha önce bahsettiğiniz ürünlerin ve hizmetlerin pratik kullanımları vardı ve zor olan bir görevi kolaylaştırıyorlardı. Bununla birlikte insanlara yeni deneyimler yaratan fikirlerle de karşılaşıyoruz. Somebody isimli yeni uygulamada bu fikirlerden biri. Somebody yazılı mesajları ilgili alıcıya göndermek yerine göndermek istediğiniz kişinin yakınlarındaki bir yabancıyı seçiyor ve bu yabancı mesajı sözlü olarak ilgili alıcıya iletiyor.

Film yapımcısı ve sanatçı Miranda July’nin yapım ajansı Stink Digital’in yardımıyla yarattığı uygulama birbirini tanımayan insanların tesadüf eseri etkileşime girmelerini sağlıyor. Kullanıcılar öncelikle kendi resimlerini ekleyerek bir profil açıyorlar ve uygulamanın konum bilgilerine ulaşmasına izin veriyorlar. Uygulamayı yükleyen herkese mesaj gönderilebiliyor ancak bu mesaj doğrudan ilgili alıcıya gitmiyor. Uygulama mesaj gönderdiğiniz arkadaşınızın yerini tespit ediyor ve arkadaşınıza en yakın kişiyi buluyor. Bu kişinin arkadaşınıza mesajı iletebilmesi için arkadaşınızı bulması gerektiğinden arkadaşınızın profil fotoğrafı ve yeri bu kişiye gönderiliyor. Bu sırada arkadaşınıza da mesaj iletmek isteyen bir yabancının kendisini aradığına dair bir bildirim gidiyor. Arkadaşınızla bu kişi karşılaştığında ise önce tanışıyorlar sonra da bu kişi mesajınızı iletiyor.

Kullanıcılar yabancının mesajı doğru bir şekilde aldığından emin olmak için talimatlar ekleyebiliyor. Alıcı müsait değilse mesajı başka bir zamana erteliyor. Yabancılar görevlerini başarılı bir şekilde tamamlamalarına ve mesajları iletme tutkularına bağlı olarak değerlendiriliyorlar. Göndericiler mesajların gönderilmesi için en ilginç görünümlü veya en yüksek oya sahip kişiyi seçebiliyor.

July, olası senaryoları göstermek için aşağıdaki videoyu hazırlamıştır:

PeekInToo gibi benzer uygulamalar kullanıcıların isimsiz yayıncıların hayatını 12 saniyeliğine görmesine fırsat verse de Somebody başka bir şekilde görüşemeyecek insanların kişisel bağlantılar kurmasına yardımcı oluyor. July özgün iş fikrini, insanların sosyalleşmesini sağlayan yarı uygulama/yarı insan olarak tanımlıyor.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir