İlginç Meslek: Hikaye Anlatıcısı

Değerli okuyucularımız için keşfedilmemiş en ilginç meslekleri ve kazançlı işleri araştırmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda belki daha önce hiç duymadınığız bir meslekten bahsedeceğiz. Hikaye anlatıcısından…

Sözlü anlatım geleneği veya hikaye anlatma sanatı insanlık tarihi kadar eskidir. Günümüzde görüntülerin ve seslerin elektronik olarak iletilmesi hikayeciliğin ölü bir sanat olarak görülmesine neden oluyor. Profesyonel hikaye anlatıcısı olmak isteyen ve hayatını bu işten kazanmak isteyenler için hala önemli fırsatlar var. Geçmişleri veya özgeçmişleri ne olursa olsun profesyonel hikaye anlatıcılar farklı alanlarda iş bulabilirler. Profesyonel hikaye anlatıcısı olmak istiyorsanız bu makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.

 

Hikaye anlatıcısı nasıl olunur?

1 – Gönüllü olun ve network oluşturun

Profesyonel hikaye anlatıcısı olmak istiyorsanız ilk başlarda halk etkinliklerinde bedava performans sergilemeniz gerekir. Kütüphanelerde, halk günlerinde veya diğer etkinliklerde gönüllü olarak çalışmanız gelecekteki işler için görünürlük kazanmanıza ve aynı zamanda hobinizi işe dönüştürmenize yardımcı olacaktır.

2 – Yerel esnaflardan veya meslek gruplarından faydalanın

Profesyonel hikayecilere yardımcı olan hikayeciler performans veya eğitim ve profesyonel gelişim fırsatı yakalar.

3 – İzleyici bulun

Profesyonel hikayelerin büyük çoğunluğu hikayelerini dinleyecek özel izleyicileri belirledikleri zaman daha başarılı olurlar.

Çocukları eğlendirebilirsiniz. Bu tür sahne sanatlarından para kazanan profesyonellerin çoğunun birincil tüketicisi çocuklardır. Profesyonellerin çoğu çocuk etkinliklerinin yetişkinler için olanlara göre daha fazla fırsat sunduğunu kabul eder. Genç izleyicilere seslenmeniz hikayeci olarak kariyer yapmanıza yardımcı olur.

Standup komedi de yapabilirsiniz. Aslına bakacak olursanız profesyonel hikayeci olduğunuzda en çok standup komediden kazanırsınız. Tabii ki standup komedi yaptığınız zaman daha fazla fırsatınız olur ancak bu sizin verebileceğiniz bir karardır.

4 – Müzik ekleyin.

Profesyonel hikayecilerin bir kısmı hikayelerini gitar veya diğer müzik aletleri eşliğinde anlatırlar. Anlatım esnasında müziğin de olması profesyonellerin farklı şekilde sınıflandırılmasını sağlar ve bu da farklı fırsatların kapısını açar.

5 – Profesyonel hikayeciliğe başlayın.

Fırsat aralığı bulan profesyonellerin uzun vadede başarılı olabilmesi için çalışmaya devam etmeleri gerekir.

Kendinizi geliştirmeye ve network oluşturmaya devam edin. Birkaç yerde çıkan ancak hiç takipçisi olmayan hikayecilerin kariyeri hızlı bir şekilde biter. Başarılı profesyoneller performans sergilemenin farklı yollarını ararlar ve ileriki tarihler için aktif olarak etkinlik koordinatörlerini ararlar.

Finansal bilgilerinizi saklayın. Diğer işlerde olduğu gibi profesyonel hikayecilikte de mali işlere dikkat etmeniz gerekir. Bu işin gerektirdiği vergi ve diğer finansal konularla alakalı sorumlulukları yerine getirmelisiniz.

Sizler için ilginç meslekleri ve kazandıran farklı işleri araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir