Makale Yazarak Para Kazanmak

Bu yazımızda sizlere oturduğunuz yerden para kazanabileceğiniz ve oldukça popüler bir ek işten bahsedeceğiz: Makale yazarak para kazanmaktan…

Gelişmiş ülkelerin çoğunda yazma ve aynı zamanda okuma becerileri küçük yaşlardan itibaren insanlara öğretilir. Bu beceriler bütün topluma yayılsa da sadece küçük bir okuryazar topluluğu kazanç elde edebilecek kadar iyi yazar. Bazı yazarlar ek gelir elde etmek için yarı zamanlı olarak yazarken diğer yazarlar da yayınlanabilir içerikler oluşturarak tam zamanlı olarak yazarlar. İster ek iş olarak düşünün ister de tam zamanlı bir iş olarak, yazma yeteneğinizin yeteri kadar iyi olduğunu düşünüyorsanız yazı yazarak hatırı sayılır paralar kazanabilirsiniz. Yazı yazarak nasıl para kazanabileceğinizi öğrenmek için aşağıdaki önerileri okumanızı tavsiye ederiz.

 

Freelance Yazarlık Nedir?

Malum, internet hayatımızın merkezine yerleşmiş durumda. Hemen herkes vaktinin çoğunu sanal ortamlarda geçiriyor, öyle ki bazılarımız internet sayesinde para dahi kazanabiliyor. İnternetin bu denli gelişmesi ise hayatına yeni bir soluk getirmek veya ek gelir elde etmek isteyenler için farklı pek çok iş fırsatı yarattı.  Bunlardan biri de freelance yazarlık. Freelance yazarlar da işlerini tıpkı diğer freelance meslek grupları gibi serbest çalışma anlayışıyla yürütürler. Yani kendi işinizi –yazarlık-yapar, bağımsız bir işletme sahibi olarak kabul edilirsiniz.

Bu kişiler genellikle bir ya da daha fazla müşteri için yazılar yazar ve yazdıkları her yazı/yazı grubu başına belirli bir ücret kazanırlar.

Freelance yazarlık işinde uzmanı olduğunuz hizmet alanına göre değişebilen farklı isimler ile anılırsınız.

 • Freelance Blogger –Blog yazıları yazar.
 • İçerik Yazarı – Farklı içerik türleri ile ilgilenir.(ürün tanıtım bültenleri, blog gönderileri, e-kitap vb…)
 • SEO Yazarı – Google aramaları sonuç sayfasında üst sıralarda yer almanızı garantileyecek, optimize edilmiş içerikler sunar.
 • İçerik Strateji Uzmanı –Yaratıcılığa ve içerik yönetimine odaklanır.
 • Freelance Web İçerik Yazarı – Web odaklı içerikler üretir.
 • Hayalet Yazar- E-kitap, blog gönderileri, web sitesi sayfaları, e-posta, tanıtım bültenleri vb. pek çok konuda yazı hazırlar, ancak bunu başkası adına yaptıkları için kendi isimlerini kullanmazlar.
 • Profesyonel Yazar –Belirli bir süre boyunca freelance yazar olarak çalışan herkes kendisini “profesyonel yazar” olarak adlandırabilir.

 

Freelance Yazarlık Hizmetleri Nelerdir?

Başlangıç aşaması için yazarlık hizmetinizi tek bir hizmet alanı ile sınırlandırmalısınız, örneğin işe blog yazarlığı ile başlayabilirsiniz. Blog yazarlığı yapmanın çiçeği burnunda bir yazar olarak içinizdeki cevheri dışa vurabileceğiniz en iyi ve en kolay serbest yazarlık türü olduğu kanısındayız.

Neden mi?

Çünkü blog yazıları kısadır. (Blog yazılarının çoğu 500 ila 1500 arası kelimeden oluşur).

Blog yazarlığı sürekliliği olan bir işe dönüşebilir, bu da onu metin veya dergi yazarlığından farklı kılar.

Freelance yazarlığınızın ilk günlerinde bir veya birkaç hizmet türüne de odaklanabilirsiniz. Seçim tamamıyla size aittir. Başlangıç aşamasında sunabileceğiniz freelance hizmet türlerine gelince….

 • Düzenleme – Temel düzey metin düzenleme hizmeti verebilir veya geliştirilmiş düzenleme adı altında çok daha derinlemesine bir yaklaşım sergileyebilirsiniz.
 • Hayalet Yazarlık – Yazdığınız içerikte sizin adınız geçmez. Örneğin, müşterilerinizden biri sizden onun adına bir e-kitap yazmanızı isteyebilir.
 • Metin Yazarlığı – Web siteleri için metinler, basın bültenleri, satış sayfaları yazabilir veya herhangi bir web sitesini güncellemek adına yaratıcılığınız ve ikna kabiliyetinizden yararlanabilirsiniz.
 • Sosyal Medya Pazarlaması –Sosyal medya hizmetleri freelance yazarların çoğunun ilk iş deneyimini oluşturur. Bu hizmet, müşterinin sosyal medya hesaplarını yönetmenizi dolayısıyla bu hesapları düzenli olarak güncellemenizi gerektirir.
 • Blog Yönetimi – Blog sahibi bir müşteriniz için yazar denetimi yapabilir veya blog sayfasına ait içeriği düzenlemek ve yayımlamaktan bizzat sorumlu olabilirsiniz.

 

Size Uygun Yazı Türlerini Nasıl Belirlersiniz?

“Ben bu işi yaparım, ama ne tür bir yazı yazacağımı bilmiyorum” diye düşünenlerden misiniz? Ümitsizliğe kapılmayın, bu bölüm sizin için.

Freelance yazar olarak sunacağınız tek hizmet çevrim içi içerik oluşturmaktan ibaret olacaksa şanslısınız; çünkü iş aramayacaksınız, işler sizin ayağınıza gelecek. Yazımızı sonuna kadar okuduğunuzda ne demek istediğimizi daha net anlayabileceksiniz. Size en uygun yazı türünü seçebilmeniz adına çevrim içi platformlar için kullanabileceğiniz farklı içerik türlerinin küçük bir listesini yaptık:

 • Blog Gönderileri – Bloglar çoğu çevrim içi işletmenin ihtiyaç duyacağı türden yazılardır.
 • Dergi Makaleleri – Makaleler çok daha resmi bir dil kullanmanızı- hatta gazetelere özgü bir üslup edinmenizi-gerektirir.
 • Site İçerikleri- İşletmelerin çoğu birden çok sayfanın dolayısıyla da zengin bir içeriğin olduğu web sitelerine sahiptir. Bir freelance yazar olarak sizden talepleri de sitenin “hakkımızda” veya “ürünlerimiz” kısmını yazmanız yönünde olabilir. Bu iş çoğu zaman metin yazarlığı kapsamında ele alınır.
 • E-Kitaplar – İşletmelerin çoğu insanların dikkatini haber bültenlerine çekmek adına e-kitapları kullanırlar. E-kitapların büyük çoğunluğu hayalet yazarların kaleminden çıkmıştır. Ancak yine de böylesi bir deneyimi elinizin altında bulundurmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır.
 • Beyaz Bültenler/Ürün Tanıtımları – Ürün tanıtımları küçük işletmelerin satış potansiyellerini artırmak amacıyla yazılan profesyonel makalelerdir.

Freelance yazarlık işine başlamadan evvel hangi konuya ilgi duyduğunuzu ya da hangi konuda uzmanlaşmak istediğinizi belirlemelisiniz. Diyelim ki geçen yıl bir e-kitap yazdınız ve bu işi gerçekten çok sevdiniz. O halde seçiminiz e- kitaplardan yana olmalıdır. Onlar için e-kitap yazmanızı dört gözle bekleyecek pek çok girişimci ya da küçük işletme sahibi bulacağınızdan kuşkumuz yok.

 

Yazı yazarak nasıl para kazanılır?

1 – Blogla başlayın. Yazı yazarak para kazanmak istiyorsanız kişisel bir blogla başlamayın. Bunun yerine belli problemleri çözerek insanlara yardımcı olabileceğiniz bir blog yaratın. Örneğin bahçıvanlıkla ilgili bir blog açarak diğerlerine bahçe işlerinin nasıl yapılacağını öğretebilirsiniz. Ya da yemek yapma konusunda kendinize güveniyorsanız yemek tariflerinizi paylaştığınız bir blog açabilirsiniz. Yeter ki blogda yazdığınız konulara karşı ilgili olun.

Blog yazmaya başlayarak bir gece de milyoner olmazsınız ancak zaman ayırır ve çaba gösterirseniz büyük bir gelir elde edebilirsiniz. Bloglarda gelirler daha çok reklam programlarından ( örneğin Google Adsense ), affiliate ( satış ortaklığı ) pazarlama programları ve kişisel ürünlerin ( örneğin e-kitaplar veya yazılımlar ) doğrudan satılmasıyla elde edilir.

2 – Başka siteler için yazmak. Başkalarının siteleri için içerikler yazarak da para kazanabilirsiniz. Yazma işinde en popüler para kazanma yoludur. Sitenin konusuna göre araştırmalar yaparak istenilen konularda yazılar yazabilirsiniz. Genel olarak bilgi verici yazılar yazacağınız için sizden ortalama olarak 300-500 kelime uzunluğunda yazılar yazmanız istenir. Kazancınız da 100 kelime üzerinden hesaplanır. Yazdığınız yazıların akıcı ve yararlı bilgilerle dolu olması önemli bir kriterdir. Yazılarınız kalitesine bağlı olarak 100 kelime üzerinden 2 – 6TL arasında para kazanabilirsiniz.

3 – Tebrik kartları yazın. Güzel şiirler ve ilginç düz yazılar yazma konusunda doğal bir yeteneğiniz varsa tatil ve tebrik kartları yazmayı deneyebilirsiniz. İnternet üzerinden tebrik kartı firmalarını araştırarak stil koşullarını ve teslim esaslarını öğrenin.

4 – Dergiler ve gazeteler için yazın. Son zamanlarda özelliklede internetin patlamasıyla basılı yayın pazarı daralmaya başlamıştır. Her şeye rağmen pazar kendi başına hala geniştir ve yazara ihtiyaç vardır. Eğitici parçalar, raporlar, eleştiri yazıları veya uzman görüşler yazma konusunda iyiyseniz basılı işleri deneyebilirsiniz.

Dergi ve gazete piyasalarında hala tam zamanlı pozisyonlar vardır ancak makaleler yazan freelance yazarlara olan talep de hızla artmaktadır.

5 – Kurgular yazın ve satın. Bu pazar kısa hikayelerden tekli romanlara ve destansı çoklu kitap serilerine kadar çeşitlilik gösterir. Fantezi, gerilim, duygusal ve esrarengiz olmak zorunda değildir. Hikayeler anlatmak istiyorsanız bu seçeneği değerlendirebilirsiniz.

Aslında geleneksel yol yazılanların yayıncıya satılmasıdır. Bir diğer yolsa edebiyat ajanları bulmaktır. Edebiyat ajanları hikayenizi tamamladıktan sonra bütün işleri sizin adınıza halleder. Son yıllarda kişisel yayıncılıkta yayıncı bulamayan yazarlar için uygun bir seçenek haline gelmiştir

6 – Komedyenler için yazın. Bazı insanlar esprilidir ve mizahın sırlarını çok iyi anlarlar, insanları nasıl güldüreceklerini çok iyi bilirler ancak sahneye çıkma konusunda kendilerine güvenmezler. Sizde bu insanlardan biriyseniz komedyenler için hikayeler ve şakalar yazabilir ve satabilirsiniz.

7 – Diğer insanlar için özgeçmiş hazırlayın. İş arayan insanların güncellenmiş ve cilalanmış özgeçmişlere ihtiyaçları olur. İnandırıcı özgeçmişler yazma konusunda becerikliyseniz danışmanlık hizmeti sunabilir ve bu kişilerin özgeçmişlerini düzenleyebilir ve değiştirebilirsiniz.

8 – Seyahat yazarı olun. Seyahat etmeyi seven insanların çoğu seyahat yazarı olur. Seyahat yazarları yolculukları ile ilgili yazılar yazarlar ve gezdikleri yerlerin ve mekanların iç yüzünü anlatırlar. Seyahat yazarlarının birçoğu seyahat dergileri ve online yayınlar için tam zamanlı olarak yazarlık yaparlar.

9 – Yazarlık koçu olarak hizmetlerinizi satın. Yazarlığın derinliklerini gerçekten biliyorsanız ve öğretme yeteneğiniz varsa bu iki özelliğinizi bir araya getirerek yazar koçu olabilirsiniz. Belli konularda yazarlık atölye çalışma düzenleyebilir ve birden çok insana aynı anda eğitim verebilirsiniz.

10 – Makale tercümeleri yapın. Birçok dili akıcı bir şekilde konuşabiliyorsanız yazar ve çevirmen olarak hizmetler sunabilir ve para kazanabilirsiniz. Örneğin İngilizceniz ve Fransızcanız iyiyse İngilizce romanları Fransızcaya çevirmeyi deneyebilirsiniz.

 

Freelance Yazarlıkta İdeal Müşteri Nasıl Bulunur?

Büyük işletmelerden tutun da startup şirketlerine kadar hemen her tür işletme kaliteli içeriklere ihtiyaç duyar. Yani müşteri bulmakta sıkıntı yaşamazsınız.

Ancak, ideal müşteriyi bulmanız zaman alabilir. Bunun anlamı şudur: Başlangıç aşamasında farklı türden pek çok yazı işi üstlenmeli, farklı müşterilerle muhatap olmalı ve hangisi ile tam bir uyum içinde çalıştığınızı tespit etmeye odaklanmalısınız.

Peki, ideal müşterinizi nerelerde arayabilirsiniz?

Hemen listeyelim:

 • Basılı Yayınlar – Dergiler, gazeteler veya ticaret dergilerini ifade eder.
 • Ajanslar – İçerik ajansları da çoğu zaman freelance yazarlarla birlikte çalışır ve sizlere yazma yeteneğinizi sergileyebileceğiniz iş fırsatları sunarlar.
 • Eğitim Kurumları – Bu sektörde ise eğitim kursları veya e-öğrenme materyalleri için içeriklere ihtiyaç duyulur.
 • Yazarlar – Yazarların çoğu kitaplarını kaleme alacak hayalet bir yazar arayışındadır.
 • Blog Sahipleri – Niş blogların içerik ihtiyaçları hiç bitmez. Üstelik blogger’ların çoğu zaman birden fazla blog sayfaları olur, ancak hepsi için yazı yazacak vakitleri yoktur.

 

Freelance Yazarlar Nasıl Para Kazanır?

Freelance yazarlığın en güzel tarafı, istediğiniz kadar para kazanabilme imkanına sahip olmanızdır.

Yani ne kadar çok yazarsanız, o denli çok para kazanırsınız.

Tabi bu noktada içerik fiyatlarının onu kullanacak işletmeye bağlı olarak değişebileceği gerçeğini de unutmamanız gerekir. Örneğin, pek de uzun olmayan yüzlerce gönderiye veya belirli anahtar kelimeleri içeren sayısız makaleye ihtiyaç duyan işletmeler, 500 kelimelik bir gönderi için büyük ödemeler yapmaktan kaçınacaktır.

Yani başlangıç aşamasında büyük hayallere kapılmamanızda yarar var. Kazancınızın zamanla artacağını unutmayın.

Müşterinizi bulur bulmaz ilk iş olarak ödemenizi alıp almayacağınız konusunda emin olmaya çalışın.. Süreç genellikle şu şekilde ilerler:

 • Freelance yazarlığın konusu olan işe ilişkin teklifinizi sunarsınız.
 • Potansiyel müşteriler bu teklife sizden daha detaylı bilgiler talep edecekleri (yazı örnekleriniz, başarı oranınız, uygunluk durumunuz gibi) bir e-posta ile cevap verirler.
 • Onlara istedikleri tüm bilgileri verir, ardından ödeme seçeneklerinizi sunar ve ödemeyi içeriğiniz hazırlanıp onaylandıktan sonra alacağınızı bildirirsiniz. (Bazı yazarlar müşterilerine sürecin detaylarına ışık tutacak bir sözleşme metni gönderir veya müşterileriniz benzer bir yaklaşımla işi resmiyete dökmek isteyebilirler).
 • Talep edilen içeriği kısmen tamamlar ve müşteriye gönderirsiniz. (Kimi yazarlar bu aşama için cüzi bir ödeme talep etmektedir).
 • Müşteriniz size geri bildirimde bulunur (umarız hep olumlu geri bildirimlerle karşılaşırsınız)- ve sonuç olumlu ise anlaştığınız ödeme aracı üzerinden ödemenizi gerçekleştirir.

 

Freelance Yazarlık İçin Üniversite Diplomasına İhtiyaç Var Mıdır?

Kesinlikle HAYIR.

Sosyal hizmetler mezunu musunuz? Freelance yazar olabilirsiniz.

Sekreter misiniz? Üniversite öğrencisi mi? Freelance bir yazar olmanızda hiçbir sakınca yoktur.

Herkes yazar olabilir, ancak bunun en kestirme yolu kelimelerle dans etmeyi, onları anlamlı ve tutarlı bir şekilde bir araya getirmeyi bilmektir.  Şayet düşüncelerinizi kağıt üzerine aktarmakta zorlanıyorsanız, freelance yazarlık size göre bir iş olmayabilir.

Ancak, yazmayı eğlenceli buluyor, bu işi tutku ile gerçekleştiriyorsanız, bir de bitmek tükenmek bilmez bir motivasyon ve kararlılığa sahipseniz bu iş tam size göre demektir. Başarılı olma olasılığınız da bir hayli yüksektir.

Freelance yazarlık işini kotarabileceğinize olan inancınız tam ama başlangıç süreci için yardıma mı ihtiyacınız var?

O halde bir sonraki bölümde yer vereceğimiz önerilere göz atmalısınız.

Mutlaka okuyun: Nasıl İyi Bir Yazar Olunur?

 

4 Adımda Freelance Yazar Olun.

Freelance yazar olmanın pek çok yolu var. Ama biz bu zamana kadar binlerce yazara yol göstermiş en işlevsel dört yöntemden bahsedeceğiz.

 

1) Yazılarınızı oluşturacağınız nişi belirleyin.

İlk adımı atmak her daim zordur, öyle ki ilk adımı es geçip ikinci adıma yönelmek çok daha cazipmiş gibi gelebilir. Bu işin ilk adımının freelance yazı nişinizi bulmak ve bu konu üzerine yoğunlaşmak olduğunu düşünüyoruz. .

Nihayetinde ne kadarlık bir gelir elde edeceğinizi belirleyen şey de seçtiğiniz niş olacaktır.

Madem bu iş bu kadar mühim, gelin size doğru nişi bulmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu verelim:

 • Başarılı freelance yazarları inceleyin ve hangi nişe hizmet ettiklerini öğrenin.
 • Hali hazırda yürüttüğünüz mesleğe ilişkin bilgilerinizi kullanın.
 • Geçmiş deneyimlerinizden veya hobilerinizden yararlanın.
 • Büyük markalara odaklanın, bu markalar freelance yazarlara ayırabilecekleri ciddi bir bütçeye sahip olurlar. (Evcil hayvan gıdaları, kıyafetler, kahve, dizüstü bilgisayarlar ya da kozmetik ürünlerini düşünün! Liste böylece uzayıp gidecektir.)
 • En iyi nişlere ilişkin listelerden yararlanın.
 • Farklı niş fikirleri deneyin.

Nişinizi arama sürecinde kendinize şu soruları sorun: Hangi konularda yazmak/deneyim sahibi olmak ya da kendimi geliştirmek istiyorum?

Bu sorulara vereceğiniz cevap niş fikrinizi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Ancak, bir ya da birkaç niş belirlediğiniz vakit çoğu yazarın ihmal ettiği şu ekstra adımı da atmanızı rica edeceğiz.

Seçtiğiniz nişe ilişkin araştırmalar yapın.

Detaylı bir Google araştırması yapıp bu nişe hizmet eden işletmeler hakkında bilgi edinmeniz iyi bir fikir olabilir. Diyelim ki çok satan bebek ürünlerine ilişkin bir blog yazısı yazmanız gerekiyor. Bu ürünleri ve ürün sahiplerini bulun. Böylece yarattıkları markayı bütün olarak değerlendirebileceksiniz.

 

2) İçerik Portföyünüzü Oluşturmak Adına Örnek Metinler Hazırlayın.  

Hiç kimse ne yazdığınızı görmeden size iş vermeye yanaşmayacaktır.

Peki, müşterilerinize yazı yazmaya ilişkin benzersiz yeteneğinizi nasıl göstereceksiniz? Elbette ki daha önce yazdıklarınızın birer örneğinden oluşturduğunuz portföyünüz sayesinde.

Unutmayın, portföyünüz en iyi yazılarınızdan oluşmalıdır. Peki, yazı örneklerini nasıl elde edersiniz?

Bu iş için üç farklı seçenek mevcuttur.

1.Misafir yazarlık

2. Blog sayfası açma

3. Örnek metin oluşturma

Artık freelance yazarlık işini yapmak için örnek metinlere ihtiyacınız olacağını biliyorsunuz.Bunları ne şekilde oluşturacağınıza dair fikir sahibi de oldunuz.

Peki, örnek yazılarınız ne hakkında olmalı?

Nasıl bir hizmet sunacağınızı bilmiyorsanız, örnek metin olarak bir blog yazısı yazmanızı öneririz. Diyelim ki bir basın bülteni hazırlamanız talep ediliyor, bu durumda örnek olarak bir blog yazısı yazmayı düşünmemelisiniz. Bunun yerine tamamıyla uydurma bir basın bülteni yazmayı deneyin.

Ancak, çoğunuzun bu konular hakkında bir fikri olmayabileceği gerçeğini düşünürsek işleri bir nebze daha basitleştirip yaklaşık 700 kelimelik kısa bir blog yazısı yazmanızı önermek en doğrusu olacaktır.

Blog yayınınızın konusu ise elbette ki seçtiğiniz niş ile alakalı olmalıdır.

Bir sır verelim mi?

Kimi zaman nişinize uygun olmayan örnek metinlerle dahi iyi işler kapabilirsiniz.

Yeter ki kaleminiz güçlü olsun.

 

3) Çevrim İçi Platformlardaki Varlığınızı Kanıtlayın.

Freelance yazarlığa ilgi duyan bireylerin önündeki en büyük engel budur.

Çünkü yazarların büyük çoğunluğu sosyal medya kullanmaktan veya internet ortamında yüzlerini göstermekten kaçınırlar.

Öyle ki çoğu insan için kendilerini/yaşamlarını sergileme düşüncesi dahi tüyler ürpertecek denli aşırıdır.

Çevrim içi olma konusunda önerimiz en azından Twitter ve LinkedIn’e kaydolmanız yönünde olacak.

Çevrim içi varlığınızı kanıtlamanın bir diğer yolu ise hizmet tabanınıza uygun bir blog sayfası açmanızdır.

Blogunuz sayesinde işleri kovalamak zorunda kalmaz, yüksek ödeme vaat eden tüm işleri çaba harcamaksızın yakalama fırsatı elde edersiniz.

Portföyünüzü sergileyeceğiniz ve hizmetlerinizi pazarlayabileceğiniz en uygun yer blogunuzdur. Yaptığınız işleri ve hizmet kalitenizi gösterecek bir web sitesine sahip olduğunuzda freelance yazarlık işini yapmanız çok daha kolay olacaktır.

 

4) Yazarlık hizmetinizi sunmaya bir an evvel başlayın.

Her şey hazır.

 • Bir veya birkaç niş fikri buldunuz.
 • Nişinize uyumlu yazı örnekleri hazırladınız.
 • Portföyünüzü sergileyeceğiniz bir platforma da sahipsiniz. (web siteniz veya blog sayfanız vb. )

Artık harekete geçme zamanı geldi!

Satış metninizi hazırlamalısınız. Bu sayede potansiyel müşteriye kim olduğunuzu, ne iş yaptığınızı ve hizmet sunacağınız kişilere nasıl veya hangi konularda yardımcı olabileceğinizi anlatmış olursunuz.

Bu metin kısa ve öz olmalıdır.  Satış metniniz üzerine kafa yormanızı ve işletmeler sizi nasıl algılasın istiyorsanız bu algıyı güçlendirecek bir metin hazırlamanızı öneririz.

Şimdi bir an evvel iş fırsatlarını yakalamaya koyulun. Yeni yazarların iş fırsatları yakalamasını sağlayacak en kolay ve en iyi yol freelance iş fırsatları yayımlanan sitelerden birine kaydolmaktır.

Bu siteler üzerinden niş konunuza ilişkin arama yapabilir, hangi işlerin mevcut olduğunu öğrenebilirsiniz. Hatta bir yazar olarak ne tür işverenlerle çalışacağınızı anlamak adına da böylesi bir araştırmaya girişebilirsiniz.

Unutmayın, freelance yazarlık fırsatlarının her biri eşit şartlarda oluşturulmamıştır. Bu nedenle bir iş teklifine balıklama atlamadan evvel ödevinizi iyi yapıp potansiyel müşterinizi mercek altına almalısınız.

Son önerimiz de bir satış oluşturma stratejisi belirlemeniz olacak.  Beş satış teklifi gönderdim diye bir köşeye çekilip iş tekliflerinin ayağınıza gelmesini beklememeli, her gün yeni iş fırsatlarının peşinden koşmalısınız.

 

Makale Yazarak Para Kazabileceğiniz Siteler

R10.net, Fiverr, Bionluk, Freelancer gibi sitelerde profil oluşturup makale hizmeti vermeye başlayabilirsiniz. Ancak bu tarz sitelerde iş yapmak için referansa sahip olmak gerekli olduğunun bilincinde olmalısınız. Bu sebeple başlangıçta referansa sahip olmak amacıyla ücretinizi piyasadan daha düşük tutmanızda fayda var. İş yaptıkça referanslarınız artacağından ve kendinizi kanıtlayacağınızdan zamanla ücretinizi yükseltebilirsiniz.

Makale yazarak ne kadar para kazanabilirim diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim: Tecrübenize ve ortaya koyduğunuz işin kalitesine göre 100 kelime başına ortalama 2 – 6 TL arasında kazanç edebilirsiniz.

 

Son Söz

Freelance yazarlık işi hayatınıza yepyeni bir soluk getirebilir.

Kendi ücretinizi kendiniz belirleyebilir, çalışacağınız müşteriler konusunda seçici olanbilir, en önemlisi de keyif alacağınız bir işle meşgul olursunuz.

Ne dersiniz?

Harika değil mi?

 

Makale yazarak para kazanmaya hemen başlamak için

Makale yazarak internetten para kazanmaya başlamak isteyenler, bu iş için ne kadar zaman ayırabileceklerini ve varsa tecrübelerini paylaşmak kaydıyla yazımıza yorum bırakabilirler. Bu sayede istekli ve uygun kişiler için gerekli yönlendirmeler yapılacaktır. Ayrıca ihtiyaç sahipleri bu kişilere rahatlıkla ulaşabileceklerdir. Yorum yaparken size ait bir mail adresinizi yazmayı lütfen unutmayınız.

Uyarı: Yorumunuzu yaparken kelimeleri özenli seçmeniz, akıcı bir dil kullanmanız ve yazım hatası yapmamanız sizin için en güzel referans olacaktır.

Ek iş ne yapabilirim diyenler için en güzel ek iş fırsatlarını ve kazançlı ek gelir imkanlarını araştırmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

İnternetten Para Kazanma Yolları
Hızlı Para Kazanma Yolları

17 Comments

Leave a Reply
 1. Merhabalar, ben Can Üniversite öğrencisiyim,İleri düzeyde İngilizce biliyorum ve İngilizce makaleler de yazabilirim.Sosyoloji,felsefe,psikoloji,mantık,siyaset,dinler tarihi,eğitim tarihi ve mitoloji hakkında kolaylıkla yazabilirim eğer bana uygun bir iş imkanı varsa değerlendimenizi rica ederim.Teşekkürler.

 2. Yazı yazmaktan hoşlansam bile,genel olarak düşündüğüm şeyleri yazıya geçirmeye üşenirim. Eğer küçük bir miktar katkısı olacaksa aileme,bu üşengeçliğimi atmaya hazırım. Henüz öğrenciyim ama yazı yazmak benim için sıkıntı olmayacaktır.. Saygılar..

 3. Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyim. Bölümüm itibari ile okumayı,yazmayı , bir şeyler araştırmayı, öğrenmeyi seven biriyim. Her zaman her anlamda kendimi geliştirmek isterim. Yazarak geliştirmek de en güzel yöntemlerden biridir çünkü yazmak için önce öğrenmek, araştırmak, bilmek gereklidir. En sonunda da en güzeli bilgini diğer insanlarla paylaşmak… Bunu istiyorum, bunun için imkan verilirse çok memnun olurum. Bu sebeple en kısa zamanda bana ulaşılmasını heyecanla bekliyorum.

 4. Merhabalar, devlet memuruyum, kendime ek iş arıyorum. 50 yaşındayım. Üniversite de 3 çocuk okutuyorum. Devlet memurluğu maaşı ile zorlandığım için bir şeyler yapmam gerektiğini düşünüyorum. Yaşamsal deneyimlerim ile verilen konuları birleştirmek suretiyle güzel yazılar yazabilirim. Ufak tefek köşe yazıları ve şiirler yazıyorum. Network marketing ve pazarlama dalında deneyimlerim var. Girişimci bir kişiliğe sahibim. İnsanları aydınlatma adına verilecek konularda yazı yazabilirim. Öğren, yap, öğret ilkesi ile insanlara çok şeyler verilebileceğini düşünüyorum. En kısa zamanda görüşebilmek umuduyla, selamlar.

 5. iyi günler. Türkçe öğretmeniyim. Yazı yazmakta doğal bir yeteneğim var. Bu yeteneğim mesleğimle de birleşince benim adıma daha güzel oluyor. Her türlü konuda makale yazabilirim. Ayrıca yazım ve noktalama hatalarını bulup yazılarınızı da düzeltebilirim. İleri derecede İngilizce’m ile makalelerinizi İngilizce de yazabilirim. cicekabbas.63@gmail.com adresinden bana rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Herkese iyi günler diliyorum.

 6. Merhaba. Ben Sakarya Üniversitesi iletişim fakültesi halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümü öğrencisiyim. Yazı yazmayı gerçekten çok severim. Amatörce de olsa yazdığım hikaye ve senaryolar var. Ayrıca kendime ait tamamen kendi yaptığım tariflerden oluşan bir yemek bloğum var. Ben her yemeğin bir hikayesi olduğuna inanıyorum. Bu alanla ilgili bana bir fırsat verilirse çok sevineceğim.
  Saygılarımla.

  nazlimu94@hotmail.com

 7. İyi günler dilerim. Orta Doğu Teknik Üniversitesi ingilizce işletme bölümü okuyorum ve yazı yazmayı çok seviyorum. Hem düşüncelerimi insanlarla paylaşmak hem de para kazanmak istiyorum. Türkçe ve ingilizce yazı yazabilirim. Bir sitede de köşe yazarlığı yapmaktayım ücretsiz olarak. Ancak para kazanmak istediğim için size başvurdum. Az yada çok bir yerden başlamak istedim spor din yada kültürel yazılar yazabilirim. İlginize teşekkürler.

 8. Merhabalar!
  Yazı yazmak benim için bir hayat biçimi. Evet, belki 3 çocuk okutmuyorum ya da acil paraya ihtiyacım yok; fakat sevdiğim işi yapmak beni mutlu ediyor. Sevdiğim işi yaparken de para kazanırsam bir taşla iki kuş vurmaz olmaz mıyım? Kabul edeyim; yaşıtlarım aksine ben bu parayı fön makinesi ya da makyaj malzemesine harcamayacağım desem, yalan söylemiş olurum. Neden mi beni seçmelisiniz? Beni diğerlerinden ayıran özellik ne mi? Estağfurullah, o size kalmış. (Bu arada, ileri düzey Almanca, İspanyolaca ve İngilizce konuşabildiğimi söylemiş miydim?)
  elif.berfin.altuntas@gmail.com 🙂

 9. İnternette nasıl para kazanılır; Hakkındaki çarpıcı ve yol gösterici fikirlerinizin mükemmel. Samimi ve dürüstçe.Önerilerinizi okudum ve feyz aldım. Teşekkürler. Evet.Ben istenilen birçok konuda fikir yazıları yazabilirim.İnsanlara faydalı olacak öneri ve fikirler verebilirim…
  1 :Mesela sağlıkla ilgili: (diyabet, şişmanlık, aşırı zayıflık, hazır gıdaların insanlar üzerinde yaptığı tahribatlar.)farklı bir bakış açısıyla insanların ilgiyle okuyacağı makaleler..
  2 : Oyuncular için seyirciyi yerlere yatiracak komedi hikayeleri. ( yazdığım bir cok drama ve komedi senaryoları arşivimde fazlasıyla mevcuttur.)
  Ve başka konular.Hayaliniz sınırsızsa araştırarak ve kendi hayal gücünüzü kullanarak her türlü fikir yazıya dökülebilir.Yani bu iş tam benim işim. Kısacası internet üzerinden yazılar yazarak para kazanmam için bu konuların uzmanları olarak beni bir kanala yönlendirirseniz sevinirim. Saygılarımla arz ederim. Selam ve sevgilerimle.

  Muzaffer SAVAŞ

 10. İyi günler. Ben Hemşirelik lisans öğrencisiyim. Araştırma yapmayı ve yeni bilgiler öğrenmeyi severim. Genel kültürümüzün her zaman geniş bir yelpazesinin olması taraftarıyım. Mesleğim gereği insan sağlığı , cerrahi dahili hastalıklar , ameliyatlar , spor , sağlıklı yaşam , beslenme vb. gibi alanlarda yazılar yazabilirim bunun yanında psikoloji ve insan ilişkileri benim için her zaman ilgi çekici olmuştur bu konularada da oldukça bilgi sahibiyim. Teşekkürler

 11. Merhabalar ben Berkay 21 yaşındayım İstanbulda son sınıf psikoloji öğrencisiyim liseden beri yazılar yazarım fakat bu işi yapabilmek için herhangi bir desteğim olmadı. her türlü konuda yazı yazmayı seviyorum ve herhangi bir yer ekatılmak isterim
  fethi_berkay_1907@hotmail.com

 12. Merhabalar, ben İrem Nur Gün. Genetik ve Biyomühendislik hazırlık sınıfı öğrencisiyim. Özel bir üniversitede tam burslu okuyorum ve aileme destek olmak adına biraz da olsa para kazanmak istiyorum. Her zaman yeni bilgilere ve araştırmalara açık biriyim. Yazma becerimin yeterli olduğunu ayrıca bu ek gelire ayırabilecek zamanımın da olduğunu düşünüyorum. Blog yazılarını, tanıtım metinlerini, tebrik kartlarını çok rahat yazabilirim. Şiirsel, samimi ya da ciddi anlatım tarzlarında yazılar da yazabilirim. İlgilenirseniz bana bu mail adresinden ulaşabilirsiniz. Teşekkürler.
  iremnur758@hotmail.com

 13. Merhabalar ben Eda Heves Öztürk. Hacettepe üniversitesi ilköğretim matematik öğretmenliği 3.Sınıf öğrencisiyim.Freelance yazarlığı önüme çıktığında o kadar heyecanlandım ki bir an önce işe atılmak istedim. Çünkü yazdıklarımı ve yazacaklarımı insanlarla paylaşmak ve bir nebze de olsa ilham kaynağı olmak istiyorum. Hayallerimden biri olan yazarlığı da bu şekilde yürütebileceğime inanıyorum. Umarım bu şekilde hayallerime kavuşabilirim. İlgi alanıma giren kurgu yazarlığı ve e-kitap konusunda ilerleyebileceğimi düşünüyorum.
  Herkese iyi günler dilerim.

 14. Merhabalar Ben Pınar gök 23 yaşındayım ve üniversiteye hazırlanıyorum neden bu kadar geç kaldın derseniz hayat şartları yaşıma göre agır şeyler yaşayarak bu günüme geldim kendimi geliştirmek kendi paramı kazanmak istiyorum orta seviye ingilizcem var araştırmayı yeni şeyler ögrenmeyi çok seven bir insanım güzellik , tarih , yemek Her türlü katagoride yazılar yazabilirim kendi kendime yazdıgım makalelerim var Zamanım çok Yeni şeyler ögrenmeye çok açık bir insanım her türlü yazı blog makale yazabilirim İlgilenirseniz bana gerçekten yardımcı olmak isterseniz ulaşın şimdiden çok teşekkür ederim 😇
  pnnargok@icloud.com

 15. Merhaba,
  Yazı yazmak ve dans etmek tutkularım. Bu yaştan sonra balerin olamam ama yazabildiğimi, hatta kelimeleri dans ettirebildiğimi biliyorum. Bir konuyu kelimelerle anlatırken duyuları harekete geçirmenin ve kelimelerin hissedilebilmesinin, konunun anlaşılması aşamasında önemli olduğu kadar, içselleştirilmesi için de gerekli olduğunu düşünenlerdenim. İletişimde kelimelerin öneminin sadece %7 civarında olduğunu düşünürsek, duygulara dokunmayan kelimelerin, ne sanatta ne sanayide ne ticarette önemsenecek bir gücü olmayacaktır.
  Belki de bu nedenle, her türlü tanıtımı yaparken, her türlü konuyu sunarken, insanın en büyük dürtüsünü yani merak duygusunu ateşleyebileceğime inanıyorum.
  Ne diyeyim, umarım yazarken para da kazanabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.